Sosyal Medya Depresyona Neden Olur Mu?

21 Aralık 2015Haberler, Hayatın İçinden2 Yorum »

sosyal medyaUzmanlara göre sosyal medyada takipçi sayısını artırma, fenomen olma ve beğenilme isteği, kişilerde benlik karmaşası, kişilik bozuklukları ve depresyona neden olabiliyor.

 

Bireylerin sosyal medyayı bilinçsiz kullanmasının, benlik karmaşası ve kişilik bozukluklarına yol açabildiği belirtildi.

 

Sosyal medyadaki benlik arayışıyla ilgili Psikiyatrist Prof. Dr. Kemal Sayar, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde çok fazla zaman harcanması durumunda, “günlük hayattan geri kalma, sorumluluklarını yerine getirememe ve günlük işlevselliğin azalması” gibi sorunların yaşanabildiğini söyledi.

 

Sayar, “Kişi, zamanla gerçek hayattaki emek ve sabır gerektiren kalıcı ve derin deneyimlerden uzaklaşmaya başlar. Anlık doyum ve tatmini bir an önce sağlamaya çalışarak, uzun süreli doyumları unutur. Sosyal medyada çok vakit geçiren kişi için uzun süreli mutluluğun, neşenin ve derin hislerin yerini yüzeysel ve anlık duygular alır” dedi.

 

“Sosyal medya, giderek bağımlılığa dönüşüyor”

 

Sosyal medya kullanımının giderek bağımlılığa dönüştüğüne işaret eden Sayar, bunun alkol ve sigara bağımlılığından bile daha tehlikeli olabileceğinin bir çok araştırmacı tarafından ortaya konulduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Her çeşit bağımlılıkta kişi bir aktiviteyi o kadar çok yapar ki o, zararlı bir alışkanlık haline gelir ve bu alışkanlık, kişinin hayatındaki okul, iş, sosyallik gibi önemli alanlarda geri kalmasına ve yanlış tercihler yapmasına yol açabilir. Araştırmalara göre insanlar, internet ve medyadan uzak kaldığı zaman veya cep telefonlarının şarjı bitince, diğer bağımlılıkların yoksunluğuna benzer psikolojik ve fizyolojik sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunlar arasında yoğun endişe, depresiflik, nabız yükselmesi ve azalan düşünme kapasitesi yer almaktadır”.

 

Sayar, sosyal medya bağımlılığı olan kişilerin, diğer insanların video ve resimlerini inceleyerek uzun zaman harcayabildiklerinin altını çizerek, “Kişi zaman kavramını kaybetmeye, sürekli sosyal paylaşım sitelerinde gezindiğinden hayatından geri kaldığını kabul etmemeye ve bu durumdan pişman olmamaya başlar. Hayatını sadece sosyal medya üzerinden yaşamaya başlar. Diğer kişilerin kendisini bu konuda uyarmalarını kabul etmez, hatta onlara sinirlenebilir” diye konuştu.

 

Sayar, “Her ne kadar arkadaşlarla bağlantı kurmak için yapılan internet siteleri de olsa, bu siteler zamanla insanı yalnızlaştırıp, asıl ve gerçek olan ilişkilerden koparır” dedi.

 

Okunma Sayısı : 47.962

Yorum yapın

“Sosyal Medya Depresyona Neden Olur Mu?” için 2 Yorum

 1. U-mutlu dedi ki:

  Yanlislikla gonder tusuna bastim ? yoksa bu bi isaret miydi?cok uzattim galiba…
  Demek.istedigim arkadasim sosyal medyaya takildigindan beri oncelikleri degisti sanki bazi seyleri sadece orda paylasmak icin yasiyor yarisiyor,
  22 yildan sonra insanin karakteri,idaelleri degisiyormus demek cok sasirdim…
  Huzur isterim imanli olmasini isterim diyen kiz baskalrinda ne goruyorsa onlari isteyen ozenen yapmacik bir cocuk oldu yazik!!

 2. U-mutlu dedi ki:

  Sosyal medyanin insanin karakterini nasil degistidigibe sahit oldum maalesef iki gun once…
  Cok yakin arkadasim kuzenim, simdiye kadar birkac talipli cikmisti kismet degilmis ki olmadi.
  Uzaktan bi akraba talip oldu damat adayi 32,gelin hanim 25 yasinda,damat en basindan maddi durumunu anlatmis bu yuzden evlenemedigini de zaten taniyiruz biliyiruz az cok,aylik 700 lira maas aliyormus ve birikimi yok.. bizim oralarda gelinin yasi biraz gecmis gibi gorunuyor genelde 20 yasi gecmez bekarlik.. Damat nazikce bak senin yas malum benim durum yabanci kiz vermez bana biz akrabayiz halimizden anlariz misali konusma yapmis..
  Bizim kiz kabul etmis maddiyat onemli degil ailen ile de yasarim sorun degil..
  Bizim orda istemeye gelince cicek getirilmesi adeti yok ama kizimiz herseyini paylastigi gibi bu anlari da sirf paylasmak icin cicek ozel tepsili cikolata istemis ve dedigini yapmis ve yaptirmis 1 saat uzakliktaki baska sehire sirf foto cekimi icin gitmis 2 saatlik nisan merasimi icin dugun salonu ile istemis..
  Ben arkadasimi taniyamadim dogrusu konustum boyle yapna gucunu asacak seyler isteme yaziktir evlilikte huzurdan onemli hicbirsey yok dememe ragmen banane bunlari istemek benim hakkim diyor 2 yil oncesine kadar

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Ne çok tatlı ol, yesin bitirsinler Ne çok acı ol, yesin tükürsünler...

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku