Kavvam ile Saliha Kadının Aşkı

kalp mu“Erkekler, kadınlar üzerine yönetici ve koruyucudurlar. Bu da Allah’ın kimini kimine üstün kılması ve bir de erkeklerin mallarından sarf etme sebebiyledir. İyi kadınlar gönülden itaatli, saygılıdırlar.” (Nisa suresi; 34)

Erkeğin evlilikte karısına ikramı “Kavvam” olup adalet ve şefkatle idarecilik yapması, karısını sahiplenmesi ve ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Kadının ikramı ise kocasına saygılı ve itaatkâr olmasıdır. Rabbimiz ve Rasulü kocasına saygılı kadını ‘Saliha kadın’ olarak övüyor.

Erkek saygı gördüğünde sevgisini gösteriyor. Kadın ise karşısında sahiplenen, güçlü ve güven duyduğu bir erkek gördüğünde erkeğe saygı duyuyor. Biyolojik olarak bakarsak testosteron ve östrojenin aşk formülü.

Peygamber efendimize bir gün etrafındaki değerli arkadaşları soruyor:

“Kadınların en faziletlisi hangisidir?diye.

“Kendine bakıldığında sevinç duyulan, emir verildiğinde itaat eden, senin hakkında ve malın hakkında çirkin bulunan bir şey ile sana muhalefet etmeyendir.” Diye cevap veriyor Allah’ın elçisi.

Güler yüzlü, uyumlu ve eksiklerini gördüğü halde yüzüne vurmayan kadın, kadınların üstünü oluyor. Erkeğin yaratılışını düşündüğümüzde, karısının kahramanı olmak isteyen erkek, onun eksik ve kusurlarını diline dolayıp, ona muhalefet eden bir kadını ne kadar sevebilir?

Rasulullah efendimiz bir keresinde:

“Size kadınların cennetlik olanlarını haber vereyim mi” diye sordu.

“Evet Ya Rasulallah" dediler.

“Seveceğin ve doğurgan kadındır ki hata ettiği zaman elini senin elinin üzerine koyar ve der ki “Ya affet ya da neyi uygun görüyorsan onu yap.

Hata yaptığında hatasını kabul etmeyip savunmaya geçen bir de haklıymış gibi erkekle mücadele eden bir kadın ile nezaketle eşinin yanına gelip yumuşak bir ses tonuyla elini eşinin elinin üzerine koyarak (dokunmak da çok önemli) “Ya affet ya da neyi uygun görüyorsan onu yap.” diyen bir kadın, hangisi muhabbeti hak eder. Eğer bir hak davası olacaksa muhabbette olsun.

Bu iki farklı tavır; merhametli, korumacı yaratılmış erkeğin davranışlarını ne kadar değiştirecektir. Kavga ve mücadele en çok duygusal yaratılmış kadını yıpratıyor.

Kadınlar erkeklerden almayı umdukları şeyleri, mücadele ederek değil, ancak yumuşak davranarak alabilirler.

Erkek, erk olmanın gereğini yerine getirdiğinde güçlü ve saygın oluyor, itibarı yükseliyor. Güç erkeğin çekiciliğini artırırken, kadının çekiciliğini azaltıyor. Kadını çekici kılan onun yumuşaklığıdır.

Erkek hükmedebildiği kadını seviyor ve sevdiği kadının hükmüne erliğini bozmadan giriyor. Güce karşı teslimiyet, kadın ve erkeği bütünleştirip aşk potasında eritir, eşitler. İlla eşitlik isteyenlere duyurulur. Yani kadın-erkek ancak sevgi kabında kaynayınca eşitleniyor. Başka yolu yok. Kadın, boş yere kavga ederek, mücadele ederek, kendini de eşini de çocuklarını da yıpratmasın.

Maalesef ki narsisizmin din olduğu, tevazu ve itaate savaş açılmış bu çağda, bu yazdıklarım pek çok kişiye imkansız gibi geliyor olabilir; fakat karşı çıkmadan hayatınızda kırk gün bir uygulayın sonucu görün.

Dinin hikmetli sözlerini anlamak için, sağlam bir iman gözlüğüyle bakmak lazım. Son yıllarda kadın ve erkek ilişkileri üzerine yapılan araştırmalar, bilimsel veriler de bize yaratılış gerçekliğini gösteriyor, bu konuda faydalı kitaplar yazılıyor; fakat görmek istemeyen yine görmüyor. Görenlere selam olsun...

Sema Maraşlı/ "Güçlü Kadınlar Neden Mutlu Değil" kitabından


Bunlar da ilginizi Çekebilir

28 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz