Antibiyotiklere fazla güveniyoruz

Doktorların antibiyotiklere fazla güvendiğine dikkat çeken Prof.Dr. Şaban Esen, “Hekimler, enfeksiyon hastalıklarının tanı ve tedavisindeki yetersizlik sonucu antibiyotiğe fazla güveniyor.” dedi.

 

 

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen ''Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Cerrahi Profilaksi'' konulu konferansta konuşma yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Prof.Dr. Şaban Esen, antibiyotiklerin kullanımı hakkında bilgi verdi. Hekimlerde hastaya en iyi tedaviyi vermek kaygısının olduğuna dikkati çeken Esen, Hekimin enfeksiyon hastalıklarının tanı ve tedavisi konusundaki bilgi düzeyindeki yetersizlik sonucunda antibiyotiğe aşırı güven söz konusu olabiliyor. Ya da enfeksiyonu hemen kontrol altına almak gibi bir istek olabiliyor. Mikrobiyoloji laboratuarını yeterince kullanmıyoruz. Kan kültürü alma alışkanlığımız iyi değil. Normalde önerilenin onda biri kadar kan kültürü alıyoruz, Türkiye’deki hastanelerde. Uygun antibiyotiği verebilmek için mikrobiyoloji laboratuarını maksimum kullanmak lazım” dedi.

Güven verme adına antibiyotik yazılıyor

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkeninin çoğunlukla bakteriler değil enfeksiyon olduğuna dikkati çeken Esen, ''Hasta ve hasta yakınına karşı güven hissi verilme adına, bazen de hasta yakınının baskısı nedeniyle, her reçeteye antibiyotik yazılabiliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkeni yüzde doksan virüslerken, reçetelerde sırf hasta veya yakınlarını memnun etmek adına yüzde doksan antibiyotik var. Üç yaşından önceki çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarına bakteriler olmaz denebilecek kadar azdır ancak antibiyotik veriliyor. Üç yaşından küçük çocuklarda solunum yolu enfeksiyonunun etkeni yüzde yüze yakın virüslerdir'' ifadelerini kullandı.

Milat Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz