Obezite(Şişmanlık) ve Diyet

Şişmanlık günümüzde sık rastlanan ve giderek artan ciddi bir sağlık sorunudur.

Besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması nedeniyle vücutta yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Şişmanlık, diyabet, kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kolesterol, solunum ve sindirim sistemi hastalıkları, kemik ve eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları vb. gibi birçok rahatsızlığa zemin hazırlar.

Taşıt kullanımının artması ve elektronik aletlerinin kullanımının artmasıyla fiziksel hareketliliğin azalması, ayaküstü yemek yeme alışkanlığının artması, ailede kilolu kişilerin sıklığı, psikolojik problemler, hormonal bozukluklar vs.gibi daha bir çok nedenler şişmanlamaya neden olabilir. Ayrıca çocukluk çağında kilolu olan bireylerde ileri yaşlarda şişman olma riski fazladır. 3Bizdeki “tombul çocuk iyidir” anlayışının daha sonraları çocuğa ne tür zararlar verebileceği göz ardı edilmemelidir.

Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam ve ideal bir görünüm için diyet uzmanı kontrolünde hazırlanmış yeterli ve dengeli bir beslenme programı şarttır. Gelişi güzel hazırlanmış diyetleri uygulamak geri dönüşü olmayan hastalıklara sebep olabilir.

ZAYIFLAMA UĞRUNA SAĞLIĞINIZLA OYNAMAYIN.

UNUTMAYALIM Kİ DÜZENLİ DİYET UYGULAMADAN HANGİ YÖNTEM UYGULANIRSA UYGULANSIN ZAYIFLAMA SAĞLANAMAZ.

Bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan biri de ne kadar az kalorili ve az miktarda yiyecek yenirse o kadar hızlı kilo verildiğidir. Oysa ki belki ilk ay için çok düşük kalorili diyet ile 8-10 kilo verebilirsiniz. Fakat bunu daha fazla devam ettiremezsiniz. Hatta birkaç ay sonra kaloriyi daha da fazla azaltamadığınızdan kilo vermeye devam edemediğiniz gibi tekrar geri almanız muhtemeldir.

Kısa dönemde zayıflansa bile verilen kilolar geri alınır.

Zayıflamada her bireyin yaşam koşulları, fiziksel aktivitesi, beslenme alışkanlıkları dikkate alınarak KİŞİYE ÖZEL DİYET HAZIRLANMASI ŞARTTIR.

Böylece kısa dönem diyet yapmış olmayıp yeme alışkanlıklarımızı düzenleyerek hayatımız boyunca sağlıklı beslenme, tekrar kilo almama konularında bilinçlenmiş ve hatta çocuklarımızı ve etrafımızdaki insanları da bilinçlendirmiş olacağız.

Diyet yapanlara bazı öneriler:

* Boş zamanlarınızda yemek yemek yerine kendinize hoşunuza giden uğraşlar bulunuz.

* Atıştırma huyunuzdan vazgeçiniz.

* Azar azar sık sık yemek yiyiniz. Uzun süre aç durmayınız. Size önerilen yiyecekleri planlanan zamanda 5-6 öğünde tüketiniz.

* Mutfağınızda fazla zaman geçirmeyiniz ve göz önünde sevdiğiniz yiyecekler bulundurmayınız. (Özellikle çocukları için kek, çikolata,bisküvi bulunduran hanımlar unutmamalıdırlar ki bu tür gıdalarla beslenen çocuklar diğer besinlerden yetersiz aldıklarından çocuklarımız için de hatalı.)

* Yemeklerinizi yavaş yavaş iyi çiğneyerek yiyiniz.

* Yemeklerden önce mutlaka su içiniz.

* Diyet yapan kişinin diyeti bitireceği günü iple çekmek yerine bunu bir yaşam biçimi olarak benimsemesi gereklidir. Ayrıca kendisine asla ulaşamayacağı hedefler belirlemelidir. Unutmamalıdır ki belirlediği kiloya geldikten sonra tekrar hedefini değiştirebilir.

* Zayıflama diyeti uygularken kendinize ayrı yemekler yapmak yerine evdeki diğer kişilere yapılan yemeklerden yiyiniz. Ev halkının az yağlı yemek yemesinde hiçbir sakınca olmadığını unutmayınız.

* Alışverişe çıkarken tok karnına, evde liste hazırlayarak çıkınız. Gerektiğinden fazla para bulundurmayınız ve yememeniz gereken besinlerin bulunduğu reyonlara uğramayınız.

* Sık sık tartılmak yerine haftada bir gün aynı tartıda ve aynı kıyafetlerle tartılınız.

* Piyasada satılan light ürünlere rağbet etmeyiniz.( Sadece beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemenizde fayda var. )

* Çok fazla uyumayınız. Hareketlerinizi arttırmaya çalışınız.Örneğin asansör yerine merdiven kullanmaya, bir iki duraklık mesafelere taşıt kullanmak yerine yürümeye çalışınız.

* Her gün düzenli yürüyüş yapmaya çalışınız.

Egzersiz sağlıklı bir vücudu sahip olmak için şarttır. Diyet yaparken de yapılan düzenli egzersizler (tavsiye edilen yürüyüştür) zayıflamaya büyük ölçüde katkıda bulunacaktır. Fakat bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan biri de diyet yapıldığı müddetçe spor yapılması, daha sonra diyet ile birlikte sporun da bırakılmasıdır. Yapılan sporun sadece zayıflama müddetince olmaması gerekir. Aksi takdirde verilen kilonun geri alınması kolaylaşır. bu nedenle bizim tavsiyemiz ömür boyu sürekli yapılabilcek egzersizler yapılmasıdır.

Her an ' zayıflamam gerekiyor, kilo fazlam var, iyi görünmüyorum ' vs. diye düşünmek hem psikolojik rahatsızlıklara hemde aile içi huzursuzluklara sebep olabilir. Bizler artık kilo vermenin o kadar da zor olmadığını bilerek biraz kendimize güven, sabır ve irade ile üstesinden gelebileceğimizi unutmamalıyız.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz