Garip Haberler,İlginç Çözümler

35_bÜlkemizde kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için yapılan faaliyetlerden biri de ,ünlülerin makyajla yüzlerini dayak yemiş görüntüsüne getirip fotoğraf çektirmelerinden ibarettir bilirsiniz. Amaçlanan şey şiddeti önlemeye yönelik olsa da biz biliriz ki, bir şeyin sebeplerini ortadan kaldırmadan sonuca etki edemezsiniz.

Bugünlerde yine 8 Mart için yapılması planlanan etkinlikler üzerine haberler dönüyor medyada. O haberlerden biri de “ 5 bin kadın şiddete karşı gülecek “ başlığıyla yer buldu haber sitelerinde. Haberin içeriği özetle şöyle;

“ 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle, Türkiye’nin en kalabalık kadın korosu çalışmalarına başlandı. Proje Koordinatörü ve Koro Eğitmeni Hilal Nesin, 5 bin kişinin katılması planlanan koroyu oluşturmak için muhtarlıklar, sivil toplum örgütleri ve hem şehri dernekleriyle görüşmelerini sürdürüyor.

Sözü ve bestesi Proje Koordinatörü ve Koro Eğitmeni Hilal Nesin’e ait olan” Birlikte gülelim” isimli şarkının koro eğitim çalışmaları Mart ayı başında sona erecek. Şarkının çalışmalarına başlayan kadınlar önümüzdeki hafta yemek kaşıklarıyla ritim çalışmasına başlayacak. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde oluşturulacak olan 5 bin kişilik kadınlar korosu ”Birlikte gülelim” şarkısını seslendirip, yemek kaşıklarıyla ritim tutup Kadına yönelik ve her türlü şiddete gülerek yanıt verecek.”

Koroya katılan hanımlarsa durumun ciddiyetini anlamaktan öte, daha çok evde canlarının sıkılmasından şikayetçilermiş . Onu da şu cümlelerinden anlıyoruz.

“ Evde oturmaktan usandıklarını ve oturdukları yerde kilo aldıklarını söyleyen kadınlar, bu tür etkinliklerle en azından hayatlarına hareket geldiğini söylediler. Etkinliğe katılanların çoğunun orta yaş grubu olduğunu ve dışarıya çıkmalarının daha zor olduğunu söyleyen kadınlar, bu tür etkinliklerle hem spor yaptıklarını hem eğlendiklerini belirterek, "Buraya geldikten sonra eve daha canlı ve neşeli dönüyoruz" diye konuştu.”

Ve koronun şarkısının sözleri de şöyleymiş:

"Bu günlerden kadın, aylardan güneş ayı, ağlamak sızlamak yok, ileri hep ileri, haydi haydi dönelim, sırt sırta verelim, hep beraber gülelim, hah hah hah hah hah hah haaa, höh höh höh höh höh höh hööö, hoh hoh hoh hoh hoh hoh hooo, hah hah hah hah hah hah haaa, bu günlerden sevgi, içinde senin adın,diren sakın usanma, aydın günler bizimdir, susma sakın çekinme, duysun dünya sesini, çık içeriden dışarı, hayat güzel seninle..."

 

Ne diyelim: Keşke birileri sembolik ve konun özünden uzak şeyler yapmak dışında , gerçekten çözüm odaklı bir şeyler yapsa bu ülkede. Şiddeti salt kadına dönük yanıyla değil , çocukluktan itibaren ele alsalar. O zaman bataklık kurur, aileler içinde gerçekten bir adım atılmış olur böylece…

www.gazetevahdet.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz