Gebelik ve Beslenme

Anne olmak, vücudunda kendinden bir canlı taşımak, çok özel duygularla birlikte sorumluluk isteyen bir süreçtir. Bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi anne sağlığı ve beslenmes ile doğru orantılıdır.

Gebelik öncesi vücudun besin ihtiyacını dengede tutmak, aynı zamanda bebeğin normal büyüme ve gelişmesini sağlamak için çok önemlidir. Besin gereksinimini karşılamak bebeğin gelişiminin yanısıra anne sağlığı içinde önem taşır. Artan protein ve enerji gereksinimini, hele hele de ağır işte çalışan kadınların da ihtiyacı olan besinlerin karşılanamaması annenin zayıflamasına neden olur. Gebelik döneminde bebekte demir ve kalsiyum gibi mineraller depo edilir. Dolayısıyla annenin bu minerallere gereksinimi artar. Ayrıca gebelikte sık kan kaybı, parazitler, döle mineral depo edilmesi, diyetin artan ihtiyacı karşılayamaması, özellikle ilk aylarda sık kusmalar, sindirim bozuklukluğu nedeniyle demirin yeterince emilmemesi ve demir emilimini güçleştiren etmenlerin diyette bulunması demir eksikliğine bağlı anemiyi oluşturur.

Anne doğru beslenmezse düşük ağırlıklı doğum, ölü doğum, bedensel ve zihinsel özürlü doğumlar ve düşükler gibi tehlikelerle karşılaşılabilir. Kendi sağlığında da kansızlık, tansiyon problemler, su tutumunun artması, kemik ve diş problemleri, zayıflama aşırı kilo olma gibi problemler görülebilir.

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, normal sınırlar içerisinde kilo almak, doğum sonrası formu korumak için dengeli bir beslenme şarttır.Bu tür dengeli beslenme alışkanlığı ile gebeliğe has şikayetlerdeazalma, bebeğinizin istenilen kiloya ulaşması, sağlıklı ve ihtiyacı olan tüm besinleri depolamış olarak doğması, aynı zamanda rahat bir doğum ve lohusalık dönemi geçirmek, doğum sonrası sütün yeterli ve kaliteli oluşabilmesi, gebelik ve emziklilik dönemlerinde sık görülen demir eksikliği anemisi gibi şikayetlerin azalmasını sağlar.

Normal kilodaki bir anne adayının gebelik sırasında ortalama toplam 9-13kg arasında alması uygundur.( gebeliğin ilk üç ayında kilo alımının 0.5-1 kg; son aylarına doğru da 1-1.5kg arasında olması gereklidir.). Eğer zayıfsa bu ort:14-16 kg; kilolu ise ort: 5-6kg alması uygun olur.

BU DÖNEMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

* Düzenli beslenmeniz ve yemek saatlerini aksatmayınız.

* Günde en az 15dk- yarım saat arası yürüyüş yapınız.

* Yemeklerden sonra bir süre dinlenmeyi unutmayınız.

* Özellikle ilk aylarda sık görülen bulantı ve kusma durumlarında galeta, grisini, peynir, salatalık, gibi besinleri tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

* Çok yağlı baharatlı, kükürtlü. kokulu (lahana, karnıbahar, pırasa, kereviz gibi) yiyecekler bulantı ve kusmayı arttırabilir. Bu yüzden ayrı bir yerde pişirilerek veya yemeklere azar azar ilave edilerek hazırlanmalıdır.

* Çok fazla sıvı yiyecekler tüketilmemeli ve azar azar sık sık alınmalıdır.

* Makarna, sebze gibi yiyecekler haşlandıktan sonra suyu dökülmeden tüketilmelidir.

* Hazır gıdalardan kaçınınız(hazır çorba, hazır meyve suyu vs. ). Doğal besin tüketiniz.

* Mevsimi olmayan sebze ve meyvelerden kesinlikle uzak durunuz.

* Bu dönemlerde sık görülen kabızlığın önlenmesi için sabahları bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edip içiniz. Kayısı, erik veya bu meyvelerin marmelatlarından tüketiniz. Ayrıca bulgur, sebze, meyve ve kurubaklagil gibi posalı yiyeceklerden yiyiniz.

* Meyvelerin kabuklarını soymadan yemeye çalışınız.

* Salam, sucuk, sosis gibi katkı maddeleri çok bulunan yiyecekleri fazla tüketmeyiniz.

* Mutlaka iyotlu tuz kullanınız.

* Ödem, preeklemsi, hipertansiyon gibi problemleriniz varsa tuzsuz yiyiniz.

* Bir günde ortalama 3su bardağı süt veya yağurt; 3 kibrit kutusu peynir, 1haşlanmış yumurta; 3 köfte büyüklüğünde et, tavuk veya balık; 1 porsiyon kurubaklagil veya pilav makarna; 6-7 ince dilim ekmek; 3 porsiyon sebze yemeği; 3-5 porsiyon meyve yiyiniz.

* Kilo fazlası varsa yağda kızartmalar, hamur işleri, ağır tatlılardan uzak durunuz.

* Günde ortalama bir silme avuç kuruyemiş ( fındık, fıstık, ceviz) tüketiniz.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz