Karanlıkta Macera: Bamsı

20 Kasım 2017Haberler14 Yorum »

IMG-20171120-WA0005

Görme engelliler için yapılmış, gören görmeyen herkese hitap eden Türkçe ilk ses ile oynanan oyunun kurucusu Hatice Bostancı ile çalışmaları üzerine kısa bir roportaj yaptık.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İsmim Hatice Bostancı. İmam Hatip Lisesi mezunu, bilgisayar mühendisiyim. Yedi yıldır bilişim sektöründe yazılım mühendisi olarak çalışmaktayım. Özel sektörde daha çok CRM ve web teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Bir de özel projelerim var.

Ben de o özel projeleri soracaktım. kitapyolcu ile başlayalım isterseniz.

 kitapyolcu.com tanışma noktası duraklara bırakılan kitaplar olan bir sosyal medya çalışması. Bir kullanıcı durağa kitap bırakıyor ve kitapyolcu.com‘a üye olup “Kitap Durakta” diyor. Kitabı bulan kişi siteye giriş yapıp “Kitap Bende” diyor ve böylece kitap üzerinden  dostluklara  sebep oluyor. Tabi sadece kitap bırakma değil “Bi Kelam” adı altında paylaşımlar da yapabiliyorlar. Diğer kullanıcılar beğeni ve yorum yapabiliyorlar.

Peki bu mecburi mi? İlla sosyal medyayı kullanması gerekiyor mu? Mesela aldı kitabı okudu sonra tekrar başka bir durağa bıraktı olmaz mı?

Tabi ki olur. Ama o zaman bizim sosyal medya amacımız ortadan kalkıyor. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için ön ayak olmuş oluyoruz bu durumda, bu da güzel bişey. Kitabı bulanın kitapyolcu.com‘u kullanmaması durumunda kayıt edilip bırakılan kitaplar kayıp kitaplar listemize giriyor. Ama biz zaten bunu göz ardı ediyoruz. Çünkü kimse manevi değeri olan kitabını durak kitaplıklarına bırakmıyor. Ben kendi kitaplarımdan yüzlerce kitap bıraktım ama yazarlardan benim adıma imzalı kitap pek bırakmadım.

Elinde fazla kitap olanlar ben bu kitaplar raflarda duracağına okunsun faydalı olsun diyenler size nasıl ulaştılar.

 Sosyal medyadan ulaştılar bana. Kitapları gönderdiler ben onlar adına üyelik açıp yine onlar adına duraklara bıraktım. Özellikle Sivas, Trabzon ve Erzurum’dan bikaç koli kitap geldi. Bana yazdıkları mesaj da genel olarak şöyleydi. “İstanbul’da tutsun bu proje, buralara da gelsin en kısa zamanda”

Proje şu anda ne durumda?

Marmaray 1 yıl kadar projeye destek verdi, kitapları bırakmak istediğimiz durakları kullanmamız için. Duraklara kitaplık yaptı. Ben bu projede tek başınaydım ve uzun süre maddi destek aradım.

 kitapyolcu.com‘a destek arayışlarım da hala devam ediyor. Ama Marmaray kitaplıkları kaldırdı. Çünkü daha fazla hem maddi olarak, hem projenin yazılımcısı, tasarımcısı, editörü olarak tek başıma devam edemedim. Başka kamu kurumlarıyla güzel gelişmeler oldu yakın zamanda. Aynı şekilde duraklara kitaplık yapmak ve kitap takibinikitapyolcu.com üzerinden yapmak için. Ama bu sefer sponsor bulmadan bu işi askıda bırakmaya karar verdim ve sponsor arayışım devam ediyor.

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde şehir içi yolculuklarda insanların çok vakti geçiyor. Durakta ilgi çekici bir kitap bulup yol boyu okumak gözünü cep telefonlarından kaldırmayanlar için ayağına kadar gelmiş güzel bir fırsat. Devam etmesi iyi olur.

Bu arada bir de Bamsı var. Bamsı’ nın hikayesi  nedir?

Bir gün görme engeliler için dijital çözümler arayan bir etkinlikle karşılaştım. kitapyolcu.com için görme engellilere özel Braille alfabesiyle yazılmış kitapları da duraklara bırakmak istiyordum uzun zamandır. Bu nedenle etkinliğe katıldım. Onların dünyasına girdiğimde dışarıdan göründüğünden çok daha farklı yaşamlarının olduğunu gördüm ve gerçekten hissettim duygularını.

Etkinliğe gitmeden önce onlarla empati yapmak için bi süre telefonumu görme engelli moduna alıp görme engelli gibi yaşamaya başlamıştım ve çok stresli bir hayattı benim için. Ve aklıma gelen soru şuydu: “Görme engelli insanlar nasıl eğleniyorlar? Nasıl stres atıyorlar?” Cevaplar çok da fazla değildi. Sinema, yalnızca özel seslendirmeli ise onlara hitap ediyordu. Bir de müzik vardı. Yani her şey ses temalıydı dijital dünya kapsamında.

Benim Braille alfabesiyle yazılmış kitap bırakma isteğimin, çok da cazip bi fikir olmadığını, onlarla istişare ederken anladım. Çünkü Braille alfabesi ile yazılmış kitaplar normal boyutun 3-4 katına çıkması sebebiyle çok tercih edilmiyordu dışarıda okumak için, dolayısıyla sesli kitaplar tercih ediliyordu. Sesli kitapların sayısının da çok az ve olanların da çoğunun kalitesiz seslendirilmiş olduğunu gördüm.

Sesli kitap konusunu araştırırken benim kısa vadede yapabileceğim en güzel şeyin eğlendirici bir oyun olduğunu düşündüm. Çünkü Türkçe sesli oyun yoktu. Dünyada da bir elin parmağını geçmiyordu.  O etkinlikte bir grup oluşturulmuştu.  gruptaki arkadaşlara oyun yapma fikrimi söyledim.  Onlar da fikri beğendi.  Ama o gün ortaya bir oyun çıkmadı. Ben etkinlikten sonra bireysel olarak devam edip Bamsı’yı hayata geçirdim.

İsteyen herkes oyuna ulaşabilir mi?

Oyun şimdilik sadece Android için geliştirildi. Iphone uygulaması için de çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Oyunu biraz anlatabilir misiniz?

Bir macera oyunu. Kulaklıkla oynanıyor. Tehlikeli bir ormanda büyük ödüle ulaşmaya çalışan bir kahramanımız var. Tehlikelerin yönünü kulaklığın sağ ve sol tarafından gelen sese göre algılıyor. Kahramanın adı Bamsı. Çocukken okuduğum Dede Korkut Hikayeleri’ndeki Bamsı’nın adını koydum kahramana 🙂 Şu an İngilizce olarak seslendirilmesi çalışmam da devam ediyor. Türkiye dışında da Bamsı adıyla yayınlayıp Türk Edebiyatı’nın tanıtımına küçük de olsa katkım olsun niyetindeyim.

Oyunun iki versiyonu var. Çocuklar için ayrı yetiştinler için ayrı. Neden böyle bir şeye gerek duydunuz?

Oyunu test aşamasında, 5 ve 10 yaşlarındaki 2 çocuğa oynattığımda, oyundaki cadı ve canavar seslerini duyan 5 yaşındaki çocuk ağladı, 10 yaşındaki ise elinden telefonu fırlattı. Böylece bi de çocuk versiyonu yapmanın şart olduğunu gördüm 🙂

Yetişkinler için “Bamsı”  çocuklar için, cadı, canavar sesleri ve öldürme teması çıkarılmış “Bamsı Çocuk” da Android Market’de çocuklar için hazır beklemekte.

Bilmeyenler için basit şekilde oyunu nasıl indireceklerini tarif edebilir misiniz?

Android telefon ve tablet kullanıcıları telefonlarında kayıtlı olan Play Store’u açıp arama kutusuna “Bamsı” yazarak aratıp Bamsı oyununu görebilirler.  Kurmak için ekrandaki Yükle butonuna basmak yeterlidir.  Hiç bir özel izin  gerektirmeyen güvenli bir oyundur.

Görme engelliler için daha önce yapılmış başka oyunlar var mı?

Hayır yok. Bamsı ilk Türkçe görme engelli oyunu.

Ben bu oyunun görenler için de faydalı bir oyun olacağını düşünüyorum. Çünkü oyunu görmediğiniz için oynamak için bütün dikkatinizi seslere vermek zorundasınız. Bu da dikkat toplamak için iyi bir yol diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Evet, ben bu amaçla başlamadım ama görenler için de keyifli ve dikkat artırıcı bir oyun oldu. Çünkü bizim görme engelli arkadaşlar kadar ses, yön duygumuz gelişmediği için dikkatimizi vermezsek büyük ödüle ulaşamıyoruz zaten. Dikkat toplamak, hafıza geliştirmek için ya da Alzheimer gibi hastalıklarla karşılaşmamak için farklı deneyimler yaşanması, dikkat konsantrasyon artırıcı aktivitelerle ilgilenilmesi tavsiye edilir. Oyunun geliştirilmesi devam ediyor ama bu haliyle de gayet kullanışlı bir dikkat artırıcı oyun olabilir.

Çocuklar için dini oyunlar var mı? Güzel ahlakı ve dinin esaslarını öğretmek için oyunlar yapılabilir mi? Böyle bir oyun yapmayı düşünür müsünüz?

 Aslında bu benim de uzun zamandır aklımda.  Mobil marketlerde, oyun sitelerinde dini oyunlar var. Ama ya “dini bilgi yarışması” adı altında, ya da direk “abdest namaz öğreniyorum ” adlarında. Ben daha farklı bişeyler yapmak istiyorum. Dini bir macera oyunu ya da mesaj veren ama bunu çok da belli etmeyen tarzda oyunlar. Yabancıların dijital eğlence mecrasında başarılı olmalarının en büyük sebeplerinden biri alttan subliminal mesaj verip görünürde ise tamamen eğlence odaklı işler yapmaları.

Bir sponsor bulursam hayata geçireceğim inşallah. Oyun olayı biraz zahmetli bir sektör bir mühendis için. Çünkü ben oyunda hem seslendirme yaptım hem oyun senaryosu yazdım, yeni senaryolarımız da var. Bu da tek başına bi kişiyi çok yoruyor. Maddi ve zihinsel yorgunluk açısından. Bamsı oyunu hem reklamsız hem ücretsiz. Cidden beni bayağı yordu ama insanlardan olumlu dönüşler almak mutlu ediyor tabi.

Görme engelliler için yaptıklarınız Bamsı ile sınırlı kalmadı. Görme engelli okuyucularımız çocukaile sitemizin mobil versiyonunu istiyorlardı. Çocukaile’nin mobil versiyonunu yaparak onlara bir katkı da buradan yapmış oldunuz bunun için okuyucularımız adına ben teşekkür ediyorum. Çocukaile’deki son düzenlemeler için de ayrıca teşekkür ederiz. İnternet sitesi isteyen okuyucularımız size nasıl ulaşabilir?

Ben teşekkür ederim 🙂

bostanci.hatice@gmail.com adresinden bana ulaşabilirler.

https://mail.google.com/mail/u/0/#search/hatice+bams%C4%B1/15f2074a35b8526d?projector=1 

Not: Mobil versiyonda bazı problemler çıktığı için şimdilik iptal ettik. Daha uyumlu bir program araştırmasındayız.

Okunma Sayısı : 4.693

Yorum yapın

“Karanlıkta Macera: Bamsı” için 14 Yorum

 1. semamarasli dedi ki:

  Değerli Okurlarımız, mobil uygulamada siteye uyum ile ilgili çıkan problemden dolayı şimdilik mobil uygulamayı iptal ettik.

  Hatice hanım istediğimiz yeni düzenlemeleri yaptı. En baştaki bölüme

  Kavvam Erkek- Saliha Kadın ve Sema Maraşlı Kitapları bölümleri eklendi.
  Fırsat buldukça bu bölümleri düzenliyorum. Önceki yazıları bu bölümlere ilgili olanları aktaracağım inşallah.

  Kitaplarla ilgili sorular geliyordu neden kitaplarla ilgili bölüm yok dendiği için böyle bir bölüm açtık. Fakat şu sıralar yayınevim değiştiği için bu bölüme şimdilik bir şey ekleyemiyorum. Kitaplar çıktıkça ekleyeceğim inşallah.

  Adem-Havvaların olduğu aşağı doğru sıralanan bölümde ana başlıkların üzerine tıklayınca açılmıyordu artık açılıyor ve daha çok yazı görünüyor.

  Son yorumlar bölümü daha önce en son 40 yorum görünüyordu artık 50 yorum görünüyor. Daha fazla görünebilir fakat sayfa yavaş açılır dediği için Hatice hanım 50 yorumda kalsın dedim.

  Cinsel eğitim yazıları başladı tekrar. İnşallah bu kez uzun ömürlü olur. Zira daha önce yazanlar kısa zamanda bıraktılar. Yazarımıza Hoşgeldin diyoruz.

  Site ile ilgili devam eden aksaklıklar varsa benim gözümden kaçan yazarsanız düzeltilsin inşallah.

  • cihad dedi ki:

   Sema hanım,

   Sitenin adında çocuk kelimesi aile kavramından önce geliyor ancak hem üst satırda olsun, hem site genelinde olsun çocuklarla alakalı bir başlık yok.

   Üst satırda erkek ve kadına iki başlık açılmış. Haberler bölümü manşetten zaten veriliyor. Üst satırda tekrar başlık verilmesine gerek yok bence.

   Üst satirdaki her başlık birbirleriyle uyumlu farklı renkler ile renkledirilebilir.

   İnşaallah sitemiz her geçen gün daha iyiye gider. Kolaylıklar dilerim.

  • Feyza dedi ki:

   Elinize saglik ablacim. Emegi gecen herkesten Allah razi olsun. Gorursem eksikleri ben de size iletirim insaallah. Cihad abi size de selam. Kandiliniz mubarek olsun.

 2. Feyza dedi ki:

  Hatice hnm tesekkur ederiz, mobil uygulama benim icin de cok iyi olacak fakat bir iki eksik ya da hatayi mobil kullanici olarak katki mahiyetinde yazayim ki belki size de katkisi olur ve duzeltmeye vesile olur. Once emin olamadim sorun yalnizca bende mi diye dusundum, malum telefonum zaten bazi uygulamalara yanit vermiyor. Ama ozel bir sorun degil sanirim.
  1- Mobil uygulamada “son yorumlar” kismi gozukmuyor. Bu yuzden yorumlara bakmak icin yine masaustu gorunume geciyor ve mobil uyg.nimetlerinden faydalanamiyoruz. Yalnizca yazilar cikiyor fakat eski konulara yapilan yorum ya da sorularin takibi, son yorumlar kismi olmadan mumkun degil. Sema abla da bu bolumun onemli oldugunu soylemisti birkac gun once sordugum zaman, o yuzden buna bir el atarsaniz cok daha kullanisli hale gelir. Su an benim acimdan mahzur yok, cunku istedigim gibi bu bolume ulasabiliyorum siteyi tanidigim icin. Ama ilk kez giren kisiler mobil kullanicisiysa masaustune gecme luzumu gormezler ve direk acilan sayfada da son yorumlar kismi olmadigi icin bundan faydalanamazlar ve kayip olabilir.

  2- Masaustu gorunumde “cok tartisilan” ve “son eklenen yazilar” kismindaki “daha fazla yazi” kismi gozukmediginden sadece son yazilarin az bir kismina ulasilabiliyor. Onceden daha cok yazi gorundugu icin siteye yeni girenler acisindan daha faydali oluyordu.

  3- Onceki gun “son yorumlar” kisminin alt tarafinda “onceki yorumlar” butonuna tikladigimiz zaman epey eski yorumlara ulasilabiliyordu ve bu istenen ve cok iyi bir ozellikti fakat liste kisalmisti. Bugun ise onceki yorumlar kismina tiklayinca eskilere gitmiyor ve liste ise yine kisa.
  Mumkunse duzenleme yaparsaniz son yorumlar kismini eski uzunluguna getirip onceki yorumlar ozelligini de aktif etmeniz cok guzel olacaktir.
  Kusura bakmayin Hatice hnm siparis verir gibi oldu 🙂 ama amacim sadece eksiklere nokta atisi yapip isinizi kolaylastirmak.
  Allah yar ve yardimciniz olsun, emeginiz icin Allah razi olsun. Tesekkur ederiz.

 3. Yahya dedi ki:

  Allah razı olsun emeği geçenlerden.

  Ancak sitemizde bir anormallikler söz konusu çözemedim.
  Vaktimde kısıtlı olduğu için kurcalayamadım.

  “Son yorumlar” yoktu, şimdi mükerrer sütun olarak sağda sunuluyor.
  “önceki yorumlar” linki çalışıyor ve eski yorumlara epey bir gidebiliyoruz güzel ancak küçük bir sütunda bunları incelemek zor oluyor.
  “http://www.cocukaile.net/son-yorumlar/” ‘da bir şeyler olmuş… küçülmüş.

  Mobil versiyonda “son yorumlar” bölümü yok 🙁
  Benim yorumlarımın yanında yıldız yok 🙂

  Kitaplar bölümü boş…

  Selam ve dua ile…

  • Feyza dedi ki:

   Mobil uygulamada sadece sizin yorumunuza mahsus avatar gozukuyor Yahya bey “muhammed” yazili, siz gormuyor musunuz yoksa bunu? Diger yorumcularin hicbirinde gozukmuyor ,
   …neyse kiymetini bilin. 🙂
   Bunu da anlamamistim aslinda acaba tek ben mi goruyorum bunu bilmiyorum. Otomatik birsey de olabilir.

   • Feyza dedi ki:

    Yorumunuza mahsus derkwn tek yoeum degil her Yahya rumuzunun yaniindaki avatr kutusunda ayni resim gozukuyor.

   • Yahya * dedi ki:

    Feyza hanım biliyorum, profil resmim çıkıyor.
    Sizlerde yapabilirsiniz. gravatar’com isimli siteye üye oluyorsunuz ve profil resminizi oluşturuyorsunuz. Sonra yorum yazarken o üye olduğunuz email adresini kullanıyorsunuz. Hep bu profil resminiz gözüküyor. Bir yandan iyi oluyor, taklitleriniz türemez. Lakin sitemiz yeterince nezih dolayısıyla şu an taklit sıkıntımız yok veya editörlerimiz müdahale ediyor…
    Bu arada profil resmini herkes görebiliyor.

    Yıldız ise tebessüm ettirmek maksatıyla söylenmiştir… 🙂

    Selam ve dua ile

    • Feyza dedi ki:

     Bunu bilmiyordum gercekten guzel bir yontemmis su an luzumu olmasa da oldugu zaman kullanabiliriz. Bazen isimler karisabiliyor burada da.
     Tesekkurler bilgilendirme icin. 🙂
     Selamlar.

 4. Zehra Hayat dedi ki:

  Tek kelimeyle muhteşem bir fikir.. Ücretsiz olması ayrıyeten takdire şayan..milli değerlerle harmanlamak gelecek nesiller adında sevindirici.. Umut vaadedici.. Başarılarınızın devamını dilerim

 5. Zeynep dedi ki:

  Tebrikler, emeğinize sağlık.

 6. Hediye dedi ki:

  Bende empati kurup oynadım :))
  Kesinlikle desteklenmeli ki amacına ulaşsin . Umarim görme engelli arkadaşlar haberdar olurlar.

  Hadi sende
  Bu yazıyı okuduysan ve oyunu duyduysan bir kere paylaş sosyal medyanda. Ne kaybedersin ki…

 7. Sadece Fatih dedi ki:

  Mobil versiyonu görünce ben de çok sevinmiş ve beğenmiştim. Allah razı olsun, emeklerinizin karşılığını kat be kat versin…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ En eğitimli kişi yaşadığı, yaşadığı hayatı en iyi anlayandır. “ ( Hellen Keller)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku