Sinsi Tehlike Karaciğer Yağlanması

Bize gelen hastalarımızın "ne yaparsak yapalım kilo veremiyorum ve her geçen gün karnım daha büyüyor, veya göbekleniyorum" diye geldiklerinde en çok rastladığımız ve gerçekten de kilo vermede hastalarımızı en çok zorlayan problemlerden biri karaciğer yağlanmasıdır.

Daha çok şişmanlarda görülen karaciğer yağlanması, şeker hastalığı olanlarda, kan yağları yüksek olanlarda ve yüksek tansiyonu olanlarda sık görülmektedir.

Karaciğer yağlanması ileri dönemlerde siroza dönüşebilme ihtimali olsa bile sinsi ve gizlice geliştiğinden birçok kişi tarafından farkedilmez. Kişilerde herhangi bir belirti görülmemesine rağmen şişkinlik yorgunluk ve halsizlikle kendini belli edebilir.Nedenleri arasında ise düzensiz beslenme, yağlı ve hamurişlerinin fazla tüketilmesi,şeker ve şekerli besinler vs. yanısıra hareketsiz yaşam,geç saatlerde yemek yeme, fast food alışkanlıkları ve alkol tüketimi yer almaktadır.

Karaciğer yağlanması olanlarda AST,ALT (SGOT,SGPT) VE GGT gibi kan değerlerinde yükselme olur. Bu değerlerin yüksek olması karaciğerde bir hasar olduğunun belirtisidir.

Tedavi için yavaş kilo verme hedef alınmalı,şeker, kolesterol, trigliserit gibi yüksek olan değerler öncelikle düşürülmelidir.Alkol tüketilmemeli, günlük hareketlilik artırılmalı (özellikle yürüme alışkanlık haline gelmeli), düzenli beslenmeye son derece önem verilmelidir.

Özellikle azar azar sık beslenme , kahvaltıyı atlamama, aralarda bol meyve tüketme, bol su içme , gece geç saatlerde yeme alışkanlığından vazgeçme ile bir beslenme düzeni oluşturulmalı, hazır gıdalardan, kolalı içeceklerden, yağlı ve hamurişli yiyeceklerden , şeker ve şeker ve şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.

Unutulmamalıdır ki karaciğer yağlanması olanlar zor kilo verdiği gibi hızlı kilo verilmesi, şok diyetler uygulanması veya zayıflama ilaçları karaciğerdeki hasarın daha çok artmasına nedelmaktadır. Bu nedenle düzenli bir beslenme haftada yarım kilo veya en fazla bir kilo vererek zayıflama hedef alınmalıdır.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

4 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz