Kadın Akıldan Ziyade Kalptir

 

kalp gülBir Adem Diyor ki...

Oğlanın bu sene okula başlama zamanı geldi. Tabi masrafları hazırlığı derken evde farklı bir heyecan. Bu ay epeyce kış hazırlığı da yaptığımızdan dolayı -bende- paramın bu masraflarına yeteceğine dair bir endişe.

Sürekli bir hesap hali. Öğretmeni daha verilmemişti, ne zaman gelir acaba düşüncesi. Oğlan ne yapar. Başarılı olabilir mi gibi bir sürü hesap kitap vs....

Sonra...

Oğlan okula başladı ve ilk gün. Akşam evde hanımı dinliyorum: " Sanki bir parçamın benden ayrıldığını hissettim. Onun doğduğu günü dün gibi hatırlıyorum, okula bırakıp eve döndüğümde kendimi tutamayarak ağladım..." dedi. Son olarak şunu ekledi "Onun için özel bir gündü."

Bende içimden "altı üstü bir okula başladı ya hu..." diye düşünüyordum ama bir yandan da "bunların hiçbiri benim aklıma daha doğrusu kalbime gelmedi, bende bir problem mi var..." diye de düşünmedim değil.

Aslına bakarsanız hikmet sahibi Rabbimiz kadın ve erkeğe farklı mizaçlar vererek çocuğun farklı ihtiyaçlarına bizleri koşturuyordu.

Yapyabancı bir dünyanın kapısında iken, sizin duygularınızı anlayan hatta yaşayan şefkat ve muhabbet sahibi bir annenin varlığı, ne muhteşem bir nimettir.

Kadınlık ve erkeklik hormonları her iki cinste de var fakat baskın olan hormona göre cinsiyetimiz ortaya çıkar.

Matematiksel zeka iki cinste de var ama burada fazla iştigal ile matematiksel zeka karakterde belirgin bir rol oynamaya başlıyor.

Matematik demek, keskin, köşeli ve net bir mantık kurgusu demek;

Matematik demek, aklın hegemonyası demek;

Matematik demek, duygu ve histen uzaklaşmak demek;

Matematik demek, düşüncenin en mat ve soğuk şekli demek vs.vs....

Bu sebepledir ki matematik -genellikle- bu mizaca yatkın olan erkek cinsi ve soğuk iklim coğrafyalarında (Avrupa gibi) gelişme göstermiştir.

Halbuki,

Kadın; akıldan ziyade kalp, mantıktan ziyade duygu ve his, soğukluk ve durgunluktan ziyade sıcaklık, sevecenlik ve neşenin mizacına şekil verdiği bir cinstir.

Matematiksel zeka gerektiren bir işle meşgul olan bir kadın, kalp ve duygudan ziyade akıl ve mantığa yaslanmaya başlamıştır. Bu da onun mizacını törpüler.

Meşhur kaidedir ki akliyat ile ziyade meşgul olanın, kalbi füyuzatı noksanlaşır.

Ve yine malumdur ki sağ kol, daha çok kullanıldığından sol koldan güçlüdür.

Matematiksel ve mekanik işleyişi olan bir işle meşgul olan bir kadının akıl ve mantığının, duygu ve hislerini galebe çalacağı bu sebeple erkekleşme temayülü göstereceği -zannımca- gayet açıktır.

Selam ve Dua ile.. Cihat


Bunlar da ilginizi Çekebilir

47 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz