18 Yaş Kurnazlığı ve Almanya Çözümü

7_bAvrupa ülkelerinde ve dünyanın pek çok ülkesinde evlilik yaşı, rüşt yaşı ve cinsel rüşt yaşı birbirinden farklıdır.

Bunların üçü bir tek Türkiye’de aynı ve üçü için en yüksek olan 18 yaş sadece bizde var. Neden?

Cinsel rüşt yaşı: Bir kişinin yasal olarak cinsel eylemlerinin bilincinde sayıldığı ve bu eylemlere rıza gösterebildiğinin yasal olarak kabul edildiği en küçük yaştır.

Cinsel rıza yaşından sonra kişilerin rıza ile cinsel birlikteliği suç sayılmaz. İster inancına göre nikah kıysın, ister birlikte yaşasın bir ceza oluşmaz.

Bizim dışımızdaki ülkelerde evlilik yaşı ile rüşt yaşı aynı değil, cinsel rıza yaşı bazı ülkelerde rüşt yaşı ile aynı fakat evlilik yaşı ile aynı değil. Ülkelerin genelinde evlilik yaşı 16-18 iken cinsel rüşt yaşı ortalama olarak 13-14 olarak belirlenmiş.

Dinimizde de rüşt yaşı var. Ergenliğe girmiş ve evlilik sorumluluğunu taşıyacak olgunluğa gelen kişiler evlenebilir. Genç evlilere bakıyoruz, büyük çoğunluğu gayet güzel evlilik sorumluluğunu taşıyor, birbirleriyle iyi anlaşıyorlar, çocukları olmuş güzelce büyütmüşler. Dinen de bir engel yok.

"18 yaş altı çocuktur" diye savunanlar: “Uluslararası sözleşmelerce 18 yaşın altındaki her bireyin 'çocuk' kabul edildiği açıktır, Türkiye’ de bu sözleşmelere imza attı” diyorlar.

Bu uluslararası sözleşmeleri inceledim, hiç de öyle denildiği gibi değil. İstisna ile 18 yaş altı çocuk kabul ediliyor. Mesela Birleşmiş Milletler çocuk haklarına dair sözleşmede şöyle yazıyor:

“Bu sözleşme uyarınca çocuğa uygulanabilecek olan kanuna göre daha “erken yaşta reşit olma durumu hariç” on sekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır.”

“Erken yaşta reşit olma durumu” diye bir şart ile 18 yaş altına çocuk denmiş.

Cinsel rıza yaşı 14 yaş olan ülkeler:

Almanya, Avusturya, İtalya, Belçika Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Portekiz’de cinsel rüşt yaşı 14 olarak kabul ediliyor.

Almanya’da 14 yaşın altındakiler çocuk, 14-18 yaş genç, 18-21 ise genç yetişkin olarak sayılıyor.

İngiltere’de reşit olma yaşı 16 yaş iken, 13 yaş üstü rıza ile cinsel birlikteliklere ceza yok. 13 yaş altı rıza da olsa cinsel istismar sayılıp cezalandırılıyor.

Fransa’da cinsel rıza yaşında alt sınır yok.

Japonya ve Kore’de yasal cinsel rıza yaşı 13.

Hollanda’da rüşt yaşı 16 iken 12 yaşındaki bir çocukla, onun izni olduğu sürece ilişkiye girmek suç sayılmıyor.

Hatta İsviçre çocuklar için özel prezervatif üretiyor, en büyük pazarın da çocuk hamileliğin en yüksek olduğu ülke İngiltere olarak açıklıyorlar. Haber şöyle:

“İsviçre’de yapılan bir araştırmada 12-14 yaşındaki çocukların 1990’lara göre daha fazla cinsel birliktelik yaşadığı ortaya çıkınca, hükümet yeni bir adım daha attı.

Gençlik ve Çocuk Federal Komisyonu, 10-20 yaş arası 1480 kişiye anket uyguladı.

Analiz edilen anket sonuçları 12-14 yaş grubunun 1990’lara göre daha fazla seks yaptığını ortaya koydu.

Araştırma sonucunda bu yaş grubunun cinsel ilişki sırasında korunma yollarına yeteri kadar uygulayamadığının belirlenmesi üzerine 12-14 yaşa özel prezervatif satışa sunuldu.

İsviçre’nin en büyük prezervatif üreticisi Lamprecht AG tarafından üretilmeye başlayan Hotshot adlı prezervatif 6’lı paketler halinde satışa sunuldu ve fiyatı 4 euro (8 TL) olarak belirlendi.

Şirket yaptığı açıklamada en büyük pazar hedeflerinin İngiltere olduğunu bunun nedenin de Avrupa’nın ergen gebe oranın en yüksek ülkesinin İngiltere olduğunu belirtti.

Çocuklar için üretilen prezervatiflerin çapı daha küçük, boyları normal prezarvatiflerle aynı.

Almanya’da yapılan ankete göre 13-20 yaş arası 12,970 kişilerin dörtte biri prezervatiflerin kendilerine bol geldiğini düşünüyor.

İsviçre'de reşit olma yaşı 16 olsa da yasalara göre ilişki yaşayanlar arasında 3 yaş bulunması durumunda 16 yaş altına hiçbir cezai hüküm bulunmuyor.” (NTV Haber)

Bizim ülkemizde de cinsel birliktelik yaşı İsviçre’den çok da farklı değil diye düşünüyorum. Hadi belki 12 değilse de 13-14 yaş ile başlayan ve 15-18 yaş lise gençliği arasında cinsel ilişki yaşayanların sayısı oldukça yüksek görülüyor.

Bizim yetkililerimizde İsviçre kadar dürüst olsa yeter. Siyasiler artık gerçekleri görmeli. Hükümetlerin iyi problemlere çözüm üretmektir, halkını hapse atmak için sebepler bulmak değil. İsviçre ye baksınlar adamlar kanunen 12 yaşa izin vermemişken yinede hapis cezası vermediği gibi kendi inançlarına göre prezervatif çözümü bulmuşlar. Sen de inancına uygun çözüm üret. Evlenenlerle uğraşacağına zina ile uğraş.

ABD de cinsel rıza yaşı eyaletlere göre değişiyor. Ortalama 14 fakat 12-13 yaş olan yerler de var.

Son yıllarda İngiltere ve ABD toplam doğumların yarısını 14-17 arası ergen doğumları teşkil ediyor. Fakat bunca sayıya rağmen onların cinsel istismar sorunu yok fakat bizim cinsel istismar problemimiz var, nasıl oluyorsa! Onlar ülkenin gençlerini toplayıp hapse tıkmıyorlar. Aile olmak isteyen gençlerine her türlü desteği veriyorlar. Bizim gençlerimizi hapse tıkmamıza bakıp kıskıs gülüp eğleniyor olmalılar, Yoksa insan haklarına aykırı diye bize çoktan sopa göstermişlerdi.

Kanunlarını aldığımız hiç bir Batı ülkesinde 13-14 yaş sonrası rıza ile cinsel birlikteliklere ceza yok. Avrupa’da böyle bir ceza olsa gençlerin çoğunu hapse atmaları gerekir.

Ülkemizde yaş konusu şu şekilde:

Evlilik ve cinsel rüşt yaşı 18 olan dünyadaki tek ülke biziz. Görselde de Türkiye kıpkırmızı bir renkle görünüyor.

Ülkemizde kız 15 yaşını doldurmamışsa erkeğin yaşı kaç olursa olsun, erkeğin yaşı da 18 yaş altı olsa da kızın rızası kabul edilmiyor, istismar sayılıyor ve gönüllü yaptığı evlilik tecavüz kabul ediliyor ve 18 yaş altındaki kocalar tecavüzden ağır hapis cezaları alıyor.

Fakat zina serbest, taraflardan biri şikayet etmedikçe zina da yaş sınırı yok. Fakat evli olanlar dini nikahları olduğu için düğün yaptıkları ya da çocukları olduğu için yakalanıyorlar.

Kızlar 16 yaşını doldurmuşsa mahkeme kararıyla evlenebiliyorlar fakat dava açmak, uğraşmak, sonuç beklemek (olumsuz da sonuç çıkabilir) pek yapılmıyor. Zaten bu evliliklerin çoğu kaçarak yapılıyor mahkemeye gitmiyorlar. 18 yaşına kadar dini nikahla bekleniyor, 18 de resmi nikah kıyılıyor.

17 yaşını doldurmuşsa aile onayıyla evlenebiliyorlar.

18 yaş altında yaş konusunda tek suç sayılmayan ise kız 15 yaşını bitirmişse erkek de 18 yaşını doldurmamışsa 15-18 yaş arası cinsel ilişkide rıza varsa ceza yok. Fakat kız 18 yaşının altındaysa fakat erkek 18 i bitirmişse bir kaç gün bile geçmiş olsa yine cinsel istismar sayılıyor ve ceza veriliyor.

İki tarafın da 15-18 yaş arasında olma şartı yine zinaya teşvik. Sonuçta bir yuva kurulacak erkeğin ev geçindirmesi gerekiyor. Erkeklerin yaşı 18 üstü olma ihtimali yüksek. 15-18 yaş arasındaysanız istediğiniz gibi zina yapabilirsiniz demiş oluyor kanunlar.

Genç evlilikte erkeklerin 18 yaş altı olduğu örnekler var fakat onlarda da kız 15 i bitirmemiş diye yine erkekler ceza alıyor.

Dünyanın hiç bir ülkesinde olmayan bu cezalar ülkemizin büyük bir ayıbı, bu konuda çok büyüt adaletsizlik var. Genç evlenen aileler dağıtılıyor. Bir an önce bu konuda kanunlarda düzenleme yapılmalı. Aileleri dağıtan bu kanunların hızlıca değişmesi gerekiyor.

Genç Evlilerle İlgili Veriler

2016 yılında Meclis genç evlendiği için kocaları hapiste olan kadınların sayısını 4 bin diye açıklamıştı.

Ben Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini araştırdım.

TÜİK verilerine göre, son 10 yılda 482 bin 908 kız evlenmiş.

2015 yılında evlenen 18 yaş altı evlenen 31 bin 337’si kız, 1483’ü erkek.

Bu sayı, 2015’teki toplam evlilik oranında kızlarda yüzde 5.2’ye, erkeklerde yüzde 0.2’ye denk geliyor.

Yine TÜİK rakamlarına göre 2015’te 15-17 yaş arası tam 17 bin 789 genç kadın doğum yapmış. 15 yaş altı doğum yapanların sayısı ise aynı yıl 244 olmuş.

TÜİK verileri üzerinden bakarsak 10 yıl içinde 482 bin 908 erkeğin cinsel istismar suçundan hapse girmiş olması geriyor. Oysa bizlere verilen rakam 4 bin deniyor. Bu durumda 480 bin kişi neden dışarıda madem evlenmek suç. Hükümet gücü yettiğini mi içeri atıyor acaba diye insanın aklına gelmiyor değil.

Bir de şimdi Suriyeli vatandaşlar var, onlarda da genç evlilik yaygın. Duyduğuma göre birkaç Suriyeli koca da tutuklanmış. Suriyelileri de sayarsak binlerce insan genç evlilik yasasından mağdur olacak. Devlet bu kadar insanı hapse atacak değil, o zaman nasıl bir yol izleyecek?

Acilen yapılması gerekenler:

1- TCK 103 değiştirilerek gerçek tecavüzcülerle, dini nikahlı evlenenler ayrılmalı.

2-Genç evlilerde geçmişe yönelik ceza alanlara ya da henüz yakalanmamış olanlara af çıkarılmalı.

3-Geleceğe yönelik yeni mağduriyetler olmasın diye kanunların değişmeli. Cinsel rıza yaşı 18 çok yüksek. Bu evlileri cezalandırıyor, zinaya kapı açıyor. En azından Almanya, Belçika, Avusturya gibi pek çok ülkenin yaptığını yaparak cinsel rıza yaşı değişmeli, 14 yaş olmalı.İnancına uygun cinselliği nikahla yaşamak isteyen, yuva kurmak isteyenler cezalandırılmamalı.

Konuları aşk ve cinsellik olan lise dizileriyle, filmlerle, 18 yaş altında cinsel hayatını basının önünde yaşayan şarkıcı rol modellerle, anaokulu çocuklarının bile kız erkek arkadaşlığını sevgili diye tanımladığı, ergenlik yaşının çok aşağılara düştüğü bir zamanda, hormonların tavan yaptığı ergenlik yaşında kız- erkek arasında hiçbir şey olmamasını beklemek gerçekliğe aykırı.

Hele kız-erkek karışık olarak gençleri aynı sınıflara doldurup evliliği yasaklamak zina yapın demenin bir başka yolu. Madem zinayı kontrol etmiyorsunuz evlenenlerin peşini bırakın. Zinanın suç olmadığı bir ülkede 18 yaş altında evlilik yapanların cezalandırılması büyük bir garabet.

4- 2005 öncesi kanuna geri dönülmeli. Genç evlilerin yuvasını dağıtan kanun ülkemize 2005 de getirilmiş. 1938 de Atatürk’ün çıkarttığı kanuna göre kızlar 15 erkekler 17 yaşında ise evlenebiliyorlardı. 14 yaşındaki kızlar ya da 15 yaşındaki erkekler evlenmek istediğinde hakim kararıyla evlenebiliyorlardı. Yani o zamanda rüşt yaşı 14 olarak kabul edilmiş doğal olarak bu kanunla.

1938 yılında çıkarılmış olan bu kanun, 2005 yılında İtalya’nın 1889 yılında çıkarttığı ceza kanunu ile neredeyse birebir tercüme edilerek değiştiriliyor . İtalya kanunları ülkemizde büyük problemlere sebep oluyor çünkü İtalya’de kilise kanunları da geçerli olduğu için kilisede yapılan küçük yaş evlilikler kanunen suç teşkil etmiyor. Ayrıca onlar bu kanunda daha sonra değişiklikler yapıyorlar fakat bizde alındığı gibi duruyor.

İtalyan kanununun alındığı 2005 yılından sonra ülkemizde 18 yaş altında rıza ile yapılan dini nikahlı evlilikler, cinsel istismar kabul ediliyor. Nasıl Müslüman bir memleket isek! Batılının çöpe attığı kanunu başımıza taç yapmışız, kendi halkımıza zulmediyoruz.

Bu kanundan sonra gençlik yaşı 14-18 de yok edildi ve 18 yaş altı genç değil, çocuk olarak kabul ediliyor. Gençlik 18 den sonra başlıyor artık!18 yaş altında dini nikahla rıza ile evlenen kızlar, cinsel istismara uğramış kabul ediliyor ve kocaları yıllar sonra da olsa karısına tecavüzden yargılanıp ağır cezalarla hapse atılıyor. 18 de resmi nikahını da kıymış, evli barklı çocuklu ailelerin yuvaları dağıtılıyor.

Bu gün binlerce aile bu yüzden perişan. Erkekler hapiste, kadınlar dışarıda perişan, binlerce çocuk babasız büyüyor. Hapisteki erkeklerin aileleri de cezalandırılıyor Anneler-babalar kız kardeşler evlendiği için hapse atılan yakınları için göz yaşı döküyorlar. Hatta evlatlarına düğün yapan anne-babalar bile cinsel istismarı desteklemekten hapiste yatıyorlar.

Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bu zulüm bir an önce kaldırılmalı. 1938 deki gibi rıza ile evlilik yaşı 15 olmalı. Cinsel rüşt yaşı da 14.

Hemen herkesin ninesinin dedesinin 15-16 yaşlarında evlendiği bir toplum olarak bu yaşlarda evliliği “çocuğa cinsel istismar” diye tanımlamak en başta geçmişimize ve büyüklerimize saygısızlıktır.

5-Genç evlilikten dolayı istismar suçu ile hapis cezası alanların sicilleri afla birlikte temizlenmeli.Yoksa bu aile babaları çıktıklarında iş bulamazlar.

6-Genç evlilikten hapse atılanlardan özür dilenmeli ve tazminat verilmeli. Yılları hapiste geçti ve aileleri maddi-manevi perişan oldular.

7-Genç evliliğe istismar diyenler susturulmalı. Mazlumun ahı duyulmalı.

Başta PKK lı feminist dernekleri olmak üzere, dindar görünümlü gizli feminist dernekler, güya kadın hakları savunan erkekler de olmak üzere bu zulüm kanunlarının değişmesini istemeyenler susturulmalı.

Genç evliliğe karşı olanların tutarsız bahaneleri

Yok Doğu’da 14 lük kızlar aile zoruyla 70 lik adamlara veriliyormuş, gibi. Böyle bir örnek belki çok eskilerde istisna olarak olduysa bile bu zamanda yok böyle bir şey. Zaten örnek de gösteremiyorlar. Ayrıca böyle söyleyerek Doğu'daki vatandaşlara da hakaret edilmiş oluyor. Sanki Doğu'da bütün babalar küçük kızlarını koca adamlara satıyorlarmış gibi. Sanki onların namus ve aile kavramları yokmuş gibi. Delilsiz ispatsız sallıyorlar. Gösterin buyurun Doğu'da yaşayanların nüfus kayıtlarını, evlilik kayıtların kaç tane genç kız yaşlı erkekle evlenmiş.

Şimdi kızlar eski zaman kızları gibi değil. Genç evliliklerin büyük çoğunluğu gönüllü, severek ve isteyerek kendi yaşına yakın kişilerle yapılan evlilikler. Herkes okumak zorunda değil, okumayıp genç evlenmek isteyenlere karışılmasın.

Tecavüzle genç evliliğin ayırt edilmeme ihtimali ise bu devir için gerçekten gülünç. Sosyal ağlar, cep telefon kayıtları, kameralar derken o kadar çok delil bulma ihtimali var ki. Bütün bunlara rağmen biz tecavüzle evliliği ayırt edemiyoruz deniyorsa burada kötü niyet aramak lazım. Kötü niyet yoksa bir an önce çözüm üretilmeli. Hem geçmişe yönelik af hem de başka mağduriyetler oluşmasın diye geleceğe yönelik kanun çıkarılmalı.

Not: Avrupa ülkelerinde "cinsel rüşt yaşı" konusunda Türkçe kaynaklarda kasıtlı yanlış bilgiler var. Ben de daha önce gerçek zannedip o bilgileri kullanmıştım fakat sonra rakamlar bende şüphe uyandırdı iyi bir araştırma sonucu bilgilerin yanlış olduğunu fark edince yazıda da düzenlemeler yaptım. İnternet kaynaklarında ülkelerin rüşt yaşı, cinsel rüşt yaşı olarak veriliyor ki "biz de niye bu kadar yüksek" denmesin diye olmalı. Cinsel rüşt yaşı 16 gösterilen ülkelerin aslında sadece rüşt yaşı 16 fakat cinsel rüşt yaşı 13 ya da 14 hatta 12 olan var fakat bilinçli bir şekilde bizlere yanlış bilgi veriliyor. Buna da dikkat!

#İstismarDeğilGençEvlilik

twitter desteklerimizi bekliyor genç evliler.

Haksızlığa "Dur" de.

Konu ile ilgili diğer yazılarım:

Genç Evliliğe Karşı Olan Hükümet Zinaya da Karşı mı?

http://www.cocukaile.net/genc-evlilige-karsi-olan-hukumet-erken-zinaya-da-karsi-mi/

Bu Kadınların Çığlıklarını Duyun

http://www.cocukaile.net/bu-kadinlarin-cigliklarini-duyun/

Genç Evlenenlere Af

http://www.cocukaile.net/genc-evlenenlere-af/

 

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

13 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz