Kızımı Nasıl Koruyabilirim?

Soru:

Ben 4 yıl önce boşanmış ve 13 yaşında bir kız çoçuğu olan bir anneyim. Çoçuğumun babasıyla olan iletişimi iyi değil ben bu boşluğu ona nasıl davranarak doldurabilirim. Şu ana kadar iltişimimiz çok iyi olmasına rağmen sanki biraz kopmaya başladı. Özgüveni yüksek bir çoçuk ben arkadaşlarımla şuraya gidiyorum diyor sonra ben kızarım diye bana söylemeden arkadaşlarıyla uzak mekanlara gidip geldiğinde ben buralara gittim diyor. Bende başına bir şey gelse benim nerde olduğundan haberim yok. Bak geldim nasıl olsa bir şey olmadı. Kaderde yazıldıysa zaten olur diyor .Oysa ben dışarada pek çok tehlikenin olduğunu söyleyip izah etmeye çalışıyorum.

Kızımın okulda dersleri çok iyi maşallah okulda arkadaşlarıyla da diyaloğu çok iyi sevilen ve arkadaşları tarafından aranan bir çoçuk ama okulda o kadar çok kötü örnek var ki bazen çok zorlanıyorum. O böyle davranıyor o şöyle giyiniyor diye benimle tartışmaya giriyor.

Birde internet ve facebook küçüçük kızlar fotomodel gibi resimler çekilip faceye resimlerini koyuyorlar. Resimler de hep seksi pozlar vermişler 10-12 yaşında çoçukların böyle fotograflarını faceye koymalarının doğru olmadığını söylüyorum ama inanın yorum yapıtığımda beni saçma buluyor . Birde küçüçük yaşta sevgiliden bahsediyorlar aklınız hayaliniz durur. Ama hep dizilerden dolayı sihirli annemdeki çoçukların kız çoçuğunun erkek akadaşı erkek çoçuğun kız sevgilisi örnek olarak senelerce seyrettirilirse şimdi işte 6 ve 7 sınıf öğrencileride sevgiliden bahseder.

Bu yaşta çok erken olduğunu konuştuğum zaman beni dışlıyor ve kötü anne oluyorsun aslında şu ana kadar iletişimiz çok iyiydi benden bir şey gizlemezdi. Anlatırdı ama şimdi ufak ufak gizlediği şeyleri yakalıyorum bana bir yol gösterirmisiniz şu ana kadar problemli bir evlilikte dahi çoçuğumu bu kadar korudum şimdiden sonra elimden kaçırmak ve yanlış bir şeyler yapmak istemiyorum bir yol gösterirseniz çok mutlu olacağım.

 

Cevap:

Modern çağda genç olmak zor, ama bu gencin annesi babası olmak daha da zor. Doğruları yapmaya çalışan, çocuklarına iyiyi tavsiye eden ve onun için endişelenen anne babalar bu asırda her zamankinden daha çok zorlanıyorlar. Çünkü gencin etrafında onu sürekli çağıran, kafasını karıştıran o kadar çok örnek var ki….

- Herkes yapıyor ben niye yapamıyorum,

- Herkesin annesi izin veriyor ama sen vermiyorsun,

- Sanki ne olacak, abartıyorsun….Gibi cümleleri sık sık anne babalarına karşı kullanıyorlar. Gençlik dönemi cesaretin fazla olduğu, ama tecrübenin olmadığı bir dönemdir. Bu sebeple de genç tehlikeyi farketmekte zorlanır. Ailesinin abarttığını düşünür.

Kızınızla ilişkinizin şimdiye kadar iyi olması çok büyük avantaj, çünkü ergenlik döneminin nasıl geçirileceği biraz da bu zamana kadar ki ilişkinize bağlı olarak şekilleniyor. Ergenlik öncesine kadar anne kız ilişkinizin iyi olması ortamı toparlamak açısından iyi bir başlangıç olabilir. Babayla ilişkisi iyi değil demişsiniz. Bir kız çocuğu için babası onun hayatında tanıdığı ilk erkek modeldir. Hayatının daha sonraki yıllarında diğer erkeklere karşı tutumunu belirleyici bir özelik taşır. Babadan uzak yetişen çocuklarda erkek rol model ihtiyacının karşılanması aileden birinin yakınlığı ile olabilir. Dayı, amca veya dede gibi akrabalardan herhangi biriyle kurulan iletişim ve yakınlık bu konudaki ihtiyaca bir nebze de olsun cevap verecektir. Babanın ilgisizliğinin sonuçlarını belli ölçüde gidermiş olursunuz.

Bu yaştaki gençler sürekli nasihat edilmekten, söylenmekten, eleştirilmekten pek fazla hoşlanmazlar. Adeta kulaklarını kapatırlar. Çoğu zaman anlaşılmamaktan, kimsenin, özellikle de büyüklerin onları anlamadığından şikayet ederler. Onlara yaklaşmanın en iyi yolu anlaşıldıklarını hissettirmektir. Biz genellikle şefkatimizden dolayı hemen konunun üzerine atlar, tam dinlemeden kurallar koymaya, nasihat etmeye başlarız. Bu şekilde de iletişim başlamadan bitmiş olur. Her konuda en iyi dinleyicisi olursanız, en azından neler düşündüğünün, kafasından neler geçtiğinin farkında olursunuz. Gencin istediği çoğu zaman sadece dinlenilmek ve anlaşılmaktır.

- Seni anlıyorum, en azından bunun için çabalıyorum. Benim çok yasak koyduğumu, sana birçok şey için izin vermediğimi düşünüyorsun. Ben de senin yaşlarında aynı şeyleri düşünüyordum. Seni çok seviyorum, bazen seni koruyamamaktan endişe ediyorum. Senin incinmenden, kırılmandan çok korktuğum için sana kısıtlamalar getiriyorum. Bunlar çok hoşuna gitmiyor, anlıyorum. Ama seninle daha çok konuşabiliriz, belki birbirimizi daha iyi anlayabiliriz…

Şeklinde kurulan diyaloglar işinize yarayacaktır. Bu yaşlarda en büyük etki arkadaş gruplarından kaynaklanır. Genç ailesi yerine arkadaş grubunun değerlerini ve söylediklerini önemsemeye başlar. Arkadaşlarının doğrusu onun da doğrusu olur. Bu sebeple arkadaşlarını tanımanız size yol gösterecektir. Onları eve çağırabilirsiniz. Birlikte bir şeyler hazırlayıp eve davet etmek onları yakından gözlemleme imkanı verecektir.

Insan ürettiği zaman mutlu olur. Işe yaradığını hisseder. Günümüzde gençler genellikle pek bir şey üretmiyorlar. Çünkü modernizm ve kapitalist sistem onlara sürekli tüketmelerini empoze ediyor. Seyrettikleri her şey ‘’ Sen en iyisini hak ediyorsun’’ diyor. Sorumluluk almadan, emek vermeden en iyisini hak ettiğine inanmak nesilleri zamanla bencilleştiriyor. Bu sebeple ilgi alanlarına göre kursa göndermek ya da bir sanat dalıyla uğraşması için rehberlik etmek iyi olur. Meşguliyeti ve sorumlulukları olan gençler bu dönemi daha sağlıklı geçiriyor. Çünkü ruh sağlığı için sağlıklı uğraşlar edinmek çok önemlidir.

Erkek arkadaş ve sevgili olma konusuna gelince tespitinize kesinlikle katılıyorum. Çocuklarımız bu dizilerle büyüyünce bu yaşlarda erkek arkadaşı olması düşüncesi de onlara çok normal geliyor. Hatta anaokulu çağında bile ‘’ben ona aşık oldum’’ tarzında sözlere rastlayabiliyoruz. Bu konular çocuklarımızın binçaltına yavaş yavaş aktarıldı. Bu tarz dizilerdeki çocukarın dikat ederseniz, hiçbir uğraşı, ürettiği hiçbir şey yok. Entrika, kıskançlık, bencillik gibi kavramları da bu yaştaki çocuklar üzerinden sununca çocukluk yaşları dediğimiz, çocukça yaşanması gereken bir yaş dilimi de yaşanmadan atlanılmış oluyor. Bir yaş dilimi sağlıklı bir şekilde yaşanmadan atlanınca ortaya vaktinden önce yaşanan duygular kalıyor…

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz