Sirke Mucizesi

90490f31elma-sirkesiLAVABO AÇICI:
Tıkanmış lavabonuz için marketten aldığınız kimyasal lavabo açıcıyı kullanmadan önce bir kez daha düşünün. Çünkü çok daha sağlıklı ve ekolojik bir alternatifiniz mevcut. Bir ölçü karbonatı ve ardından iki ölçü sirkeyi lavabo deliğine dökün. Köpürmesi sona erince bir süre sıcak su ve ardından soğuk su dökün. Hem tıkanıklıktan hem de kötü kokulara neden olan bakterilerden kurtulmuş olacaksınız.

KÜF LEKESİNİ GİDERİR:
Kumaş, seramik, metal, ahşap… Küf lekesi nerdeyse sirkeyi orada kullanabilirsiniz. Yeni oluşmuş küf lekelerini sulandırılmış sirke ile daha eski ve ağır küf lekelerini ise doğrudan sirkeyle silerek temizlemeyi deneyin.

HALIDAKİ LEKELER İÇİN:
Halıları silerken daha parlak olması için sirke kullanmak yıllardır ev hanımlarının bildiği bir yöntem. Sirkeyi bir de halıdaki lekeleri çıkarmak için kullanın. Bir ölçü sirkeyi bir ölçü nişasta ile karıştırıp macun kıvamına getirin ve lekeyi bu macunla ovun. Bir süre beklettikten sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Özellikle bebek ve çocukların olduğu bir evde halıları deterjanla silmek yerine sirke-nişasta, sirke-tuz, sirke-tuz-boraks karışımlarını deneyebilirsiniz.

ÇAMAŞIR SUYU YERİNE:
Kesme tahtanızı temizlemek için çamaşır suyu kullanıyorsanız her kullandığınızda bir kısmının da yiyeceklerinize geçtiğini bilmenizde yarar var. Onun yerine kesme tahtanızı sirkeyle dezenfekte ederek E.coli, Salmonella gibi zararlı mikroplardan korunabilir ve daha fazla çamaşır sulu yemekler yemekten kurtulabilirsiniz.

SOSLARIN İÇİNE SİRKE:
Sirkeyi sadece temizlikte değil besin hazırlarken de kullanabilirsiniz. Etleri yumuşatmak için yaptığınız sosa sirkeyi de dahil ederseniz daha yumuşak olduklarını göreceksiniz.

SAÇ KREMİ NİYETİNE:
Eğer saçlarınızı sabunla yıkıyorsanız muhtemelen keçe gibi oluyordur ve taramakta zorluk çekiyorsunuzdur. Sabunu saçınızdan duruladıktan sonra su-sirke karışımı ile son durulama yaparsanız saçlarınız yumuşacık olur. Sirke kokusuna karşı hassasiyetiniz varsa karışıma lavanta yağı gibi hoş kokulu bitki yağlarından katabilirsiniz.

LEKE ÇIKARICI:
Giysilerinizin koltuk altı kısımlarında oluşan ter ve deodorant lekelerini çıkarmak için yıkamadan önce sirkeyle ovun.

YAĞ LEKELERİ İÇİN:
Davlumbaz ve ocaktaki yağ lekelerine yağ-çöz sıkmadan önce bir de sirkeye başvurun. Ulaşılması zor yerleri sirkeye batırdığınız diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.

RENKLERİ CANLANDIRIR, YUMUŞATIR:
Yıkama aşamasında çamaşır makinesine bir çay bardağı sirke eklerseniz çamaşırların renkleri canlanır, yumuşatıcı yerine kullanırsanız hem çamaşırları yumuşatmış hem de statik elektrikten kurtarmış olursunuz. Ayrıca iç çamaşırları ve bebek giysilerini yıkarken kullanacağınız sirke ile hijyen sağlayabilirsiniz.

GRİBE BİREBİR:
Kendini hafif boğaz ağrısıyla hissettiren gribi, sirkeyle gargara yaparak etkisiz hale getirebilirsiniz. Yarım çay bardağı suyun içine koyacağınız iki çorba kaşığı sirkeyle bir-iki dakika gargara yapın ve tükürün. Daha sonra bu sirkeli karışımdan bir yudum için. Özellikle akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca yapmanız tavsiye edilir. Gün içinde de uygulayabilirsiniz. Doktorun verdiği boğaz spreyinden daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Semerkand Aile Dergisi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz