Korunma Besmelesi (Yiyeceklerin Zararından)

semaGün geçmiyor ki sahte bir ürün haberi çıkmasın. Özellikle yiyecek ve içeceklerle ilgili olanları sağlımızı tehdit ettiği için hepimizi çok daha fazla rahatsız ediyor. Elimizden geldiği kadar yiyecekleri alırken seçici davranmaya çalışıyoruz fakat tamamen sakınmak mümkün değil.

Sebze meyvelerimiz hormonla yetişiyor, mevsiminde bile doğal bir ürün yok, tavuklar ilaçla büyüyüp ilaçla yumurtluyor, süt ürünlerinde ayrı sahtekarlıklar...Velhasıl yediklerimizin durumuna bakarak yine iyi yaşıyoruz diye şükretmek lazım.

Yiyeceklerin zararından korunmak için ben korunma besmelesi okuyorum yiyecek ve içeceklere.

Dua Peygamber efendimizin tavsiyesi. Peygamberimiz, bu duayı yiyeceklere okuduğumuz zaman içinde zehir olsa bize zarar vermeyeceğini bildiriyor.

Duayla ilgili bir de Hz. Ömer’in başından geçen bir olay var. Hz. Ömer halife iken ona bir hükümdar yüzük içinde zehir gönderiyor. Elçi yüzüğü verirken hükümdarın sözlerini iletiyor: “Eğer halk ayaklanırda ona zarar vermek isterlerse onların ellerine düşmesin, bu yüzük içindeki zehir çok etkilidir, dilinin ucuna değdirdiği anda hemen ölür.”

Hz Ömer Peygamberimizin tavsiyesi olan bu duayı okuyup zehrin tümünü içiyor. Elçi ve yanındakiler hayretler içinde bakıyorlar Hz. Ömer’ in yere düşmesini bekliyorlar, hiçbir şey olmuyor.

Bizler tabi ki zehire okuyup içmeyiz Hz. Ömer gibi imana sahip olmadığımız için. Aklımıza zerrece ya korumazsa ya ölürsem şüphesi gelse dua bizi korumaz zaten.

Yiyecek ve içeceklere okuyalım. Tabii alırken yine seçici olmak da gerek. Sağlıksız gıdaları bile bile alıp dua okuyup yiyelim demiyorum elbette. Fakat ne kadar dikkat edersek edelim doğal gıda neredeyse kalmadı. Kiminin genetiği bozulmuş, kimi hormonlu, kimi ilaçlı. Ete süte sebzeye her şeye okumak lazım. Ben okuyorum. Çocuklara da öğretin.

Dışarıda bir şey yerseniz mutlaka okuyun. Pişirdiğim yemeklere de okuyorum ben. Gıdalardaki katkılar hamilelere, bebeklere, küçük çocuklara daha da zararlı. Hiç ihmal etmeyip çocukların yiyeceklerine okumak gerekir diye düşünüyorum.

Duayı yemek yerken göreceğiniz bir yere yazıp yapıştırırsanız ezberlemeniz kolay olur.

Kullandığınız ilaçlar varsa okumak iyi olur. Çünkü ilaçların yan etkileri var. Bu dua en çok okunması gereken dualardan biridir diye düşünüyorum.

Sürekli olarak yiyecek ve içeceklerin sağlıksız olduğunu ve ne kadar zararlı katkı maddesi taşıdığı ile ilgili haberler çıkıyor. Çoğunu siteye almıyoruz. Çok gerekli gördüklerimizi yayınlıyoruz. Çünkü bir de bu haberlerin psikolojimizi bozma durumları olabilir.

Hem yiyip hem zararlı olduğunu düşünürsek, yiyecek içecekler sadece beden değil ruh sağlığımızı da bozar. Yiyecek içeceklerle kafayı bozmak ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkar bu kez. Dikkat edin, seçici olun ama aşırıya kaçıp kafayı takmayın, duanızı okuyup içinizi rahat tutun.

Ayrıca bu besmele şifa niyeti ile de okunur. Sağ elinizi rahatsızlık duyduğunuz yere koyup 7 kez besmeleyi okuyup sonra elinizi kaldırırken ağrı olan yerde birikmiş bir şeyi toplayıp süpürür gibi elinizle toplayıp atarsanız şifa olur inşallah.

Yiyeceklerin zararlarından korunmak için okuması ezberlemesi çok kolay bir besmele:

Bismillah ve billâhillezî lâ yedurru measmihî şeyun fil ardi velâ fissemâ. Yâ hayyu yâ kayyûm.

Anlamı: İsmiyle beraber yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar vermediği Alah’ın adıyla. O sonsuz hayat sahibi olan ve bütün kainatı ayakta tutan, koruyandır.

Bu duanın bir benzeri de her türlü tehlikeden korunmak için okunuyor. Abdestli abdestsiz okunabilir. Yine Peygamber Efendimizin tavsiyesi. İlk bölümü diğer duayla aynı, sadece son bölümü farklı.

Bismillah ve billâhillezî lâ yedurru measmihî şeyun fil ardi velâ fissemâ. Ve huvessemîul alîm.

(Sabah akşam 3 kez korunmak için okunur)

Anlamı: İsmiyle beraber yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar vermediği Alah’ın adıyla. O işiten ve bilendir.

Bismillahillezi duası


Bunlar da ilginizi Çekebilir

11 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz