Komşuluk ilişkileri iyi olanın ruh sağlığı da iyi oluyor

Türkiye'de son yıllarda hızla artan kentleşmeyle birlikte apartman kültürünün hakim olması insanların ruh sağlığını da etkiliyor.Uzmanlar, komşuluk ilişkileri iyi olanın ruh sağlığının da iyi olduğunu belirterek, şehirleşmeye rağmen bu tür ilişkilerin geliştirilmesini istiyor.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Alaattin Dikmen, intiharın psikolojik sapma, depresyon ve şizofrenik aşamanın son safhası olduğunu söylüyor. Bunun sebepleri arasında azalan komşuluk ilişkilerinin de bulunduğunu dile getiren Dikmen, azalan paylaşım ve sosyal sorumluluk alanına işaret ediyor. Komşuluk ilişkilerinin azalmasıyla insanların daha yalnız hale geldiklerini kaydeden Dikmen, bu ilişkilerin yeniden canlandırılması gerektiğini vurguluyor.

Modernizmin de etkisiyle insanların televizyondaki yaşam biçimleriyle kendi hayatlarını kıyasladıklarını anlatan Dikmen, çelişkileri en çok yaşayan grubun ise ergenlik dönemindeki gençler olduğunu dile getiriyor. İnsanların birbirinden sorumlu tutulması gerektiğini belirten Dikmen, dağa çıkmanın da bir intihar biçimi olduğunu anlatıyor. 'Her koyun kendi bacağından asılır' tabirine de dikkat çeken Dikmen, bu şekilde sosyal sorumluluk alanının ortadan kaldırıldığını dile getiriyor. En büyük günahın bile insanın hayatına son vermesi için bir gerekçe olmadığını anlatan Dikmen, intihara zamanla götüren sebepleri şu şekilde sıralıyor: "Dini birtakım prensiplerin hayatta üretkenliğini kaybetmesi, 'Komşusu açken yatan bizden değildir' anlayışının unutulması, Müslümanların birbirinden sorumlu olduğu ilkesinin ihmal edilmesi, sabır, kanaat, tevekkül, doğruluk, israf etmeme ve şükretme kavramlarıyla örülü manevi hayattan uzaklaşılması, aile ve sosyal kabul sorunu, geleneksel ve modern hayattaki çelişkiler, ataerkil aile yapıları, beklentilere cevap verememe, istikrarlı bir iş ve hayat tarzı kuramama, çok kalabalık ortamlarda kendini ifade edememe, geleneksel hayat, dini hayat ve düşüncelerin karıştırılması."

Zaman Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz