Kadına Şiddet 6 (Kadından Kadına Şiddet)

22 Nisan 2015Sema Maraşlı7 Yorum »

7_bKadınların üzerinde ciddi bir psikolojik baskı var fakat erkekler tarafından değil; kadınlar tarafından. Kadınların kadınlara yaptığı kötülüğü erkeklerin yapmaya gücü yetmez. Erkek şiddeti açık ve nettir. Bir kadın erkekten gelecek fiziksel ve psikolojik şiddeti tahmin edebilir, az buçuk ne geleceğini bilir.

Oysa kadın şiddeti öyle değildir, çoğu zaman. Beklemediğin zamanda beklemediğin kişiden gelebilir. Ya da kimden ne geleceğini bilirsin de neler yapabileceğini tahmin edemezsin genellikle.

Mesela iş dünyasındaki kadınların iş yerinden pek arkadaşları yoktur: Çünkü erkeklerle değil birbirleri ile rekabet ederler çoğunlukla ve birbirlerinin kuyusunu kazarlar. Röportaj okumayı seven biri olarak çok okumuşumdur, ünlü kadınlarla yapılan röportajlarda ” Pek kadın arkadaşım yoktur, erkeklerle arkadaşlık etmeyi daha çok seviyor onlara daha çok güveniyorum.” diye.

Kayınvalidelerin gelinlerine yaptıkları şiddeti de görmek gerek: Oğlunu gelininden kıskanan, oğlunun karısını çok sevmesinden korkan ve oğlunu karısının aleyhinde dolduran anneler var. Kayınvalidesi yüzünden boşanan ya da evliliği bozulan kadınlar var. Bir de işin içine görümce ve elti kıskançlığı girdiğinde şeytana pabucunu ters giydirecek hikayeler çıkıyor ortaya.

Gelinden kayınvalideye şiddet meselesi ise zamanımızda daha revaçta: Kadınların çoğu kocalarının anneleri ve ailesi ile görüşmesini pek istemiyorlar, görüşmemeleri için engeller çıkartıyorlar. Erkeklerin çoğu da de karısı ile arasını bozmamak için ailesi ile ilgisini azaltıyor hatta neredeyse kesiyor.

Bir hanım aynı şehirde yaşayıp üç ayda bir onu görmeye gelen oğluna “Yavrum ben anneyim, seni özlüyorum.” dediğini anlatmıştı.” Sadece bu kadar, daha fazlasını söylemiyor, güzel huylu anneler. Biliyor ki oğlu her hafta kayınvalidesinde. Aman karısı ile kötü olup da yuvası yıkılmasın diye susuyor anneler. Anneyi evladından uzaklaştırmak kadından kadına ağır bir şiddet değil mi?

Annelerden kızlarına şiddet:Erkek evladına daha çok değer verip, kızlarına pek de önem vermeyen anne sayısı çoktu eskiden. Şimdi işler tersine döndü: Kadınlar baktılar gelinlerden hayır yok, oğlanlar evlenince gidiyor, kızlarına sardılar. Hele kızı çalışıyorsa kızının  kocası ile arasını bozan, boşanmasını destekleyen, kızının ana kucağına dönmesinden mutlu olan anneler var. Hele kızı bir de torunla geliyorsa, oh ne âlâ. Kendi torun bakar, kızı da çalışır kazanır; kızının kazancını eller yemez, gününü kendi görür. Kızını kocasına karşı doldurup yuvasını yıkmak şiddet değil mi?

Konu komşu, arkadaşlardan da az çekmez kadınlar:Mesela kadınlarımız ev temizliğine pek bir düşkündürler. Niye? Kocaları için mi? Hayır. Hatta tam aksine erkeklerin çoğu fazla temizlikten rahatsız olur. Erkekler her gün karısını yorgun görmekten de, çamaşır suyu lekeli kıyafetle karşılanmaktan da, karısından deterjan kokusu yayılmasından da hoşlanmaz. Ayrıca  karısının ev kirlenecek kaygısı ile onu tedirgin etmesinden de rahatsız olur.

Ortalık derli toplu olsun, bu pek çok erkeğe yeter. Camlar kaç günde bir silinmiş, halılar ne kadar temiz, ocağın arkası siliniyor mu, lavabolar çamaşır suyu ile ovuluyor mu, ilgilenen erkek sayısı çok azdır. Oysa kadınların çoğunun işi gücü ev temizliği yapmaktır. Niye? Komşu pis diye kınamasın, kaynanası laf söylemesin, annesi temizlik yap diye kızmasın diye. Ya da eltisinden daha temiz olduğunu ya da çok iyi ev hanımı olduğunu ispatlamak için.

Anneliği bile çoğu zaman diğer kadınlardan laf duymamak için abartarak yapmaya çalışıyor kadınlar: Anne çocuğuna daha fazla yemek yedirmeye çalışıyor ki filancanın çocuğu yanında zayıf kalmasın “annesi iyi bakamıyor” demesinler diye. Çocuğuna sınav baskısı yapıyor ki arkadaşının çocuğu beş yüz soru çözerken onunki üç yüz soruda kalarak onu mahcup etmesin diye.

Anne oğlunun çalışmayan kızla evlenmek istemesini kabul etmiyor, ona çalışan kız arıyor ki ele güne karşı tahsilli gelin almış olmak için. Kızının sevdiği ile evlenmesini istemiyor, damadın mesleğini yeterince havalı ve paralı bulmadığı için. Bütün bunları niye yapıyor kadınlar? Diğer kadınlar ne diyecek diye. Erkeklerin ne dedikleri pek umurlarında olmaz kadınların.

Şimdi bunlar şiddet değil mi? Kadınlar, kadınlardan gelen psikolojik şiddeti önlemek için hem kendilerine hem çocuklarına hem kocalarına zulmedebiliyorlar.

Televizyon programlarında kazanmak uğruna kadınların birbirlerine yaptıklarına ne demeli? Programlarda puan toplamak için birbirini aşağılayan, en ağır hakaretleri yapan, birbirinin ardından dolap çeviren kızlar ya da evlilik programlarında koca adayları yüzünden birbirini kıskanan ve olmadık sözler söyleyen kadınları göz önüne aldığımızda kadınların birbirlerine yaptığı kötülükleri erkeklerin yapmadığını açık seçik görüyoruz. Hele genç kızların stil programı adı altında kadın bedeni teşhir etmeleri kendilerine yaptıkları ayrı bir şiddet

Peki bütün bunları neden yazdım? Kadınlar kötü demek için değil elbette. Bütün bunların yanında güzel huylu, fedakar, vefakar, çalışkan, şefkat timsali de çok kadın var. Fakat her yerde kadına şiddet bu kadar konuşulurken, kadınların birbirlerine yaptıkları şiddet göz ardı edilip, kadınların mutsuzluklarını erkeklerin üzerine atmak da konuya çok eksik ve kötü niyetli bakmak olur.

Yaşadığımız problemlerin temel nedeni İslam ahlakını kadın-erkek olarak içselleştiremeyişimiz ve yaşayarak çocuklarımıza örnek olamayışımızdır. Bunun yanında kadınların bu kadar birbirlerinden etkilenmeleri, birbirlerine zarar vermelerinin altında duygularını kontrol edememeleri olduğunu da düşünüyorum.

Kadınların duygu durumu çok yüksek, bu duygularını baskı altında değil, kontrol altında tutmaları gerekiyor. Duyguları kontrol edebilmek için duyguları tanımak gerekiyor. Kadınlara duygu eğitimi verilebilir.

Kadınların “el ne der?” (diğer kadınlar ne der?) baskısından kurtulmaları çok önemli. Sonrasında ise medyadaki oyunların tuzağına düşüp kendilerini akıntıya bırakmamaları, toplumu yetiştirdiklerinin farkında olup bilinçlenmeleri lazım.

Kadın düşmedikçe toplum düşmez. 

Kadın ayağa kalkmadıkça bir toplum ayağa kalkamaz.

 

Okunma Sayısı : 5.631

Yorum yapın

“Kadına Şiddet 6 (Kadından Kadına Şiddet)” için 7 Yorum

 1. FatihE dedi ki:

  Sema hanım güzel bir konuya değinmiş. Evet, aslında bayanlar birbirlerinin sıkıntılarını, karşılaştıkları problemleri vb. daha iyi bilip anlayıp birbirlerine daha fazla yardımcı olacaklarına, birbirlerine destek olacaklarına tam tersi birbirlerini psikolojik olarak bitiriyorlar. Reklamlara bile bu yansımış, deterjan reklamlarına iyi dikkat edin, 2 bayan komşu var, bir tanesi yıkadığı beyaz çamaşırları asıyor, benim beyazım en beyaz şeklinde karşı komşusuna hava atar bir duruş sergiliyor, diğer çamaşır asan kadın elindekilere bakıp morali bozuluyor, üzülüyor. Benim niye bu kadar beyaz olmuyor diyor. Bu rekabet de bayan izleyiciye bilinçaltında bir güzel işletiliyor. Bayanların bu rekabetçi durumundan faydalanıp, kötüye kullanıp deterjan satıyorlar. Reklamlarda bile bunu görmek mümkün. Bayanlara ürün satan reklamlara daha bir dikkat edin. Sürekli bir rekabet, hava atma, karşıdakinin de kendini kötü hissetmesi, üzülmesi durumunu görürsünüz. Özellikle kozmetikte bu çok belirgin.

  Not: Deterjan konusunda halbuki o benimki en beyaz dediği şey optik beyazlatıcı denilen çamaşırın üzerini kaplayan beyaz boyadan başka bir şey değil. Göz aldatması. Beyaz boyayla rekabet yaptırıyor. O tam beyaz olmadı diyen bayanınki (optik beyazlatıcılı kullanmıyorsa) daha doğal, pamuğun kendi rengi, halbuki o daha sağlıklı. Tercih yaparken duygularınızın esiri olmayın, kötüye kullanmalarına izin vermeyin.

 2. sevda dedi ki:

  Ağzınıza, gönlünüze, fikrinize sağlık Sema Hanım,
  Kadının kadındaki baskısı gözle görülmediğinden farkına varmak kolay olmuyor.
  Amirinle aranı bozan, giyiminden konuşmana ve tanıyorsa ailevi durumunu kadar her şeyine bir şey söyleyen, durup dururken moralini bozan, kendisi sorunluysa senin mutlu oluşuna bile sinirlenen, ondan daha çok çalışmanı ve sevilmeni istemeyen, önüne engeller çıkaran…Sadece kayınvalide-elti-görümce değil bir çok kadın bir arada iken, rekabet ortamı oluşmuşsa, kaprisiyle hayatı insana çekilmez ediyor.

  Ben de kadınım,ben de yeri geliyor başka kadınlara sinirleniyorum. Sinirlenince bunu kimseye yansıtmıyorum. Kadınlarda bir çokbilmişlik hali var. Evet doğuran,yetiştiren,idare eden,organize eden, sabreden, ayarlayan, detaylara kadar düşünen,…hayata her alanda nüfuz eden kıymetli varlıklarız; ama kimsenin sahibi değiliz, kimseye müdahale hakkımız yok, belli bir yaştan sonra çocuklarımızın hayatı bile onların mahremi oluyor.

  Her şeyi bilen,her yerde öne geçen,her durumda söz söyleme hakkını kendinde gören,çok konuşan,çok gülen,gireceği ortam ve yakınlık kuracağı arkadaşları konusunda seçici olmayan,her konuşulan konuda söyleyeceği bir şeyleri mutlaka olan,konuşacağı zamanı ve zemini bilmeyen yırtıcı kadın tipi bana itici geliyor.

  En kıymetli olmayı en göz önünde olma ile karıştıran ve içini güzelleştirme yerine dışını süsleyip mutlu olmaya çalışan kadınlar…Dışarda çalışmayan,takvalı, tesettürlü hanımları beğenmeyen ofis çalışanı kadınlar…Çalışıyorum,kazanıyorum diye keyfi için harcama yapan kadınlar…Üretmek yerine tüketmeye adanmış hayatlar…

  Allahım, bana ve bütün kadın kullarına kadınlığımızı hatırlat..Eksiklerimizi tamamla..Kimsenin hakkına girmeyecek şekilde hassas yaşamamızı sağla..Sorumluluklarımızı yerine getirmemizde bize yardım et. Kuvvetli imana sahip, ihlaslı,hayırlı ilim öğrenen ve salih ameller işleyen kullar olmayı nasip et.

  Zaaflarımızla başa çıkabilmemiz için bize ekstradan basiret,feraset,irade gücü ver. Kadın oluşumuzu fitneye sebep eyleme. Bizi şeytana ve nefsimize kul eyleme.Bizi kullarının içinde mahcup etme…

 3. .:. dedi ki:

  Kadinin hakkindan, en iyi, yine kadınlar gelir. Nerede ve hangi ortamda olursa olsun…

  Ozellikle erkekler akillarinin bir yerlerine yazmalari gerekir.

  Hic bir yasada tanimi bile yoktur..:)

 4. MÜEZZİN dedi ki:

  KARDEŞLERİM MÜSLÜMANIM DİYECEKSİN NİSA SÜRESİNDEKİ 34 ,35 VE36 AYETLERİ KABUL ETMİYECEKSİN SEMA HANIM SORUNU ŞAHSŞLEŞTİRMEDEN MÜSLÜMAN OLARAK YANSITMIŞ ERKEK KADIN AYRIMI YAPMADIĞI İÇİ,N TAKDİR EDİYORUZ BENİM ERKEK KARDEŞİM BİLE YİENİMİ NE FOTOĞRAFINI NEDE KENDİSİNİ GÖSTERDİ NİKAHDAN SONRA GÖRMEDİM AMA KAYIN VALİDESİ AYLARCA KALDI HERGÜN EN AZINDAN İNTERNETTEN GÖRÜŞÜYOR.BİZ KOPTUKCA KOPUP UZAKLAŞIYORUZ.

 5. MÜEZZİN dedi ki:

  ALLAH cc.RAZI OLSUN AMELİNİ SALİH ETSİN SİZLER,İDE SALİHALARDAN ETSİN MÜKEMMEL BİR YAZI

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku