Bağ Kurmak

35_bAnnelikle birlikte öğrendiğim en önemli şeylerden biri de, en temel ihtiyacımızın bağ kurmak olduğu bilgisi. Bebekler en az bir yetişkinle sağlam bir bağ kurduklarında bu dünyada kalma sebebi buluyorlarmış. Yetimhanelerde yapılan araştırmalar bu bağı kuramayan bebeklerin hayatlarına devam edemediği sonucunu çıkarıyormuş ne yazık ki. Bu temel ihtiyacımızı karşılamadan oluşturmaya çalıştığımız her adım kağıttan ev yapmaya benziyor bu sebeple.

Aslında düşününce Allah bebeği daha anne karnında bir bağla ( göbek bağı) anneye bağlayarak, bize bağ kurmanın sinyalllerini veriyor.

Hem insana dönük yanımızda hem de kullukla ilgili atılacak adımlarımızda o bağı sağlam kuramamışsak, bir tedirginlik hissiyle ve korkuyla yol almamız kaçınılmaz oluyor.

Doğum şeklimiz, anne sütü alma süremiz,birlikte uyuma sürecimiz, ebeveynimizle kurduğumuz diyalog, duygularımızı ne kadar sağaltabildiğimiz gerçeği bu bağın kurulabilmesinin en önemli etkenlerinden biri. Bağ kurmadan büyümüşsek, kendi çocuğumuzla kurduğumuz diyalogtaki ebeveynlik dilimizde ancak “ bağ kurmak” üzerine bir farkındalık oluştuğunda çocuğumuza duyduğumuz sevgiyi güvene dönüştürebiliyoruz.

Sedef Örsel Hoca bu konuyu anlatırken; konuşurken göz temasından kaçındığımız, dinlemediğimiz ve o an dokunmasına müsade etmediğimiz insanlarla bağ kurmamızın mümkün olmadığından bahsetti. Çocuk üzerinden konuşursak bizimle göz teması kurmayan, bizi dinlemeyen ve dokunmamıza müsade etmeyen çocuğumuza söylediğimiz şeyin eyleme dönüşmesi, öncelikle kopan bağın yeniden kurulmasıyla mümkün olur. Zaman zaman bu kopuşları fark ettiğimizde kızmak, söylenmek , öfkelenmek yerine “o an” çocuğun bilerek değil, kopan bağ sebebiyle söylediklerinizi dinlemediğini düşünebilirsiniz. Telefonla konuşurken hattın bir anda gitmesi gibi bir şey bu. Siz konuşmaya devam etsenizde bağlantınız kesildiği için karşı taraf ne söylediğinizi asla duymayacaktır.

Öncelikle eşinizle ya da çocuklarınızla kurduğunuz ilişkiyi bir gözden geçirin bu noktada. Puanlamanız gerekse, kurduğunuz bağa kaç puan verirsiniz bir düşünün. Saydığım üç sebepten sadece birinin sıkılığı bile, bağın gözden geçirilme sebepleri arasında sayılabilir.

Bağ kurmanın içinde, güven duyma, teslim olma, muhabbet gibi faktörler olduğu düşünülürse bağ hususunun anlaşılmasının günümüz sorunlarının çözümü için bir adım olduğu söylenebilir.

Yine Efendimiz’in hayatına dönüp baktığımızda insanlarla kurduğu dilin bu bağı ne kadar önemseyen bir dil olduğunu görebiliriz. Sahabelere“ Anam babam sana feda olsun Ya Resullulah ! “ dedirten de bu güçlü bağın oluşturduğu güven bana kalırsa.

Davranışlarını kontrol altına tutmaya çalıştığımız çocuklarımız ve davranışlarımızın kontrol altına alınmaya çalışıldığı çocukluğumuzu düşündüğümde yaptığımızın ve bize yapılanın sadece işleri zorlaştırmak olduğunu görebiliyorum.

Tabi bağı yeniden kurmak emek istiyor.Tıpkı telefon bağlantısını yeniden sağlamak gibi. Ama numarayı doğru çevirerek ve sürekli çaba sarfederek er ya da geç istediğimiz kişiyle bağ kurabildiğimiz düşünüldüğünde buna değer diye düşünüyorum.

devamı için;

http://www.gazetevahdet.com/bag-kurmak-2499yy.htm


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz