İyiden de Bahsediyor Musun?

tugbaBirkaç haftadır çocukların masumiyetine yakışmayan haberler okuyoruz medyada. Hal böyle olunca, annelerle bir araya geldiğimiz zamanlarda konu da “dünyanın daha kötü bir yer” olduğuna geliyor doğal olarak. Okuduklarından ve duyduklarından etkilenen pek çok anne , çocuklarına “yabancılar” hususunda daha çok tembihte bulunduğunu söylüyor.

Yine böyle bir sohbet sırasında bir arkadaşıma “ İyileri ve iyilikleri de bu kadar anlatıyor musun?” diye sordum. Şaşırarak “hayır” dedi. Oysa bir gün içinde karşılaştığımız kötüden daha çok iyiliğe ve iyiye şahitlik ediyoruz her birimiz.

 

**

İnsanın en temel duygusu “güven”dir. Güvendiğimiz birini sever, güvendiğimiz birinin söylediği şeye inanır ve tatbik ederiz. Oysa bu en temel duyguyu çekersek çocuğun/insanın dünyasından neler olur hiç düşünüyor musunuz? Kötü bildiği öteki ile olan diyaloğunda ,neden vicdanlı olsun ki çocuk ? Ya da bu dünyanın güvenilmez olduğu, giderek kötüye gittiği anlatılırken niye “iyiliğin” safında yer alsın ?

**

Biliyorum pek çok anne ve baba çocuklarını koruma iç güdüsüyle yapıyor bunu. Ama kabul edelim ki misafirliğe giderken “ yaramazlık yapma tamam mı?” cümlesinin etkisi kadar etkili olacak bu telkinler çocuğun iç dünyasında. Sadece kötünün altının çizildiği dünyada “ iyiyi” tanıma şansını elinden alıyoruz aynı zamanda çünkü. Kısa vadede kaygılarımız sebebiyle sorunu çözdüğümüzü düşünsek de , uzun vadede güven duygusunu zedeleyerek bir hayat inşaa etmeye çalışıyoruz çocuklarımız için ne yazık ki.

**

 

Kendi çocukları dışındaki çocukları emanet saymayanlar, eline bir tas çorba alıp komşusunun kapısını çalmayanlar, apartmanda gördüğüne tebessüm etmeyenler, iyilik için adım atmayanlar, sürekli kötülerden bahsedenler şikayet etmeyi de bıraksınlar lütfen. Herşey bu kadar kötü gidiyor olamaz. Sadece iyilik bizim için fazla sıradan o kadar…

**

Bana kalırsa iyinin mi kötünün mü yanında olacağım sorusuna yanıt verenler, dünyayı anlatma ve anlamlandırma biçimine de karar vermiş olanlardır.

**

Düşünelim bakalım sadece bugün “kaç iyi/lik ile karşılaştık?

 

tugbaakbeyinan@gmail.com

www.tugbaakbeyinan.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz