Ümit Dolu Evliliğe Hazırlanmak 2

27 Ekim 2016Evlilik3 Yorum »

indirRahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla

Evlendik. Dualarınız için hepinizden Allah razı olsun. Mutluyuz ve inşallah bize de bir yuva nasip olur. Ümit doluluğumuzu bozmadık ve sonunda bizim oldu sıra. Geriye baktığımızda gerçekten ümidimizi kaybetmememiz ve her zaman bize de sıra geleceğine inanmamız bize ne kadar zor dönemlerden geçmemize yardım ettiğini şimdi görüyoruz. 2,5 yıldan beri tanışıyoruz. Yani 2,5 yıldan beri her günümüz bize sınav gibi geçti.

Biz istiyoruz ve kendimizi evlenebilecek durumda olduğumuzu da düşünüyoruz, fakat sınavımız birbirimizden daha çok ailemizleydi. Uzatmalar, geciktirmeler ve bahanelerle 2,5 yıl kadar uzadı. Bizde özellikle son yıl çok sıkılmaya başladık. Hem irtibatta durmak, sohbet etmek, birbirimizi tanımak hem de Allahın ölçülerini geçmemeye çalışmak çok zordu.

Görüşmeyince de araya soğukluk giriyor. O da çok kötü. Sabırla ve duayla bir şekilde günler yaklaştı ve geçti. Ümidimizi kaybetmeyerek birbirimizi ihmal etmedik. Bu çok önemliydi.

Hiçbir geçerli sebep olmamasına rağmen 2,5 yıl kadar uzatmalarıyla bize bir iyilik yapmıs olmadılar. Sadece vakit kaybı, çokca uykusuz geceler, gereksiz yere dökülen gözyaşlar ve sürekli yorgun bir hâl.

Bizim büyüklere bir tavsiyem var. Lütfen bunu yapmayın. Madem iki genç Allah yolunda birbirini bulmuş ve evlenmek istiyor, destek olunma süreci boşuna uzatmayın. Bizim “hatamız” ailelerimiz biz bir yanlış yapmayacağımızdan çok emin olabilmeleriydi. Böylece onlar için uzatmakta da bir sıkıntı pek gözükmüyordu.

Bizim için artık bunlar geçmiş şeyler. Biz Allahın bize verdiği güvenle öne bakmaya karar verdik. Size tavsiyemiz. Ümidinizi ve Allah’a karşı güveninizi hiçbir zaman kaybetmeyin.

Selam ve Dua ile
Bir Adem

 

Okunma Sayısı : 5.765

Yorum yapın

“Ümit Dolu Evliliğe Hazırlanmak 2” için 3 Yorum

 1. Feyza dedi ki:

  Iste tam da bunu demistim, hayra niyet eden iki kisi kararinda ve duygularinda hemfikir/hemhal ise, ucuncu kisileri ikna edip evlilige odaklanmaki ki sonra incir cekirdegini doldurmayacak basit sebeplerden sorunlar ve ayriliklar yasanip bosuna gozyaslari dokulmesin. Zaman uzadikca araya giren insanlar ve sorunlar cogaliyor bunu goruyorum. Baslarda sorun edilmeyen kucuk meseleler sonradan insanlarin gozune batiyor, seytan vesvese/vehim veriyor. Yine uzayan surecte fazla protokol islere ve gereksiz masraflara da girikiyor bu da her iki aileyi hem madden buna bagli olarak da manen yipratiyor. Hem yazida dediginiz gibi birbirine hem yakin hem uzak olmak da ne kadar dindar da olsa gencler icin zordur muhakkak. Zira nisanli da olsa belli bir mesafenin disina cikilmasi nikah olmadikca dogru olmaz. Benim Ozbek bir arkadasim vardi kursta ve derdi ki siz bu evlilik oncesi donemi cok uzatiyor abartiyorsunuz. Onlarda kiz istendikten sonra verildiyse eger tas catlasin iki aya kadar dugun olurmus. Bu arada Allah mesut bahtiyar etsin yaziyi kaleme alan ademi. Havvasiyla mutlu mesut bir omur gecirip neslinden hayirli evlatlar bahsetsin yuce Mevlâ…

 2. Süleyman dedi ki:

  Gecikme sebebi neydi? İş, okul, askerlik? Hakikaten büyükler unutuyorlar gençliklerini, empati yapamıyorlar. Biz unutmayız inşAllah böylece evlatlarımızı daha iyi anlatız.

  • Süleyman dedi ki:

   Bu arada demeyi unuttum hayırlı olsun yeni yuvanız Allah mesud etsin. Güzel bereketli bir yuva versin

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku