Helal Lokma

Aldığımız mobilyanın parasını ödediğimiz halde gelmeyen parçası, yaptırdığım badananın iki gün sonra aksayan yanı bana çocuk terbiyesiyle ilgili konuşurken bir şeyi eksik bıraktığımız gerçeğini hatırlatıyor .

***

Geçtiğimiz haftalarda Sıtkı Aslanhan program konuğumdu radyoda...Babasına "Sen çocuk eğitimine dair eğitim almamış bir adamken nasıl oldu da bizi böyle yetiştirdin "diye sorduğunda aldığı cevapla bitirdi cümlelerini Sıtkı Bey.Demiş ki babası;

-Bu evde iki şeye dikkat ettim.Birincisi benden sonra kimse bu eve giremedi. İkincisi boğazınızdan haram lokma geçmedi.

İşte bu ikincisi var ya;bu yazının da konusu...Çocuklarımıza karganın ağzından kolaylıkla aldığı peynirle övünen tilki masallarını okurken bunun yanlış olduğunu verememekten mi, kazandığı lokmalara özen gösteren babaların azalmasından mıdır bilinmez artık ne kadar kazandığımız nasıl kazandığımızdan daha önemli oldu uzun zamandır.

***

Bediüzzamanların, İmam-ı Azamların yetişme biçimini, bebek bu ay karnımda hangi pozisyonda bilgisinden daha az bilen ve edepli olmayı, başarıdan daha az önemseyen anne ve babalara geçtiğimiz günlerde Amerika'daki bir ilkokula saldıran çocuğun okulda onur belgesi olduğunu hatırlatmak isterim.

***

Çocuğunun haylazlığını önce yediklerinde , hamilelikte annenin boğazından haram lokma geçip geçmediğinde arayan bir geçmişin, sebepleri hep başkasına atan geleceği olduk farkında mısınız? İşte bu yüzden batının davranışta düzeltmeye çalıştığı psikolojiyle yaşadıklarımızı anlatmak ve anlamak eksik kalıyor bence.

***

"Bu çocuk neden bu hale geldi?" sorusunun cevabı ilkin onun boğazından geçen lokmalarda aranmadıkça her şey yapay ve bir şeyler hep eksik kalacak ne yazık ki...

İnşallah,ilerde çocuklarımıza verebilecek böyle asil cevaplarımız olur...

tugbaakbeyinan@gmail.com

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

10 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz