Algı Yönetimi ve Manipülasyon

03 Temmuz 2018Kitap5 Yorum »
20180703_115614
Algı Yönetimi ve Manipülasyon “Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi” kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap.
Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir dil kullanmış.
Hem okuyun hem de tanıdığınız siyasetçilere alıp birer tane hediye edin. Çünkü algı yöneticileri siyasetçileri deyim yerindeyse parmağında oynatıyor.
Algı yöneticileri ülkede peşpeşe bir kaç olay kurgulayıp tüm ülkeyi ilgilendiren çoğunluğun zararına kanunlar çıkarılmasını sağlıyorlar.
Ya da medya kanalıyla onların istediği gibi düşünmemizi sağlayabiliyorlar, eğer uyanık olmazsak.
Mutlaka okunması gerekli bir kitap.
Kitabın arka kapak yazısı 
İçinde yaşadığımız modern şehir hayatında, bir yandan görevler ve zorunlu ilişkiler içinde boğulurken, diğer yandan algı yöneticilerinin manipülasyona dayalı kandırma teknikleriyle baş etmeye çalışıyoruz.
Zira gerçekle aramıza giren manipülatörler; gördüklerimizi, duyduklarımızı ve hatta dokunduklarımızı nasıl yorumlayacağımızı belirlemek için profesyonel bir çaba gösteriyor.
Neticede algı yöneticileri kolaylıkla verebildiğimiz “hayır” deme ve itiraz etme tepkisini ortadan kaldırarak insanları edilgen hale dönüştüren uzman­lık kodlarından yararlanmakta son derece mahirdirler.
Oysa bu teslimiyetçi durum aile, siyaset ve bilim ilişkileri başta olmak üzere toplumsal alanın farklı katmanlarında bizi türlü yalanların kurbanı haline getirebilir.
Peki, algı yöneticilerinin manipülasyonları karşısında “hayır” demek hepimize neden bu kadar zor gelir? Usta yalancıların yönettiği bir dünyada yaşadığımızın farkında mıyız?
Onay­lamadığımız düşünceleri onaylar görünmek pahasına, bizi başkalarına uyum sağlamaya iten nedir? Dahası kandırmanın başarılı olmasında “niçin?” sorusunu sormayışımızın etkisi ne düzeydedir?
Kampanyalar ve sürekli tekrar bizi nasıl yönlendirir? Manipülasyonları başarılı kılan unutkanlık, duy­gusallık ve düşüncesizlik zaaflarından kurtularak algı yöneti­cilerine karşı direnmeyi nasıl başarabiliriz?
Mücahit Gültekin, Algı Yönetimi ve Manipülasyon’da kanmanın ve kandırmanın psikolojisinin nasıl işlediğini çeşitli örneklerle gözler önüne seriyor. Örnekler sağlık, eğitim, bilim, siyaset, sinema, ticaret ve İslam tarihi gibi farklı alanlardan seçilmiştir.
Elinizdeki kitap manipülatörlerin tekrara dayalı kandırma süreçlerini sekteye uğratmak için her daim eleştirel düşün­menin gerekli olduğunun altını çiziyor.
Gerçeğin peşinden sabırla yürüyerek yalanı, yalancıyı ve yalana maruz kalanı inceleyen yazar, algı yöneticilerinin operasyonlarına karşı direnememenin sebep olduğu sıkıntılardan kurtulmayı vaat ediyor.
Mücahit Gültekin/Algı Yönetimi ve Manipülasyon/ Pınar Yayınları

 

Okunma Sayısı : 59.130

Yorum yapın

“Algı Yönetimi ve Manipülasyon” için 5 Yorum

 1. meryem61 dedi ki:

  Aslında şuanda konuşulan ve algı operasyonu yapılan hatta manipule edilen çok taze bir konu var. Mustafa Ceceli’nin eski eşinin İntizar İle yasak aşkı. Tüm sanat camiası ayağa kalkmış Mustafa CECELİ’yi linç etmeye hazırlanıyorlar. ”ayıp ettin Ceceli, senden utanıyoruz Ceceli, İnsanların cinsel tercihlerine saygın kalmadı Ceceli, Çocuğunun annesini neden rezil ettin Ceceli ” vs. daha neler neler. Hayretler içinde medyayı takip ediyorum herkez İntizar olmuş. Hiç kimse küçük bir çocuğun önünde yaşananları, çocuğunu düşünen bir babayı, boşanırken ”Hiç bir şey göründüğü gibi değil ”diyen bir adamı düşünmüyor. Onu bırakalım çeşitli yerlerde konserleri iptal edilmiş, sosyal medyada tam gaz feministler devam ediyor. Neymiş efendim ”homofobiyi yenecek mişiz” Simdi Sema Hocam sizden merakla beklediğim bir yazı var oda şu ” Bu cinsel tercih adı altında yaratılan algı operasyonları.

  Yazınızı merakla bekleyeceğim.

  • Yahya dedi ki:

   Aslında Ceceli de ak kaşık değil. Evliliği boyunca yaptıkları ve sonra gelişen olaylarda kendisine yakışmayan hareketler…
   İlahiler, Ramazan programlarında boy göstermeler ve magazin hayatından uzak bir yaşam sürmesi kendisi hakkında müspet bir kişilik algısı oluşturdu.
   Tabii olayların iç yüzünü maalesef bilemiyoruz (hiç de ilgilendirmiyor) ancak sağda solda ister istemez duymak mecburiyetinde kalıyoruz.

   İslami bir adalet anlayışımız olmadığı içinde bu rezil olayın neresinden tutsak elimizde kalır. Bence o çocuğu devlet (!!!) sahip çıkmalı ve tarafları e$ek sudan gelinceye kadar dövmeli ve tekrar dövmeli…

   • Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

    Bu Ceceli olayını bende ilk öğrenince çok şaşırmıştım… Yani bugün türkiyede belki binlerce kızın hayallerini süsleyen (belki odalarının duvarlarını süsleyen) yakışıklı bir şarkıcı olacaksınız ve karınız sizi başka bir kadınla aldatacak… hakikaten çok ilginç bir asırda yaşıyoruz… o yüzden bu asrın ismi “Ahir zaman”…

    İşin en büyük zararı da yine o küçük çocuğa olacak o çocuk büyüyünce anne ve babasının bu yaşadıklarını öğrenince nasıl bir psikolojide olacak Allah bilir…

    Rabbim hiç birimizin ayağını kaydırmasın ve sıratı müstakimden bizleri ayırmasın inşallah…Amin…

    Vesselam…

 2. Fatıh Murat dedi ki:

  ULKE OLARAK SU ANDA YASADİKLARİMİZİN HALA TESADÜF OLDUGUNU MU DUSUNUYORSUNUZ?

  “Fethullah Gülen İle 11 Gün” adlı, röportajlardan oluşan bir kitapta TERÖRİST BAŞI FETOŞ ile röportaj yapan papazın bir sorusu üzerine FETOŞ cevabın bir bölümünde şöyle diyor;

  “Bir ülkede iç karışıklık ve kaos çıkartılmak isteniyorsa, o ülkede çocuk kaçırma, öldürme ve çocuk tecavüzü eylemleri, kadınlara tecavüz ve öldürme eylemleri yükselişe geçer.”

  Bu nedenle KAYIP COCUK, COCUK ve KADIN TACİZLERİ, CİNSEL İSTİSMARI vb sekilde ki SAHTE/FAKE sosyal medya paylaşımlarına karşı UYANAIK-DİKKATLİ olun, doğruluğundan emin olmadığınız ve kaynağını bilmediğiniz paylaşımlara itibar etmeyin, o tür talepleri YAYMAYIN ve BEĞENMEYİN.

  Yoksa sizde istemeden de olsa bu ihanetin bir parcası olursunuz.

 3. Fatıh Murat dedi ki:

  FETÖ’nun de İPLERİNİ ELİNDE TUTAN GLOBAL SEREFSİZ YAPI, İÇİMİZDE Kİ FETÖCÜ, PKK lı P*CLERİ ve SOSYAL MEDYAYİ KULLANARAK TEMİZ YUREKLİ, MERHAMETLİ AMA SAF İNSANLARIMIZI KENDİ ASAGİLİK EMELLERİ İCİN SOKALARA DOKEREK, ORTALİGİ SAVAS ALANİNA CEVİRECEK ***GEZİ EYLEMLERİ*** TÜRÜ YENİ BİR ALGİ OPERASYONU ve KALKİSMA, KARISIKLIK ve İÇ SAVAŞ ÇIKARTMAYI PLANLIYORLAR.

  BUNU NASİL YAPACAKLAR?

  ELBETTE Kİ ALGI OPERASYONLARI İLE?

  NASIL?

  ÖRNEK…

  SOSYAL MEDYADA AÇILAN FAKE-SAHTE HESAPLARDAN

  “””5 YASİNDA Kİ ÇOCUĞUM, YEGENİM KAYİP, LÜTFEN BUNU PAYLAŞIN ve COCUGUMUN BULUNMASINA YARDİM EDİN”””

  vb SEKİLDE Kİ YALANLAR İLE TURK İNSANİ UZERİNDE ALGI OPERASYONU, MANİPLASYON YAPARAK ONCE İNSANİMİZİN PSİKOLOJİSİNİ, ALGİLARİNİ ve DUYGULARİNİ, SONRADA İNSANİ TEPKİLERİNİ KULLANARAK BU MİLLETE DİZ COKTURMEYE CALİSİYORLAR.

  BU NEDENLE:

  SİZ SİZ OLUN BU TÜR TAHRİK ve KİSKİRTMALARA ALDANMAYIN

  OZELLİKLE BU DONEMDE BU SEKİLDE Kİ HİC BİR PAYLASİMA İNANMAYIN

  KAYNAĞINI BİLMEDİGİNİZ ve DOGRULUGUNDAN EMİN OLMADIĞINIZ **KAYIP COCUK** GONDERİLERİNİ, HABERLERİNİ PAYLASMAYİN

  BU TÜR PAYLASİMLARİ BEGENMEYİN, YORUM YAZMAYİN, HATTA BU TÜR PAYLAŞIMLARI SİKAYET EDİN,BÖYLELİKLE BASKA TEMİZ YUREKLİ ve MERHAMETLİ İNSANLARİN İSTEMEDEN DE OLSA BU TUZAGA DUSMESİNE ENGEL OLURSUNUZ.

  ULKE OLARAK İCİNE CEKİLMEK İSTENDİGİMİZ OYUN DA SAVAS DA ÇOK BÜYÜK, HAİNLERİN TUZAGİ COK ZEKİCE ve BU İŞ TAHMİN ETTİGİNDEN COK DAHA CİDDİ.

  BU NEDENLE ve OZELLİKLEDE BU DONEMDE SOSYAL MEDYADA Kİ PAYLASİMLARA KARSİ HER ZAMANKİNDEN DAHA SUPHECİ, DİKKATLİ ve MANTIKLI OLUN.

  BU TUZAGA DUSTUGUMUZ TAKTİRDE SAGCİSİ SOLCUSU, DEMOKRATİ, MİLLİYETCİSİ, İNACLİSİ İNACSİZİ AYRİMİ OLMAKSİZİN MİLLET ve DEVLET OLARAK COK ACİ CEKERİZ.

  NOT: İster kaynak göstererek, isterseniz metni kopyalayarak bu yazıyı mümkün olduğunca paylaşın ki ulkemizi parçalamak, insanımız kolelestirmek isteyen düşmanlarımız ve içimizde ki hainler amaclarına ulaşamazsın.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tartışmalarda öfkelendiğimiz an, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız. “  ( T. Carlye)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku