Tüketici bilinçlendikçe, ürünlerde kalite artıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Vekili Ramazan Ersoy, yaptığı açıklamada, Türkiye'de tüketicilerin son 15 yıl içinde ciddi anlamda bilinçlendiğini ve daha fazla hakkını arar hale geldiğini belirtti.

Özellikle tüketici hakem heyetlerinin tüketicilerin haklarının aranması konusunda ciddi rol üstlendiklerini ifade eden Ersoy, "Tüketici hakem heyetlerine geçen yıl 165 bin şikayet oldu, bu yıl bu sayının 200 bini aşacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Türkiye genelinde 975 noktada tüketici hakem heyeti şubesinin olduğunu bildiren Ersoy, insanların satın aldıkları mal ya da hizmet ile ilgili uyuşmazlık yaşadıkları takdirde hakem heyetlerine başvurduklarını, heyetin de 3 ay içinde dosyayı inceleyip, sonuçlandırdığını anlattı.

Ersoy, mal ve hizmette kusur tespit edildiğinde, ayıplı bir ürün olduğu belirlendiğinde tüketicinin aldığı ürünü geri iade etme, parasını geri alma, başka bir ürünle değiştirme ya da ücretsiz tamir ettirme hakkına sahip olduğunu kaydetti. Şikayetlerin artmasını tüketicilerin bilinçlenmesi olarak nitelendiren Ersoy, insanların sahip oldukları haklardan haberdar olduklarını, bu doğrultuda haklarını aradıklarını söyledi.

Hakkını arayan tüketicinin üreticiyi kaliteli, güvenli, sağlıklı ve kriterlere uygun mal üretmeye teşvik ettiğini dile getiren Ersoy, "Tüketici hakkını aradıkça, üretilen mal ve hizmetlerde kalite artıyor" diye konuştu.

Milli Gazete

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz