Yorumlarda Müstear İsimler ve İşaretler

09 Mart 2017Haberler, İşe Yarar Bilgiler12 Yorum »

depositphotos_129722530-stock-photo-quotes-point-comma-colon-semicolonDeğerli Okurlarımız! Sizden küçük bir ricamız var, yorumlarda kullanılan müstear isimlerle ilgili.

*Lütfen yorumlarda noktalama işareti kullanmayın. Sebepleri,

1-Aile üzerine yorumlar daha çok olduğu için yazan kişinin kadın mı erkek mi olduğunun anlaşılması önemli.

2-Size cevap verecek olan kişi cinsiyetinizi anlamayınca hanım mı bey mi diye nasıl hitap edeceğini bilmiyor.

3-Devamlı okuyucularımız bir müddet sonra öğrenseler de yeni okuyucularımız için kafa karışıklığı oluyor. O kişinin kadın mı erkek mi olduğunu anlamak için diğer yorumlarını da okuması gerekiyor. Zorlaştırmayalım  kolaylaştıralım.

*Müstear isim kullanmanın dinen bir vebali yok, eğer bunun için noktalama kullanıyor iseniz. Zira bu ismin müstear olduğunu herkes biliyor ve biz de özellikle kendi isimlerinizle değil müstear isimle yazmanızı tercih ediyoruz. Zira burada kim olduğunuz değil, fikirleriniz önemli.

**Müstear seçerken de kadın mı erkek mi olduğunuzun anlaşılacağı bir müstear kullanırsanız iyi olur. Mümkün olduğu kadar isim tercih ederseniz daha da iyi olur. Ayşe, Fatma, Hatice, Zeynep, Feyza, Meryem gibi ya da Ahmet, Mehmet, Abdullah, Yahya, İsa, İbrahim gibi isimlerin cinsiyetini anlamakta bir zorluk yaşanmaz.

Fakat “hüzün” gibi müstear isimlerde cinsiyet belli olmuyor. Bu müstearı hem bir kadın hem de bir erkek kullanmıştı. Karışıklıklar olmuştu.

***Son olarak başkasının kullandığı ismi kullanmazsanız iyi olur, yine karışıklığa sebebiyet vermemek açısından.

Not: Daha öncesinde noktalama işareti kullanan okurlarımız yanına bir müstear isim ekleyerek noktalama işaretine de yazabilirler. O kişinin önceki yorumlarını okumak isteyen okurlar için kolaylık olur.

Yorum yapan bütün okuyucularımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Anlayışınız için ayrıca teşekkür ederiz.

 

 

Okunma Sayısı : 54.554

Yorum yapın

“Yorumlarda Müstear İsimler ve İşaretler” için 12 Yorum

 1. mustafa _/) dedi ki:

  Bunu görmemiştim. Kullandığımız rumuzun gerçek kimliğimiz ile bağlantılı olmasında bir sorun olur mu? Çünkü beni gerçekten tanıyan biri kullandığım rumuzu gördüğünde gerçek kimliğimi, hele bazı yorumlarında okuduktan sonra, farkedecektir.

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Mustafa kardeş bence olmaz. 🙂

   Buraya yazdığımız şeyler hakikat olduğu sürece sorun yok. Hatta aklıma geliyordu bazen, görüştüğüm kızlardan birileri de okur mu diye. Düşününce yazdığım her şey doğru inkar edemezler okurlarsa okusunlar diyorum ki bu tarz bir siteyi benimseyecek tipler değillerdi. (Bu cümleden sonra ya kardeşim o halde onlarla ne işin vardı diyen varsa ne yapalım bizim eldeki havuz da böyle diyorum…)

   Selametle.

 2. Ebrar (hüzün gecesi) dedi ki:

  Kulaklarımı çınlatmışsınız Sema Hanım 🙂

  Siteye yorum yapmaya başladığım zamanlar benim adımda çok kullanıcı olduğu için rumuz kullanmayı tercih etmiştim. Daha eski yazı ve yorumlarda “hüzün” isimli beyfendiyi görünce de fazlaca farklı bir yere gidemediğimi fark ettim tabi. Haklısınız aslında yerinde bir uyarı oldu.

 3. Adem dedi ki:

  Arkadaslar herkes buraya eskiden kullandigi adla simdiki yeni adini yazabilirse iyi olacak. Degisik degisik isimler cikti simdi ortaya kim kim belli degil. Hrrkes hakkinda bir fikrimiz vardi. Simdi bazi kisileri sanki yeni kisiler gibi saniyoruz

 4. özgür danış dedi ki:

  bu güzelim aile sitemizde böyle bir ikaz yazının olması çok üzücü…

  • Feyza dedi ki:

   Neden uzucu, bunda ne sorun olabilir ki? Tepki amacli degil, merak ettigim icin soruyorum. Rencide edici bir ikaz gibi gelmedi bana, bilakis yorumlara ve yorumculara verilen degeri gosteriyor. Yapici dusunsek daha iyi olmaz mi?

 5. .../nisa dedi ki:

  Üzerime alındım. Oysa an gelir üç noktanın anlattığını bütün bir edebiyat şerh etmekte acze düşer.

 6. kiraz dedi ki:

  Selamünaleyküm, gerekli bir Hatırlatma olmuş teşekkür ederiz .

  • kiraz dedi ki:

   Ben hemen değiştirdim:) adımın sessiz harflerini kullanıyordum,anlaşılmıyor cinsiyet gerçekten de… Şimdi olmuştur umarım

 7. Adem dedi ki:

  Benim adim zaten adem. Benim icin bir problem görünmüyor. Fakat yorumcular arasında havva rumuzunu kullanan yok. Ben bayan olsam kullanirdim şahsen:)

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklar ana- balarının kötü örnekleriyle bozulmaya devam ettikçe yeni bir dünya kurulamaz.” (A. Carrel)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku