Tüm Engellere Rağmen Umre


unnamedUmreye gidiyorum inşallah. Rabbim herkese nasip etsin. Bir engellinin umre yolculuğu insanlara biraz enteresan, biraz şaşırtıcı gelse de bu yolculuk en engelsiz yolculuk. Çünkü bu Hakka yürüyüş...Alışveriş yaparken girdiğim mağazalarda benimle ilgilenen görevlinin şaşkınlıkla birlikte belli belirsiz "siz umreye gidiyorsunuz nasıl yani?" sözleri ile karşılaştım. "Zor olmayacak mı?" acaba sorularına da maruz kaldığım zamanlar da oldu. Ama dediğim tek şey "Rabbim var sıkıntı yok."


Alışverişi yaparken başka müşterilerin de bana hayret ve hayranlıkla bakmaları gözüme çarpmadı değil ve hepsininde ne olur bizleri de unutma o topraklarda, senin duaların kabul olur biz burada dünya malı için gaflette düşerken sen bu halinle hem de ramazanda düşmüşsün yollara ve duaların kabul olur sözleri.


Peki bir engelli ailesinin çocuğunun umreye gitmesi nasıl bir duygu? Çok gururlu, çok anlamlı ama bir o kadar da endişeli. Çünkü sen engellisin ve o görevleri yapmak zor iş ama Hak var sıkıntı yok demiştim ya tam olarak işte öyle. Engelliler kendilerini engellemeseler neler yapabileceklerini hayal dahi edemezler ama onlar işin kolayına kaçıyor ve engelleri ile hareket ediyor ve Hakka tam teslimiyetle bağlanamıyorlar. Herkes "sen nasıl böyle rahatsın?" diye soruyorlar ve ben de diyorum ki, "Sizin teslim olamadığınız Rabbime ben teslim oldum. O ne diyorsa o olacak ve kalbime, ruhuma, bedenime, iyi gelecek tek yer orası." Buradan engelli arkadaşlarıma sesleniyorum, kendinize engel olmayın.Medine sokaklarında dua, dua adımlarla Efendimiz S A V gidiyorum. Anneme ve babama Peygamber ocağına uğurlamayı nasip edemedim ama Peygamber kucağına uğurlamak nasip oldu. Gözyaşları Medine yağmurları gibi tertemiz, tane, tane olan anacığım arkamdan ağlarken biliyorum ki bu sevinç gözyaşları, biliyorum ki bu gözyaşlarını Efendimiz S A V ileteceğim ve anacığımın dualarını onun huzurunda Rabbimden isteyeceğim.Bir babanın en büyük gurur tablosudur oğlunu askere yani peygamber ocağına göndermek ve gönderirken ona sımsıkı sarılması.Bunu babama yaşatamadım ama peygamber kucağına uğurlarken gizli, gizli akan göz yaşlarını saklaması gururun ta kendisidir aslında. Çünkü oğlum herkese nasip olamayacağı yere gidiyor diyor içinden.Kardeşlerimin bana verdiği emeklerini ödeyemem ama orada ki dualarım her daim onlarla. Ya akrabalarım, dostlarım arkadaşlarımın arkamdan döktüğü göz yaşları, hepsi gereken yerlere iletilecek. Anacığım her daim hakkını helal etti tıpkı babam gibi ama ben onların haklarını ödeyemem. Askere gidip belki de şehadet şerbetini içemedim ama Rabbim bana öyle bir ana, baba ve aile bahşetmiş ki, onların dualarının hürmetine şehadet şerbeti nasip olur belki.Gidiyorum, anacığımın göz yaşlarıyla, gidiyorum babamın gururla el sallayışıyla, gidiyorum kardeşlerimin tek yürek olup helallik verişleriyle, gidiyorum dostlarımın, akrabalarımın, arkadaşlarımın dualarıyla... Gidiyorum Ravza'ya varayım, anacığımın ve babamın kar tanesi kadar temiz göz yaşlarıyla dualarını Peygamber efendimiz S A V ileteyim ve o gül kokusunu içime, ciğerlerime ve kalbime çekeyim...Gidiyorum tüm engellere rağmen S A V efendimize canımı kurban ederek, o mübarek anlının değdiği CENNET bahçesinde gözyaşlarımla dualar etmeye. Gidiyorum Kabe örtüsüne yapışıp gözyaşları içerisinde, şahit ol Ya Rab sana geldim demeye, gidiyorum her tavafta ve her adımda anlımdan akan terleri silmeden ve onlara gözyaşlarım karışmasına mani olmadan Allah Allah diyerek tavaf etmeye, gidiyorum.Selam götür bizden diyen tüm akrabalarımın, dostlarımın, arkadaşlarımın selamını götürmeye, gidiyorum cennet anaların ayakları altındadır hadisi şerif'in hürmetine anacığımla beraber babacığımla beraber oralara tekrar gitmeyi nasip et diye gözyaşları içerisinde dua etmeye.

Bir seher vakti çıkıp Kabe yoluna ve her adımda şükrün edası ile yürüyüp uzun, uzun varıp Kabe'ye haykırışlarımı Rabbime, isteklerimi hey Rab deyip, Medine yağmurlarında ıslanmak nasip olmamış seccademin üzerinde HAY HAK deyip gözyaşlarımla dua etmeye gidiyorum.Gidiyorum bu engelli bedenin bana bahşettiği için şükretmeye ve hamdolsun ki buralara gelip sana geldim Ya Rab demeye. Geliyorum Ya Allah bu engelimin bana engel olmadığını ve sana layık kul olabilmek ümidiyle. Gidiyorum verdiğin nimetlerin şükrünü eda edemediğim için KABE örtüsüne yapışıp affını dilemeye.Gidiyorum anacığımın, babacığımın, kardeşlerimin affı için yalvarmaya. Gidiyorum benden dua isteyen ve bekleyen herkesin dualarını sana iletmeye ve duaları kabul olsun diye yarvarmaya. Ve gidiyorum nisan yağmurlarında ıslandığım gibi KABE örtüsünü gözyaşlarımla ıslatmaya. Ve gidiyorum son nefes endişesini bana bizlere yaşatma, imanla göçmeyi nasip eyle demeye. Eğer dönersem ALLAHIM TEKRAR NASİP ET VE O GİDİŞİN DÖNÜŞÜ OLMASIN diye yalvarmaya GİDİYORUM....


 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

4 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz