Örgü Örmenin Faydaları

23 Ekim 2016Haberler, İşe Yarar Bilgiler11 Yorum »

Örgü örmenin; işin sonunda sıcacık kazaklar ve atkılara sahip olmanın yanısıra, sağlık için de birçok faydası var.

İster şişle, ister tığ ile, örgü örmeye hemen başlamanız için sebebiniz çok!

İşte örgü örmenin bilmediğiniz faydaları…

Gurur hissi yaratır

Çok fazla insan örgü örmeyi bilmez. Kendi ördüğünüz bir şeyi konuya dair hiçbir fikri olmayan birisine gösterdiğinizde, bu onlara bir çeşit büyü gibi gözükecektir. Tonlarca kompliman alacak ve yeteneğinizle insanları kıskandıracaksınız. Tabii kimi taleplerde bulunanlar da olacak ama bu da üreticiliğin doğal bir getirisi.

Meditasyonla benzer faydaları vardır

Bir kez ne yaptığınıza hakim olduktan sonra, örgü örmek son derece rahatlatıcı olabilir. Basit örgü modellerinde genellikle aynı ilmekler tekrar tekrar atılır, yani kas belleğinizi kullanabilir ve düşüncelerinizi uzaklaştırabilirsiniz. Ritmik, tekrarlanan ve rahatlatıcı bu hareketler zihniniz ve bedeniniz üzerinde meditasyonla aynı etkilere sahiptir.

orgu-ormekk

Kaygı, stres ve depresyon belirtilerini hafifletir

Ritmik hareketler ve odak duygusu anksiyete, depresyon ve stres belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Örgü örerken sakin bir şekilde oturmanız, kalp atış hızınızı düşürür ve bu da kan basıncının düşmesine sebep olur. Kendinizi kötü ya da depresif hissettiğinizde düzelmek için elinize şişlerinizi alıp, yumuşacık bir hırka örmeye başlamanız hoş ve sıcak bir alternatiftir.

Motor fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olur

Örgü neredeyse tüm beyni aynı anda uyardığı için – frontal lob (işleme, dikkat ve planlama), çepersel lob (duyusal bilgiler ve mekansal navigasyon), oksipital lob( görsel veriler), temporal lob(anıları saklamak ve dil ve anlam yorumları) ve beyincik (hassasiyet ve hareket zamanlaması koordinatları)- Parkinson gibi hastalıkları olanların motor fonksiyonlarını geliştirmek için kullanılabilir. Örgü örmek bu insanların hem ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur hem de diğer ağrılı semptomları azaltır.

Bilişsel gerilemeyi yavaşlatır

Motor fonksiyonları ve ruh gelişimine yardımcı olurken, örgü örmek aynı zamanda beyni sağlıklı tutmak için uyarıcıdır da. Beyninizi ne kadar çok kullanırsanız, o kadar sağlıklı olur ve o kadar uzun süre güçlü kalır. Mayo Klinik’e göre, örgü dahil el sanatlarıyla meşgul olan yaşlıların olmayanlara göre hafif kognitif bozukluk yaşama riskinin yüzde 30-50 civarında azaldığını öne sürüyor.

Artirit ve tendon iltihabını önler

Tıpkı sağlıklı tutmak için beyninizi çalıştırmanız gerektiği gibi eklemlerinizi sağlıklı tutmanız için de onları çalıştırmanız gerekir. Dr. Barron’a göre, parmaklarınızı nazikçe sürekli kullanmak kıkırdaklarınızın güçlenmesine sebep olur. Hali hazırda arteritiniz mi var? Dr. Barron parmaklarınızı ılık suda biraz dinlendirdikten sonra daha büyük şişler kullanarak örgü örmenizi tavsiye ediyor.

Okunma Sayısı : 56.913

Yorum yapın

“Örgü Örmenin Faydaları” için 11 Yorum

 1. ANA YÜREĞİ dedi ki:

  Hep şeytani akıldan ve projelerinden bahsediyorum. Yeni bir dünya düzenini defalarca yazılarımda anlatmaya çalıştım. Yukardaki örgü örme başlıklı yazıyı, yenidünya düzenindeki ihtiyaç olarak yorumlanmasını istiyorum.

  Yeni kurgulanan dünya da insan neslinin kendi devamını daim ettirebilmesi için bir çok beceriye ihtiyacı var.

  Eğer IQ nuz çok yüsek değilse, üstün yetenekli biride değilseniz, gözden çıkartılmış insanlar arasındasınız demektir. Yani bu dünyada fazlalıksınız.

  Adamlar kendileri uzaydan gelmiş üstün varlık, bizleri ise maymundan gelmiş hayvan olarak görüyor.

  Bu yüzden elinizdeki diplomalarınız ya da aldığınız maaşlarınız sizi üstün varlık yapmıyor maalesef. İki fırkaya ayrılacak olan insan neslinin ilk fırkası, üstün varlıklı tarafı ve onlara hizmet edecek bir miktar insan topluluğu ile şeytani akıl sahiplerini oluşturuyor. İkinci fırkasını, ölüme terkedilmiş, maymun topluluğu olan avam tabakası olarak bizler oluşturuyoruz. Biraz komik, biraz saçma, biraz ilginç gelse de bu düşünce gizli değil. Aleni olarak filmlerde benimsetiliyor. Gençlik bu kurguyla büyüyor ve şeytanın çizdiği yolu kader diye benimsiyor.

  Okullarda meslek öğrenmeleri güzel ama hayatta kalmaları için yeterli değil.

  Ekin ekmeyi bilmeli. Karnını doyurabilmesi için yemek yapmayı öğrenmeli. Tabi o yemek kıtlıkta bulabileceği yenilebilir bir ot dahi olmalı. Soğukta üşüdüğü zaman en temel ihtiyaç olarak, örgü örmesini, dikiş dikmesini bilerek kendini ısıtacak bir örtüyü temin edebilmeli. Yemek ve örtü temel ihtiyaçtır. Ateş yakmayı da bilmesi gerek tabi.

  Şu an da bulunulan zaman içerisinde bunlar çok kolay ve zahmetsiz karşılanabilen ihtiyaç olduğu için hangi devre dönüyoruz diye anlaşılması güç olabilir.

  Teknelojinin çok geliştiği hatta paralel bir uydu, dünya, güneş bile oluşturulmaya çalışıldığı çalışmalarda var. Şeytani akıl buna çalışıyor.2050-2100 gibi farklı hedefleri var. Bu yenidünya düzeninde bir miktar dinsiz, duygusuz ve cinsiyetsiz tek tip üstün akıllı insan ona yeter. Geri kalan hayvani yaratık olarak görülen insanlar, tüm gelişimden, hazır yiyecek ve içecek, hatta barınacak evden dahi mahrum edilecek. Maymunlar doğaya, atalarının yanına hadi bakıyım diyecek…

  Tabi bu bir şeytani akıl kurgusu ve planı. Allah’u Teala ne kadarına müsaade ederse, bizler ya da çocuklarımız-torunlarımız o kadarını görürüz. Onların planı varsa Allah’ın da daha üstün planı vardır.

  Çocuklarımıza kendi çocuklarına da miras olarak bırakabilecekleri en kıymetli şey dinimiz, ahirete olan imanımız ve Kur’anı Kerim’dir. Lakin ikinci miras ise yemek yapmayı, dikiş dikmeyi, örgü örmeyi de önce kendimiz sonra çocuklarımızın öğrenmesi gerek.
  -Durum ciddi…-

 2. esra dedi ki:

  Cihad Bey`e (tanımadığım kişiye niye ilk ismiyle hitap edeyim değilmi ama)
  kadınlar neden bu yazıyı okumamış bunca zaman geçmiş (okudurlar belki yorum yazma gereği duymadılar buda başka bakış açısı tabi) dıye 3 soru işraretli yazılar yazınca çokca nezaketli ve örnek teşkil eden ve gurur kaynağı olduğunuzu düşünmeniz çok ilginç.
  Ben sadece bakış açınızı genişletin, farklı örnekler görün istemiştim. hakaret neresinde algılayamamıs olmakla birlikte ilgilenmiyorum…

 3. cihad dedi ki:

  bu yazı veya haber kadınlarımızın hiç dikkatini çekmemiş olmalı ki yayınlanalı 1,5 yıl olmasına rağmen hiç yorum almamış ve okunma sayısı diğer yazılara göre oldukça düşük.

  acaba neden????

  kadınlarımız olması gereken yerde değilde ondan çünkü böyle işleri yapabilmek için öncelikle evde olup yuvayı beklemek gerekiyor. kendini isbat için veya özgürlük için erkekle beraber geçim telaşesine koşturulan kadının arka planda yitirdiği değerlerin farkında değil maalesef.
  bu sadece bir örnek, bu ve benzeri kadının boşalttığı alanlarda hazır ürünler ve devasa şirketler oturuyor şu an.
  işin enteresan tarafı bu giyim ve tekstil fabrikalarında ekseri kadınlar çalışıyor. yani erkeğine ve çocuklarına evde hizmeti hakir gören günümüzün hakim anlayışı kadının zenginlik içinde yüzen şirket sahiplerine ucuz emek/işçi olmasını hiç dert etmiyor çünkü zaten öyle olmasını istiyor.
  bir yandan kadını yuvasından(ailesinden) kopararak sömürdüğü gibi öte yandan çeşitli fanteziyeler ve hazır ürünler ile kocasının kazandığını dahi elinden alıyor. eskiye göre günümüzde ilaveten kadın da çalıştığı halde geçim şikayeti daha fazla. ilginç değil mi daha çok kişi, daha çok çalışsın ama geçinemesin.

  yani öyle bir tuzak(tezatlık) ki say say bitmiyor.
  evinde çocuğuna bakan annenin yaptığı şey işten sayılmazken, evini bırakıp giden kadının arkasını toparlamak için “çocuk bakıcılığı” ve “temizlikçilik” yapan kadının yaptığı şey “işten” sayılıyor ve bir sektör haline gelmiş bu zamanda.

  kadınlar bu sahtekar ve riyakar MEDYAYA ve rantçı PARA BABALARINA ve muhteris SİYASETÇİLERE kanmaya devam ederse kendisinden,ailesinden ve hayatının saadetinden çok şeyler kaybetmeye devam edecek. Rabbim uyandıra…..

  selam ve dua ile..

  • cihad dedi ki:

   gerçi bir şey farketmiyor ama haberin yayınlanmış süresini yanlış yazmışım doğrusu 7 ay olacaktır.

  • Feyza dedi ki:

   Orgu ev hanimlarinin hala gozdesi. Hatta bir hemsire abla var tanidigim, nobete kaldigi geceler hastanede sabaha kadar orgu oruyormus mesai arkadaslariyla beraber.
   Yani bu gibi isler kadinin dogasinda var oldugu icin, hangi ortamda oldugu fark etmiyor. Ust duzey yonetici de olsa icinde mutlaka estetik bir zevke sahiptir fakat bu gibi islerle ugrasmaz da bu zevkini giyim kusam ve ev dekorasyonuna hasrederek evine degil de kapitalist duzene hizmet eder.
   Kermesleri bilirsiniz. Hanimlar envai cesit el isleri yaparlar. Koylusunden kentlisine tek tek ele alsaniz hepsi kendi kulvarinda bir sanat eseri gibi.
   Koylu bir teyze bu yetenegini, ordugu bebek patigine isler, bu yetenegini sehir ortaminda gelistirme imkani bulan sehirli kadin ise isledigi gelin ceyizlerine ilmek ilmek dokur.
   Herbiri kendi icinde degerli ve guzel.
   Bir kadin en azindan kolay islerde de olsa bir dikis makinesi kullanmayi, cok karisik olmasa da bir bebek yelegi orebilmeyi, pantolon pacasini elinde kivirabilmeyi, pile yapabilmeyi, en azindan fermuar tamir edebilmeyi, dikmeyi ogrenmeli. Gerisi zamanla da uzerine katarak ogrenilebilinir o zaman. Belli bir el yatkinligi ve kibraklik kazanildigi zaman. Bunlar gercek hayatta her zaman gerekli ve faydali olacak basit ve zaruri elisleri.
   Farkli hobiler de edinebilir zamani ve maddiyatinin elverdigi olcude ve bunlar insanin stresle basedip zamanini iyi degerlendirebilmesi icin antidepresanlara nazaran daha kesif bir yontem.
   En cok da bebegi olacagi zaman bir kadinin, bir buyuk annenin veya bir annenin bebegine ordugu rengarenk ve yumusacik yelekler, patikler… cok sempatik. Bunlar hazir alinan giyeceklere gore hem daha sicak tutar hem de anneyi bebegine daha karnindayken baglar, annelik icgudusunu pekistirir ve manvi degeri cok yuksektir. Hazir giyimle kiyas dahi kabul etmez.
   Benim dogumumda annemin isledigi battaniyeler, bebekken giydigim patikler ve yelekler hala sakli duruyor. Manevi degeri cok kiymetli cunku el emegi ve her bir ilmekte hatirasi var. Ama hazir giydiklerim kimbilir nerede ve hem kimin umurunda…
   Guzel bir konuyu on plana cikarmissiniz.

  • esra dedi ki:

   örgü örmenin faydalarından ziyade örgü modellerine bakıyoruz çünkü, örgü modeli gösteren vıdeoların kaç kere izlendiğine bakarak daha sağlıklı bir istatistik çıkarırsınız belki, bir göz atın derim.
   bir örgüden nerelere geldiğinizi görünce hayret etim sonrada düşündğm belki yine bir yerde örnek vermek isterseniz şu örenği de katın çıkarımlarınıza.
   yurtdışında olukça popüler bir üniversitede doktora yapmış bir kadınım, hem öncesinde hem sonrasında bahsettiğiniz kaygılardan azade bir şekilde hem kendime hem kızıma hem eşime hem arkadaşlarıma, yakınlarıma bolca örgü ördüm.
   eğitim hayatının getirdiği alışkanlıktan belkide asla tek iş yapamam, örgü her zaman yedek işimdir elimde.
   burada anlatılanalardan daha da fazlaının farkında olarak örgüyle (ve benzeri el işi uğraşlarıyla) kendimi kimi zaman terapi eder kimi zaman dinlendirir kimi zaman eğlendiririm. eşime ip yumaklatırım kızıma el işi içeren oyuncakalar alırım.
   kısaca bakış açınız genişletin kadınlara yönelik yapmak istediğiniz çeşitli suclamalardan önce farklı örneklerine görün isterim.

   • Sadece Fatih dedi ki:

    Mey biter saki kalır,
    Her renk solar haki kalır,
    Diploma insanın cehlini alsada;
    Hamurunda varsa feministlik, baki kalır..

    Esra Hanım. Geçenlerde de biri diploma muhabbeti yaptı, kariyer yarıştırmak istiyorsanız özelden yazın demiştim. Ben orta halli bir üniversiteden mezunum ancak iyi üniversitelerden mezun insanlarla çalışma fırsatı buldum. MİT mezunuyla da çalışmak kısmet oldu o kişi bile sizin gibi kadınlar kadar diplomasıyla övünmüyordu. Site takipçileri arasında doktora yapan arkadaşlarımız var, kısmetse ben de başlayacağım ara dönemde. Hadi beni ve buradaki arkadaşları geçelim. Benim fakülte birincisi arkadaşım doktorla değil ailesinin zorunlu eğitimden sonra okula göndermeyip kendilerinin eğittiği kızla evlendi. Belki ikinci el arabası var ama çocuğu anne sevgisinden mahrum kalmıyor. Size ve sizin gibilere yığınla örnek verebilirim böyle.

    Ve sevgili takipçiler Esra Hanım’ın espri olarak yazdım dediği cümleye yazdığım yorumun boşa yazılmış olmadığı anlaşılmıştır umarım. Sümeyye Hanım. Size de tekrar belirtmiş olayım. Tepkim yazınıza değil sonrasında gelen tepkilere. Gördüğünüz gibi erkeklere saldırılınca mal bulmuş mağribi gibi sevinenler var. Ancak bu tip yazılar iyi oluyormuş. Gerçek bakış açılarımız ortaya çıkıyor.

    Allah cümlemizi diplomalı cahillerden korusun.

    • esra dedi ki:

     siz ne sebeple benim yazılarmı inceleyip cevap yazma gereği duyuyorsunuz bilemiyorum, sizin içinde olmadığınız hiç ilgilendireyen bu konuya bie ne sebeple cevap yazdınız?
     yukarıda arkadaş artık kadınlar tüketüyor üretmiyor, zaten evde değiller yuvayı beklemiyorlar diyince ceva yazmak istedim. dar görüş alanını genişletip farklı bir örnek vermek istedim, hoş algılayabileceğinizi yine sanmıyorum ama cümle içinde geçen iyi bir üniden doktora yaptım kelimesi neden sizi bu kadar rahatsız etti bilemeyerek, mütevaziliğin ne oldugununu bilen işte sizin sadece çalışma fırsatı bulduğunuz insanlardan birisi de benim. ama ne yazıkkı yeri gelince bazı şeyleri söyleyip insanları bilinçlendirmek gerekiyor.

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Esra Hanım.

      Tamam bizler daha doğrusu ben dar kafalıyım. Allah tahsilinizi arttırsın.
      Keramet kavuktaymış bilemedik…

     • cihad dedi ki:

      ESRA’YA

      Siz önce kadınlığa mahsus edebi, nezaketi öğrenin sonra gelin burda kadınları savunun. Sizin şahsınıza yönelik bir yorumum dahi yokken şahsımla alakalı kullandığınız ifadeyi gayet çirkin bulduğumu ifade etmek isterim.
      Üslubunuz bir hanımefendiye asla yakışmıyor. Gerci sizin gibiler erkeklere karşı kendini isbat etmek veya erkeklerin yaptığı herşeyi bizde yapabiliriz derdinde olduğu için bize benzemeniz gayet normal ancak bu sizin kimliğinizle barışık olmadığı ve erkek kimliğine karşı ne kadar ezik bir konumda olduğunuzu gösteriyor.

      Kendi kimliğiyle barışık bir hanımefendi, kadınlığa mahsus hilm,letafet,zerafet,nezaket ve merhametiyle bir erkeği kendine musahhar edecek kadar zariftir.
      Bu iki kadın karekteri arasındaki fark bu kadar büyüktür. Biri içten içe özendiği,kıskandığı ve rakip olarak olarak gördüğü erkeğin kimliğine dönüşürken, diğeri kendisine Allah’ın bahşettiği kimliğin hususiyetleriyle erkeğin hayatına anlam katarak etrafında pervane gibi döndürüyor.
      Aynes-sera mines-süreyya…

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Cihad abi.

      Sahip olduğumuz nimetlerin emaneti ve imtihan vesilesi olduğunu bir ok attığımızda onu bizin değil Allah’ın attığını yani diplomalara sahip olmamızda kerameti nefsimizden bilmememiz gerektiğini çok daha kapsamlı anlatabilir misin? Bize ders olur yine 🙂

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini kırıp geçiriyorlar. " ( İmam Gazali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku