Engellilerin Duası Neden Makbûldür?

celalin penceresinden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bu münasebetle hasta ve engellileri ziyaretin önemi konusunda yazacağız bu yazımızda...

Bugün kendinize bir iyilik yapın. Çevrenizdeki akraba, dost, komşulardan veya tanımasanız da evini bildiğiniz bir hasta veya engelliyi ziyaret ederek sevindirin...

Evet sevindirin. Çünkü benim gibi bütün engelliler her kapı çalışında televizyonun sesini kapatırlar,acaba bir ziyaretçi mi gelmiş, diyerek kulak kabartırlar.

Hoş sohbetinizle ona moral verin ve eğer bir sıkıntınız varsa, ondan samimi bir dua isteyerek kendinize iyilik yapın. Çok hadiste, hastaların duasının makbuluyeti haber veriliyor.

"Hastaların duasını alınız; onların duası makbuldür." (İbni Mâce, Cenâiz: 1; Deylemî, Müsnedü'l-Firdevs, I/280)

Kur’ân-ı Kerim’de “Duânız olmazsa ne ehemmiyetiniz var.” (Furkan suresi, 77.ayet) diye buyuran Cenab-ı Hak, insanın yaradılış gayesinden birinin de duâ olduğunu beyan ediyor.

Samimi duâ etmenin ve Allah’a yalvarmanın bir sebebi olan hastalıklar, insana acizliğini zayıflığını hissettirir. İnsan da dergâh-ı İlâhiyeye iltica edip o acizlik ve zayıflığın diliyle çok içten, riyasız bir duâ eder.

Yani hastalar, hastalığın vermiş olduğu sıkıntı ve elem vesilesi ile aczini ve fakrını anlayıp halis bir şekilde Allah’a müteveccih oluyorlar. Riya, gurur ve kibir gibi manevi hastalıklar, maddi hastalıkların verdiği bu elem ve azap ile acizliğe ve fakra dönüşüyorlar ve hastayı tam bir ihlasın içine sokuyorlar. İhlas ile yapılan dualar ise Allah katında ekseriyet ile makbuldür. (Hastalar Risalesi, 17. Deva)

Şöyle bir misal vermek istiyorum: Normal günlerde bir annenin çocuğuna muamelesi nasıldır?Bazen bağırır, bazen terlik :) Ama çocuğu hastalandığında annenin varolan o şefkati coşar.

Battaniyelerle üstünü örtmeler, sıcak tarhana çorbaları, hatta çocuğun canı bişey istese, annesi, kar da yağsa koşa koşa markete giderek alır.

İşte annelere o şefkati veren Rabb-i Rahim’imiz, kuluna hastalık verdiğinde, kulu güzelce sabreder ve şükrederse, üstüne birde ibadet ederse onun ettiği duaları kabul etmez mi hiç?

Hasta ve engellileri ziyaretlerinizde, hoş sohbetinizin sonunda ondan dua isteyin. Müşkilatınızı güzelce anlatarak, o sıkıntının gitmesi için senden içten bir dua istiyorum, deyin.

Biz engelliler de, hasta çocuğun annesinden bişey istediği gibi, Allah’a samimi yakarışla dua etmeliyiz... Engelli bir dostumun gözyaşıyla ettiği duaların kabulünü biliyorum...

Hasta ziyaretinin önemini şu kudsî hadis çok güzel bir şekilde açıklamaktadır. Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

“Allah Teâlâ kıyamet gününde şöyle buyurur:

‘Ey Âdemoğlu! Hastalandım, beni ziyaret etmedin.’

Âdemoğlu, Allah Teâlâ’ya:

‘Sen âlemlerin Rabbi iken ben seni nasıl ziyaret edebilirdim?’

der. Allah Teâlâ:

‘Falan kulum hastalandı, ziyaretine gitmedin.

Onu ziyaret etseydin, Beni onun yanında bulurdun.’ buyurur.” (Müslim, Birr 43)

Duası makbul, ahirette cennete gitme umudu (sabırlı ve imanlı engelli) , dünyada torpilli (16 yılda emekli, park yeri, hastane, banka, tren, vs de öncelikli ve indirimli) , ... vs.

Engelli olmak bana Allahın hediyesidir.

Celalin Penceresinden

http://celal1973.blogspot.com/


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz