Ev İşleri Egzersizden Faydalı

Sağlıklı olmak, kalmak için neler yapılmalı? Sokaktaki herhangi bir vatandaşımıza bunu sorsanız eminim birçoğunun cevabı benzer olacaktır. Kadın programları ve sağlık programları bu alanda her izleyiciyi orta uzman seviyesine de getiriyor nasıl olsa. "Dengeli beslenmek, stresten uzak yaşamak, düzenli egzersiz." İşte bu şekilde kısa bir özet geçebiliriz.

Ben bugün “düzenli egzersiz” maddesine mercekle yaklaşmak istiyorum. Çünkü uzaktan çok hoş görünse de davul misali, yanına yaklaştıkça bozukluklar, rahatsız edici yanlar gözüme çarpıyor. Hiç kilo ve sağlık problemi yok gibi görünen, gayet kaslı, sağlıklı, güler yüzlü kadın ve erkekler, özel giyimleri ve aletleri ile spor yapıyorlar.

Ne ter ne de zorlanma belirtisinden bir iz yok. Düzenli egsersiz deyince hatırımıza gelen ilk imaj bu. Ayrıca yeşil alanların arasında bir yürüyüş parkında yürüyen insanlar canlanıyor gözümde. Bir de önerilen yüzme faaliyeti var ki, ah ne güzel, ne ferahlatıcı. Suyun bütün vücuda yaptığı eşit baskı, yerçekiminin azalması ile ne güzel bir spordur o. Kış ortası tatil keyfi gibi.

Fakat gerçekte durum öyle mi ya? Tv’yi kapatınca insan etrafına bakınıyor. Programın verdiği gazla haydi egzersize! diye kendine emir veriyor.

Mesela yüzelim… Ama nerede? En yakın havuz için en az 15 dakika yürümem, 25 dakika otobüste yolculuk etmem, ardından bir 15 dakika daha yürümem gerekli. Spor salonuna üye olacaksın, dakika hesabı para ödeyeceksin. Yorgun argın eve dönmek için tekrar aynı yolu geleceksin. Neyse canım yüzmesek de olur. Spor salonu kısmını es geçip en iyisi yürüyüşe çıkmak.

Tabi örtülü hanımların tempolu bir şekilde sokakta yürümesi nasıl görünür acaba? Yok hoş olmaz. Tamam tempoyu düşürelim. Geniş caddenin dar kaldırımında, dükkanlardan taşmış eşyalara çarpmadan, düzeni bir türlü tutturamamış kaldırım taşlarında ayak, bilek burkmadan nasıl yürünecek?

Şöyle bir ciğerlerimi temiz hava ile doldurayım derken egsoz dumanları arasında öksürüğe yakalanmak var. Kan ter içinde kalmış bir yüzle, komşu Şaduman Teyze'ye dert anlatmak var. Yok, yok en iyisi evde egzersiz için bir çözüm bulmak. Birkaç kanal daha gezmek…

Tabi kanallarda bir sürü egzersiz aleti reklamı da mevcut. Belki onlar bize çözüm olur diye düşünürken kafamın sol üst köşesinde bir ampül yanıveriyor. Bu tanıtılan egzersiz aleti ile yapılan iş, tıpkı halı silmeye benziyor.

İşte hanımlar, genç kızlar benim bulduğum sağlıklı egzersiz yöntemleri. Ayrıca temizlik, hijyen, beğeni gibi gayet güzel, artı puan getirecek etkileri de mevcut.

* Market alış-verişi için uzak bir marketi seçin. Tabi ki servis vs kullanmayın. Taşıyabileceğiniz kadar ürün alıp, eve yürüyün. Arada bir poşetleri kaldırıp indirin. Kol kaslarınız için müthiş bir egzersiz. Yürüyüşün faydaları da cabası.

* Ayda en az bir günü halı silmeye ayırın. Ritmik hareketler yapın, ileri, geri, ileri, geri… sırtınız, omuzlarınız, kollarınız, karın kaslarınız maksimum derecede çalışacak, halılarınız mis gibi olacaktır.

* Karate Kid filmini hatırlayın. Duvarlarınızı silin, bilek hareketlerinize dikkat edin. Üst vücut çalıştırmak için bire bir olduğunu söylemeye gerek var mı?

* Çocuğunuzla yakalamacılık oynayın. Alın size koşu sporu. Ev içinde yaptığınız manevralar ekstra puan demek. Hem çocuğunuz da sevinecek, daha ne olsun. Ayrıca koşu sonrası evi toparlamak da fazladan kalori yakmak demek.

İşte size profesyonel bilgi. Bana inanmıyorsanız, rakamlara inanın.

30 dakikalık ev işine karşılık yakılan kalori oranları şöyle:

• 50 kalori: Toz almak yüksek rafları temizlemek perde takıp çıkarmak.

• 70 kalori: Ütü yapmak yatak hazırlamak kıyafetleri kaldırmak.

• 80 kalori: Yemek hazırlamak sofrayı düzenlemek.

• 90 kalori: Yerleri süpürmek ya da silmek.

• 100 kalori: Bulaşık yıkamak odayı toplamak eğilip - kalkmak.

• 150 kalori: Camları silmek araba yıkamak.

• 200 kalori: Banyo ovmak torba taşımak.

• 250 kalori: Merdiven çıkmak boya yapmak.

Esra Rana


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz