Kızım Nasıl Büyüyecek?

12 Ocak 2012Ademler & Havvalar25 Yorum »

Bir Baba Adem Diyor ki:

Bundan beş yıl önce tertemiz hayallerle, geleceğe umutla bakarak görücü denilen usulle evlendim. Ben yirmi dört eşim yirmi beş yaşında idi. İkimizde olgun çağda insanlardık. Ancak maalesef bu olgunluk evlendikten sonra içi boş bir kavram haline dönüştü. Aramızda hafife alınmayacak kadar çok kültür, mizaç ve fikir uyumsuzluğu ortaya çıktı.

Beş yılda 15-16 defa eşim evi terk etti. 15 günden 3 aya kadar çeşitli zaman dilimleri baba evinde kaldı. En küçük sorunları büyütüp soluğu baba evinde aldı. Ailesinin verdiği inanılmaz desteğin de sayesinde, her terk aramızdaki bağı biraz daha örseledi. Yaptığı bütün çocukluklara, dengesiz ve densiz konuşmalara, onurum ve haysiyetim üzerinden yönelttiği tahriklere rağmen, her şeyde bir hayır arayıp eşimi eve getirdim.

Şu anda üç yaşında olan, benim çok düşkün olduğum ve onunda bana çok düşkün olduğu biricik kızımıza etkisi de büyük oldu. Son olarak 1 ay önce eşim yine basit bir tartışmanın sonrasında evi terk edip baba evine gitti. Akşam kayınpederin evine gittim. Muhatap olarak her zamanki gibi karşımda kayınpederim vardı. Kibarca “kızının beni sevmediğini, bu evliliği yürütmek istemediğini” söyleyip kapıyı gösterdi. Beş yılın yorgunluğunu, kederini ve ızdırabını da omzuma yükleyip evime geldim. Şu anda boşanma davası açmalarını bekliyorum.

Geçliğimden tam beş yıl gitti. Şu anda tarifsiz kederler, ruhsal çöküntüler ve travmalar içindeyim. Bu durum ne kadar devam edecek bilmiyorum. Eşimin akrabalarıma ve dostlarıma olan tavırları, bana olan tavırları yüzünden toplum içinde itibar ve haysiyetim sarsılmış durumda. İnsanların gözünde karısının peşinden beş yıldır koşturan bir avanak görüntüsündeyim.

Evliğim beş yıldır işime de yansıdı ve ticari olarak hakkettiğim bir konumda değilim, dahası şu anda işimle hiç ilgilenemiyorum. Avukatımın söylediğine göre bundan sonra da maddi olarak hırpalanacakmışım. Ruh halim fizikselliğime de yansıdı. Sürekli sigara içiyor, kilo kaybediyorum. Sanırım saçlarım da hızla sıkıntılı başımı terk ediyorlar. Bunlar şahsi sorunlarım. Nefsim kudret elinde olan Allah şahit, dünyayı doya doya yaşama hissiyatında bir insan değilim zaten.

Beni asıl yaralayan konu şu: Biricik kızım, gözümün nuru Mihrimahım… Babasını ayda iki defa görebilecek. Parçalanmış bir aile çocuğu olarak toplumdaki boynu bükük yerini alacak. Bunun etkisini bütün hayatı boyunca çekecek. Okulda arkadaşları babalarından bahsederken içinde ince bir sızı belirecek.

Hiç bir ihtiyacını rahatça dile getiremeyecek. Asabi bir annenin elinde sürekli “elbiselerini temiz tutması” uyarısıyla yaşayacak. Korkuları olacak, büyüdükçe şu anda belirgin şekilde hissedilen zekası olayları maalesef daha iyi çözümlemesini sağlayacak. Babasını kim bilir hangi abartılı yalanlarla tanıyacak.

Televizyonla yetişip modern kültürle büyüyecek. Tarihteki gerçeklerden, dünyanın siyasi perdesinin arkasında dönenlerden hiç haberi olmayacak. Fatih’in İstanbul’u aldığını bilecek mesela ama Molla Gürani’ yi hiç tanımayacak.

Kanuniyi o malum dizideki gibi, Hürrem’le harem arasında, kibirli bir tip sanacak. Kot pantolon giyecek, iki de bir kokain kullanmaktan gözaltına alınan sözde sanat erbabı züppelerin şarkılarıyla mest olacak. Tanınmış Amerikan fastfoodlarında içinde ne olduğunu bilmediği şeyleri yiyecek.

Evlenme çağına geldiğinde evliliğe kuşkuyla bakacak. Aile kurmak onun için zor bir ütopya olacak. Kitap okumanın nasıl bir haz olduğunu bilmeyecek. Kültürün verdiği hazzı sosyal internet sitelerinde arayacak. Benimse tekrar yuva kurmam belki de yıllarımı alacak. Gençliğim hepten bitip gidecek. Çok para kazanmam gerekecek kendime bir hayat kurmak için. Bunun için ise önce kendimi toplamam gerekecek…

Geçen gün bir avukat arkadaşımla konuyu istişare ettik. Öyle şeyler söyledi ki hayretler içerisindeyim. Evlendikten sonra edinilen ev araba her şey ortadan ikiye bölünecekmiş. Eşim “kendisine evi dar ettiğim sebebiyle evi terk ettiğini söyler, buna birde şahit bulursa” kusurlu taraf ben olacakmışım.

“Çok basit” diyor, “On beş kere evi terk ettim, yuvamı kurtarmak için geri geldim, yoksa döner miydim hakim bey” derse işim bitikmiş) Yüklüce bir tazminata hazır olacakmışım. Nafaka ödeyecekmişim. vs.vs. liste uzayıp gidiyor. Avukat arkadaş konuşurken kendimi bir ara terörist filan zannettim. Benim suçum ne? Erkek olmak mı? Hem ailem dağıldı, hem maddi yükler üzerime yıkılıyor. Bir de kızımın hasreti…Yüreğim yanıyor…

www.cocukaile.net

 

 

 

Okunma Sayısı : 6.589

Yorum yapın

“Kızım Nasıl Büyüyecek?” için 25 Yorum

 1. Zehra dedi ki:

  Avukatınız çok abartılı konuşmuş bence başka bir avukata danışın. (Avukat karınızın akrabası mı ne, ya da aralarında bir anlaşma mı var anlamadım) Sizi aldatmasınlar dikkat edin.

 2. sadık urluca dedi ki:

  bu devirde kesinlikle evlilik anlaşması yapmadan evlenilmez, evlenene kadar canım cicim, evlendikten sonra hayvanat bahçesine dönüyor insan…

 3. mervehan dedi ki:

  inanamiyorum okuduklarima boylesine hassas erkekler var mi,kac kere esini geri getiren,cocuguna uzulen…..inanamiyorum….ama avukat arkadasiniza inanmayin,iciniz rahat olsun,tc hukuk una gore bosanan erkekten daha ozguru rahati yok,esinize cocugunuza hic bir sey vermeden guzel bir hayat surebilirsiniz…..

 4. Filiz dedi ki:

  Sa, Allah yar ve yardimciniz olsun. Merak ettigim, beni doven , icki icen calismayan ve kendisine benim cabamla is imkani saglanan bunun da sonucunca 1 yasinda cocugumla beni tehditle annemlere yollayip 5 dakikalik otedeki evimizde beni aldatan eski esimle ayrilirken bu avukatlar hakimler nerdeydi?? 250 tl lik nafaka bile zamaninda yatmiyor , emekli olan babam cekiyor derdimizi… 5 yil cektim, simdi kizim 5 yasinda 4 yildir ayriyiz dunyanin aydinlik oldugunu gorduk sukur… Hem kendim calisip gecindirmistim evi… Rabbim adeletini tecelli ettirsin kimse magdur. Olan cocuklara oluyor bu aci bir gercek..

 5. mustafa dedi ki:

  bende bu arkadaşın yaşadığı gibiyim benimde eşim doğum yaptığı gün ayrıldık kızım tam bugün 16 ay 20 günlük doğduğu günden buyana gördüğüm saatleri toplasak 2 gün gancak ediyor 15 günde 1 saat görüyom mahkemeye defalarca görüş saatinin artırılması için müracaat etmeme rağmen anneden 1 saatten ayrı kalması pisikolojik olarak kızıma zarar verir bahanesiyle reddedildi anlamıyormki annenin kanunlarda geçerliliği varda bu babalara niye böyle hukuken zulüm çektiriliri anlamış değilim

 6. zeynep liva dedi ki:

  Selamunaleykum;

  Sizden ricam beyfendi kızınız için mücadele edin, sakın koy vermeyin.Öncelikle sigarayı bırakmakla başlayın, ve geceleyin kalkıp 2 rekat teheccüt namazı kılın, ve rabbimizle buluşun orda içinizi ona dökün ve kuran okumayı biliyorsanız eğer fetih suresini ve kehf suresini okumanızı tavsiye ederim.Ve daraldığınız anda “ya fettah” çekin bol bol,Rabbim size bir ferah kapısı açar inşaALLAH.Dua edin ALLAH, size hayırlısı ne ise onu versin.Siz hep mücadele etmişsiniz,çabalamışsınız zaten.Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

 7. AYsun dedi ki:

  Kalplerin özünü bilen elbette Allah tır…kim ne yaşadı neden oldu biz tam olarak bilmiyoruz.Rabbimden bu kardeşimize YARDIM VE SABIR diliyorum.Benim için çok büyük anlamlar içeren sözümü tekrar etmek istiyorum.HAYATTA HERŞEYİN NORMAL OLMASI EN BÜYÜK ANORMALLİKTİR.Herşeyin mükemmel gitmesi zaten saçma olurdu.Hepimiz mutlaka bi şekilde imtihan oluyoruz.hatalarımızdan ders çıkarıp yaşadıklrımızın ahirette karşımıza çıkacağına dilimizle değil sadece esas olması gereken yerden KALBEN iman etmeliyiz.sigara içmek sizi rahatlattığını zannettiğiniz sadece bir ZEHİR.bu durumlarda hemen sarınılması gereken şey Kur’an dır…sigara , alkol değil sevgili kardeşim..şu kısacık dünyada KURTULUŞA ERENLERİN LİSTESİNDE OLABİLMEK DUASIYLA…

 8. MUSTAFA DUYARLI dedi ki:

  BEYEFENDİYE SAĞLIKLI, HUZURLU VE MUTLU BİRHAYAT TEMENİEDERİM. EVLENEN BU ÇİFTİN HİÇ Mİ ORTAK NOKTALARI YOK. AYRINTILARLA BOĞUŞMAKTANSA ORTAK İYİ,GÜZEL NOKTALARINI ÖN PLANA ÇIKARIP, KUSURLARI GÖRMEDENDE SABIRLABİR HAYAT DEVAMETTİRİLEMEZ Mİ? BEYEFENDİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİ YAZDI VE SEMA HANIM DA BUNLARI YAYINLADI. PEKİ BİR DE BAYANI, EŞİNİ BİR DİNLEMEK LAZIM: BU KIZIN DERDİ NE… NEDEN DURMADAN BABASININ EVİNE GİDİYOR. BABASINDAN YÜZ BULDUĞU İÇİN HEMEN KÜÇÜK BİR SÜRTÜŞMEDEN SONRA MI BABASINDA SOLUĞU ALIYOR, YOKSA EVDE SERTLİK, DAYAK, HAKARET, KAVGA DERECESİNDE TARTIŞMAMI GÖRÜYOR… UFAK ŞEYLERİ BÜYÜTÜYORLA MI, BEYEFENDİ BAYANIN BAZI EKSİKLİKLERİNİ, ÖNEMLİOLMAYAN KUSURLARINI GÖRMEZLİKTEN Mİ GELİYOR YOKSA EVDE BİR MÜFETTİŞ GİBİ HERŞEYE KARIŞIP FIRÇA MI ATIYOR. BENCE SEMA HANIM, İRTİBAT KURUP KIZDAN DA BİR YAZI ALSIN VE ONUN DA DERT VE DÜŞÜNCELERİNİ YAYINLASIN. BAKALIM ORTAYA NE ÇIKACAK. BUNA İLAVETEN ARAYA BİR PSİKOLOJİK DANIŞMAN EŞLİĞİNDE İSTİŞARE HEYETİ KOYUP OLAYI ÇÖZMEYE, AİLE YUVASINI SAĞLAMLAŞTIRMAYA VE DEVAM ETMELERİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞMAK BÜYÜK BİR İYİLİK OLACAKTIR. BELKİ DE HER İKİSİNİN DE PSİKOLOJİK BİR TEDAVİYE İHTİYAÇLARI VARDIR. BU TEDAVİYİ ÇEKİNMEDEN ALDIKLARIN VE DE KIZIN ANNEVE BABASININ KÖPRÜLERİ YAKTIĞI TAKDİRDE BU AİLE MUTLU OLACAKTIR. YUMUŞAK HUYLU, HOŞGÖRÜLÜ, AFFEDİCİ OLMAK; SEVMEYİ,SEVİLMEYİ VE MUTLU ETMEYİ BİLMEK; İDARE EDEBİLMEK NE GÜZEL ÖZELLİKLERDİR BİRAİLE İÇİN, DEĞİL Mİ?

  • neslihan dedi ki:

   Mustafa bey size katılıyorum işin ehli olan birisinin bu konuya el atıp arada hakemlik yapması gerekiyor.

 9. takipciniz dedi ki:

  merhabalar kardeşim. Allah gerçekten yardımcınız olsun. Bu devirde o kadar normalleştiki bu olaylar. Benim abimde aynı sizin durumunuzda u yüzden yazmaya karar verdim. Abim 8 yıllık evli. karısı olmadık bahanelerle çekip gitti. çocuklara çok düşkün değil. 3 tane çocuğu var.(büyük 7,ortanca 5, küçük2 yaşında) küçük onun yanında. derdi çocukların hepsini alıp nafaka bağlatıp evde gün geçirecekmiş. babası vefat etti. anası ve abisi arkasında destekçi para gelecekya. kadının çocuklarıyla yakından uzaktan bir ilgisi yok. sadece para almak için onları kullnıyor. abim ilk ikisini okula yazdırdı elimden almasın diye. 60 yaşında annem bu çocuklara beslenme vb. hizmetlerde bulunuyor. boşanma davası açtılar. hanımefendi tanımadığımız şahitler (yalancı şahitler) getirmiş. açlık sefalet içindeler. Annem hep Allah şerlerimizi hayır eylesin, Allahım onların planlarını bozsun, oğlumu yavrularından ayırmasın diye dua ediyor. ilk duruşma için okadar yalan iftiralarda bulunduki aynı sırlar dünyası. izlerken şu cadının yaptıklarına bak derdik. acayip komplolar hazırlamış. şizde annem gibi dua edin. Mevlam bütün dertlilerin dermanını versin, gerçek gariplerin yardımcısı olsun. Nasıl olsa içinizi dışınızı biliyor. abimde aynı siz gibi. sigara, içkisi yokken şimdi tiryaki oldu. bence insan daha sağlıklı olmalıevladı için, daha çok yaşama bağlanmalı çünkü Mevlam adaletli onlardan dönüp öcünü alacaktır. siz yavrunuz için sağlığınızı koruyun, eğer çocuğu özünde varsa size dönecektir. abim küçük kızı için 4-5- yaşına girsin eğitimi için mahkemeye başvurup onuda alacağım elinden diyor. Mahkeme eğitime önem veriyor. Allah tekrar yardımcınız olsun. Mevlam onların planlarını bozsun, şerrinizi hayıra çevirsin, minik yavrunuzdan ayırmasın. bence sağlığınıza bakın 5-6 yaşında mahkemeye onu almak için tekrar başvurun. abim 1 milyar maaş alıyor üzerinde hiç bir şey yok. Devlette adaletsi değilya bütün parayı onlara veremez. ev kirası, masraflar nekadar alabilirler ki canınımı verecek. Allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun. Amin. siz canınızı sıkmayın Mevlam her şeyi yoluna koyacaktır. sağlığınıza bakın.

 10. Başak dedi ki:

  Boşanıyorlar diye duyunca içerlerde bir yer yanıyor.Çünkü ben bunu tam 17 yaşındayken yaşadım.Bilinç altıma 20 senelik bir fırtına nakış gibi işlendi.Yokluk vardı, ilgisizlik, hissedilemeyen sevgiyide eklersek tam bir buhran çağı yaşadım.Allah’a olan inancım olmasa şuan ne durumda olabilirdim bilemiyorum.Boşanmak=kaza olarak yorumluyorum.İnsan kırıksız atlatamıyor.Babam bizim peşimizden hiç koşturmadı.Bizi annemizi çekecek bir yem olarak gördü.Hatalarını da kabul etmedi.Siz kızınızı sevmeye ve onun için koşturmaya devam edin.Eğer doğru yolda iseniz o sizi anlayacaktır..

 11. Kurtulus dedi ki:

  Sevgili Kardeşim, yaşadığın sıkıntıların çok benzerini ben de yaşıyorum.Sema Hanımefendi’nin yazılarını okudukça halden anlayan insanlar kalmış dünyada diye inşirah buluyordum. Siz benim 3 yıldır yaşadığım imtihanın çok benzerine yeni giriyorsunuz gibi geldi ve size yazmaya karar verdim. Benim de 9 yıllık evliliğim ve 3 yaşında kızım var.
  Severek evlendiğim Eşim aile desteği ile dava açtı. Çok sevdiğim yavrumu benden ayırdığı yetmezmiş gibi kızım ile telefonda bile görüştürmüyor. Kendisi başka ülkede ben başka ülkedeyim şimdi. Avukatının söylediklerinde gerçeklik var. Maalesef medeni hukukumuz avrupa temelli. Yani mantık müslüman-türk mantığı değil. Bu yüzden kadın erkeğe karşı güçlü. Çocuğu da kullanabiliyor. Kötü niyetli avukatlar davayı kazanmak için kadına şunları da ekle kazanmak için diyor. Kadını vahşi bir canavara maruz kalmış çaresiz bir mazlum edalarında şeklind lanse edecek bir dilekçe yazıyorlar. Yalancı şahit buluyorlar. Bunu da ilk zaten kadının annesi yapıyor.
  Senin yapacağın simsar olmayan ve inançlı bir avukat bulmak ve mümkün olduğunca aile dışından karşı tarafın iddialarını çürütecek doğru şahitler bulmak. Olayları Allah c.c. a sığınıp en doğru şekilde yazılı ve sözlü anlatmak.
  Bne bu yolu takip ettim ve mahkeme bizi boşamadı. 3 yıl eşim dava açamaz. Ben açabiliyorum ama buna rağmen çocuğumun sesini duymam mümkün değil. 2 gün sonra kızımın doğum günü. Çocuğumu belki insafa gelir de telefona verir mi diye ümitlenmeye çalışıyorum.
  İşin acısı ortak çevremizden bir çok inançlı insan (özellikle de bayanlardan) eşimi boşanma konusunda desteklemişler bana tek kelime sormadan. Yaşadığım ülkede Rus kadınlar bile eşlerine bunları çoğunlukla reva görmüyor. Bunları okuyup da ‘o neyaptı kim bilir’ diyenlere söyleyecek sözüm yok.
  Herşeye rağmen namusunu koru doğru ol ve ümidini yitirme. Unutma Ecdadımız kadınlar için yaşamadı, yani devrimizde bahtsız kadınlarımızın peşinde ömür heba etmek yerine kadere razı olalım.
  HAK C.C. ŞERLERİ HAYREYLER
  ZANNETME Kİ GAYREYLER
  ARİF ANI SEYREYLER
  GÖRELİM MEVLA NEYLER
  NEYLERSE GÜZEL EYLER
  Kızın ve Kızım inş. söylediklerin uzak maneviyat önderi bir veli derecesinde hanımlardan olur inş. Minik kızının mis kokusunda 2 dünya saadeti duamla…

  • mete dedi ki:

   Kurtuluş kardeşim, sanırım karşılıklı anlama ve tahmin edebilme durumundayız. Güzel duaların için teşekkür ederim. Aynı duaları misliyle hakkında dile getiriyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. En büyük ve en hakiki düşüncemiz şu olmalı; hayat çok kısa ve İlahi huzura çıkacağız. O gün haklı-haksız, zalim-mazlum, her yönüyle ortaya çıkacak. ” Diri diri toprağa gömülen kıza, hangi günah sebebiyle öldürüldüğü sorulduğunda” (tekvir-7) ayetinde bahsedildiği gibi, o gün kişi ameliyle birlikte olacak. O yüzden çok dert etme, bütün kainatı tanzim eden, hayat perdesine her insana farklı bir rol emreden İlahi, her zaman haklının yanında olacaktır. Selam ve dua ile…

 12. dost adem dedi ki:

  yaş mevzusunu ileri süren benim lakin kadının yaşının fazla olup da mutlu evlilik yaşanan durumlar istisna geliyor bana.

  Efendiler efendisi, yoluna kurban olduğumuz Efendimiz’in güçlü şahsiyeti, engin ufku, okyanus yüreği Hz.Hatice validemizi şefkatli kollarına alacak kadar güçlüydü demek ki.

  Herneyse konu bu değil. Mevzubahis durumun binlerce sebebi var ama bu da sağlam bir sebeptir.

  ayrıca sayın zeynep hanım mesele 4 yaş farkı değil. mesele bayanın kişilik oturma yaşını aşmadığı erkeğin de kendini yetiştirdiği fakat çok da olgunlaşmadığı dönemlerdir.

  yoksa yani biri 30 biri 34 zaten “yaş mevzusu için” bir şey ifade etmiyor. sadece yaş diyorum. evlilik sizin de bildiğiniz gibi milyonlarca parametreden oluşuyor ve her şeyin sahibinden başka kimse sizi duymuyor. saygılar.

 13. habib dedi ki:

  birkaç avukata daha danışın. avukatın açıklamaları inandırıcı değil.

 14. emre dedi ki:

  ALLAH (c c) yardımcınız olsun gerçekten ne kadar zor durumdasınız.. malesef bazen kadınları (gerçekten mağdur olan kadınları,) korumak için yapılan uygulamalar, kimi kadın içinde fırsatçılık oluyor inşallah eşinizde biraz vicdan vardırda bunu size yapmaz en azından 5 yılın hatrı için….

 15. şifa dedi ki:

  O kadar güzel durum tespiti yapmış ki Mihrimahcığın babası herşeyin farkında. Rabbim dilediği herşeye hayırlısıyla kısa zamanda kavuşmayı nasip eylesin. Beyefendinin kendisini bu kadar yalnız ve çaresiz hissetmesine çok üzüldüm. Allah bu baba ve kızı ayırmasın. Babanın boşluğunu kızlar için özellikle hiçbir şey dolduramaz.

 16. hülya.. dedi ki:

  ben bu sorunun yaş ile alakası olduğunu sanmıyorum.öyle olsa önümüzde müthiş bir evlilik örneği var. hz. hatice ve efendimiz..herbirimize örnek olması gereken bir evlilik hayatı sürüyorlar ve hz. hatice annemizin vefat ettiği yıl efendimiz tarafından hüzün yılı olarak nitelendiriliyor.hz.hatice annemiz ile efendimiz arasındaki yaş farkı da öyle 3 -5 yaş değil..bence sorun evlenirken düşüncemize yakın tercihler yapmamamızdan kaynaklanıyor..yazının içeriğinde kızının yetişeceği hayat tarzından bahs ederken anne tutumlarından etkileneceğinden bahsediyor..evlenirken ne aradığımız çok önemli..kalıbımıza uygun kalıp mı arıyoruz..yoksa hassasiyetleri hassasiyetlerime yakın bir eş mi arıyoruz.evlenirken bu nokta göz ardı edilmeseydi bu sorunlarla karşılaşılırmıydı?hanımefendi ben buyum diyor yaşam tarzım bu..senin hayat tarzın bana uymuyor diyor..beyfendiye evlenirken aklın nerdeydi diyesi geliyor insanın..çocuğa yazık olmuş ama kendi düşen ağlamaz dimi:((kitap okuyan ,az tv izleyen ,molla güranileri bilen bir eş arıyor idiysen bir kaç soru ile sınayamayacağın bir durummuydu.kaldı ki insan rol yapacak olsa bile insanı dili ele verir .azıcık konuşma ile karşındaki kişinin neye daha çok ilgisi olduğunu anlayabilirsin..evlenirken neleri öncelediğini merak ettim beyfendinin..bence sorun öncelediklerimiz ve ötelediklerimizde gizli:(((

 17. Leyla Naz dedi ki:

  Bir de karşı tarafı dinlemek gerek diye düşünüyorum.Ben bu tip uyumsuz insanların hemencecik çocuk yapıvermesine en çok kızıyorum.Yani ,çocuk olursa düzelir denen ilişkiler sonunda çocuğa ne olacak diye bitiveriyor.Herkes beklentilerini açıkça ortaya koymalı.Bu gidişle etraf anne-babasız çocuklarla dolu olacak ne yazık geldiğimiz hale…
  Allah her iki tarafa da yardım etsin.Ama Adem bey üzülmesin ,boşanmak da helal ve emin olun eger madur taraf sizseniz ,zamanı gelince yavrunuzu da yanınıza alabileceğiniz ,çok da iyi bir hanımla huzurlu bir yuvanız olur.Bu imtihanın size hangi güzellikler bırakıp gideceğini hiçbirimiz bilemeyiz.
  Görelim mevla neyler ,neylerse güzel eyler …

 18. melike dedi ki:

  adem baba korkmasın üzülmesin allah inananlarladır.allaha tevekkül etsin yürek yangınlarını dualarıyla soğutsun görelim mevla neyler neylerse güzel eyler…gün doğmadan neler doğar..ibretlik bir imtihan.ayrıca akıl yasta değil başta.alın yazısını kafanızıda kırsanız değiştiremezsiniz…

 19. melek dedi ki:

  nasipte yazıldıysa gerisi boş ta;bu kadar size aykırı bır kadınla evlendiniz?şimdi kendi yaptıklarınızı kızınızında yapmasından korkuyorsunuz

 20. dost adem dedi ki:

  Ortalıkta dönen “mutlu evlilik” sahnelerinin perde arkaları bunlar. Bizim de yüreğimiz yanıyor. Rabbim Adem Baba’nın yardımcısı olsun.

  Fakat dikkatimi çeken bir konu; daha ilk cümlede sanki bir cevap gizli. “Ben 24 eşim 25 diyor.” Acaba ben(adem) 24 eşim(havva) 20 olsaydı bu tip sıkıntılarla daha mı az karşılaşırdık?

  Elbette ki bu sorunun yüzlerce parametresi var. Sadece bir ön sezi. Sizce?

  • zeynep dedi ki:

   hayir, su an ben de ayrilik arefesindeyim, ben 28 esim de 32 yasinda, tam 4 yas var, ben evlendigimde de 24 tüm, ama erkek büyük olunca da bir bilmislik, bir kücümseme, bana ögrencilerinden biriymisim gibi davraniyordu, bence her ne kadar mantiga uygun gelmese de kadin erkkekten birkac yas büyük olmali ve onu “herseyi bilen, kendisine hersey sorulan, fotograf makinesini bile kullanabilmek icin izin isteyen,büyük, yüce” olarak görmemeli, Bir kac kadinlik ipucu’nu ögrenip, ona erkek oldugunu hissettirerek, aslinda cocuguymus gibi idare etmeli, nabzina göre serbet vermelidir, onun icin kadinin buyuk olmasinda fayda var gibi geliyor bana.

   • havva dedi ki:

    nişanlım benden küçük aramızda tam 4 yaş var kendisi her hatasından sonra özür dileyip, bu sondu diyor tabi ki son olmuyor benzer bi hatayı tekrar yapıp bunla bu aynı mı diyor. benim niyetim iyidi seni kırcağını düşünmedim diyor, bişey söylüyorum söylediğimden çok ayrı şey yapıyor sonra o anda konsantrasyonum dağılmıştı anlayamamışım diyor bir de tutturdu ben safım diye. saf ayaklarıyla beni saf yerine koyuyormuş gibi gelmeye başladı değil evlenmek yüzünü görmek istemiyorum şu anda. kırıldığımı anlatmaya çalışıyorum sorun üzerinde konuşmak yerine sürekli ben senle evleneceğim diyor ben sorunları dile getirikende ya elindeki bişeyleri fırlatıyor ya da küçük çocuk gibi omuz silkiyor.

    • ismail dedi ki:

     Havva hanım daha nişanlıyken siz durum tespitini yapabilmişsiniz ne güzel. Siz de O da kendinize başka kısmetler arayın derim. Daha yolun başındayken.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Bir evin güzelliği uyumdur. Bir evin tadı bağlılıktır. Bir evin sevinci sevgidir. Bir evin zenginliği çocuklarıdır. Bir evin yasası hizmettir. Bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. " (Henry Taylor)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku