Sağlıklı bir insanda 10 binden fazla mikrop varAmerikalı bilim adamları sağlıklı bir insanda 10 binden fazla mikrop yaşadığını belirledi. Amerikan hükümetinin bir projesi kapsamında bilim adamları, hangi mikropların vücüdun neresinde yaşadığına dair haritayı çıkararak, sağlıklı bir insanın, bedenini 10 binden fazla mikropla paylaştığını saptadı.

Söz konusu organizmaların çoğunun insanları sağlıklı kıldığı da ortaya koydu. Hemen herkesin enfeksiyonlara yol açan zararlı bakterileri düşük düzeyde barındırdığı ancak bunların yararlı mikroplarla birlikte bulunduğu, iyi mikropların zararlı organizmaları kontrol altına aldığı belirtildi.

5 yıllık çalışma

Bilim adamları uzun süredir insan vücudunun çok sayıda mikrop barındırdığını bilmekle beraber, sağlıklı bir insanda hangi mikrobun nerede yaşadığına cevap arıyordu. 80 araştırma enstitüsünden yaklaşık 200 bilim adamı, 5 yıldır yaptıkları sayım çalışmasının sonunda bu sorularına cevap almaya başladı. Araştırmanın sonuçları bilim dergileri Nature ve Public Library of Science’da yayımlandı.

Milliyet


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz