Şefkat Herkese Lazım

18 Aralık 2014Haberler, Hayatın İçinden1 Yorum »

şefkat_254090Seksen yaşına gelmiş bir aile büyüğümüze (Hanım) sohbetimiz sırasında geriye dönüp baktığında keşke dediğin bir şey var mı ? diye sorduğumuz da “keşke çocuklarıma bu kadar otoriter davranmasaydım “ yanıtını almıştık. O gün bugündür bu cümle dolanır kafamda. İnsanın her daim aradığı şefkatse bir anneden, annenin keşkesinin de burdan olması doğal elbette. Salt insan olmanın gereği de değil üstelik. Sözü  maymunlar üzerinde yapılan iki deneye getireceğim;

Bir kafesin içinde 4 maymun yavrusu, iki tane canlı olmayan anne bulunmaktadır. Annelerden bir tanesinin içi pamuk ve yumuşak maddeler bulunan bezlerden yapılmış. Göğsünde de süt yok. İkinci yapay anne ise metal ve tellerden yapılmış, göğüslerinde ise her zaman dolu iki biberon taşımakta. Yavru maymunlar sadece acıktıkları zaman metal anneye giderek biberondan süt emmekte, karınları doyar doymaz , hiç vakit geçirmeden bez annenin kucağına dönmektedir.

Bir başka deneyde de ; Yeni dünyaya gelen dört yavru maymundan iki tanesi gerçek anneleri ile bir kafeste büyütülürken , diğer iki kardeş ayrı bir kafeste beslenmiştir. Temizlik, beslenme ve bakımları, annelerinin yanında kalan kardeşlerine kıyasla daha mükemmel olan ancak ayrı ortamda büyütülen maymunların , erişkin olduklarında , diğer kardeşlerine kıyasla çekingen ,ürkek, saldırgan , cinsel fonksiyonlar da dahil pek çok yaşam becerisinde yetersiz birer maymun oldukları gözlenmiş.

Velhasıl sevgi ve şefkat ; ekmek gibi, su ve hava gibi temel ihtiyaçlardan. Sonra keşke dememek için şimdiden göstermek lazım.

 

Okunma Sayısı : 3.230

Yorum yapın

“Şefkat Herkese Lazım” için 1 Yorum

  1. beyaz zenci dedi ki:

    Milli görüşçü bir kardeşimiz olayı şöyle tasvir ediyor; ” olduğu kadar olmayan kader”. İnsanlar iradelerini sorgulamak için Kur’an gibi bir nimet varken maymunların yol gösterici olması insana verilen aklın ne kadar yerinde kullanıldığını da sorgulatıyor bizlere. Kendini tanımaktan aciz insan menfaatine olan işlerde olanca akıllı ama aklın dumura uğradığı yerde böyle maymundan akıl alır. Kur’ansız hayat böyle bir şey olsa gerek.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku