Daha Huzurlu Yaşam İçin 30 Tavsiye

celalin penceresindenBu yazıda Facebook’ta okuduğum 30 tavsiyeden ve yaptığım kısa yorumlarımdan bahsetmek istiyorum izninizle. Bu tavsiyelere uyanlar mutlu bir hayat yaşar inşallah.


1- İnsanlara beklediklerinden fazlasını ver ve bu işi yaparken kibar ol.Annem kurbanda kesemeyenler için et paylarını hep üçer dörder kilo verir.


2- En sevdiğin şiiri ezberle.Konuşmalarımızı şiirle süslersek daha etkili olur.


3- Her duyduğuna inanma, elindekinin hepsini harcama ve istediğin kadar uyuma....Ayette, duyduğuna hemen inanma, araştır, diyor. Çok uyumak kalbe gaflet çöktürür.


4- "Seni seviyorum" derken inanarak söyle.Bu sözü inanarak içten söylemeliyiz, kalpten kalbe bir yol gider, yol gizli gizli…


5- Asla başkalarının hayalleriyle dalga geçme.İnsanı yaşatan hayallerdir. Umutsuzluk haramdır, hayal kurmak umudu yeşertmektir.


6- Derinden ve inançla sev. Kırılabilirsin belki ama başka türlü de hayatını tam yaşayamazsın.Gerçek Seven kırılsa bile asla incinmez, hakkını hep helal eder.


7- Anlaşmazlıklarla dürüstçe savaş. İsim verme.Her zaman Efendimizi SAV örnek al, bazıları şöyle şöyle yapmasa keşke de, affet.


8- İnsanlar hakkında konuşulanlara inanıp onlar hakkında karar verme.Bir insanı tanımak için onunla tatile çık veya ticaret yap, derler büyükler…


9- Yavaş konuş ama hızlı düşün.Sonra pişman olmamak için düşünerek konuşmalı. Dil kılıçtan keskindir çünkü…


10- Şunu daima hatırla ki, büyük aşk veya büyük yatırım daima büyük risk taşır.Riske girmeyen başarıya ulaşamaz. Traş olmak bile risktir.


11- Anneni ara.Uzakta olun veya olmayın, anne ve baba arandığında çok mutlu olur.


12-Eğer kaybedersen, aklını da kaybetme.Allah’a tevekkül edin. Eğer malını kaybettiysen sadakam olsun, inşallah bu musibet başıma gelecek kazaya siper oldu, de huzur bul…


13- Üç "S"yi unutma: Saygı kendine Saygı başkalarına Sorumluluk tüm hareketlerin için.Efendimiz SAV; “Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma” buyurmuştur.


14- Küçük bir tartışmanın tüm dostluğu mahvetmesine izin verme.Eğer dostunun bir huyunu sevmezsen hemen ondaki güzel huyları hatırla…


15- Eğer hata yaptığını fark edersen hemen onu düzeltmeye bak, bile bile devam etme.Kuran’da Rabbimiz; Allah tevbeleri kabul eder, günahta ısrar edenleri sevmez, demiştir.


16-Telefonda konuşurken gülümse. Karşındaki sesinden gülümseyişini duyacaktır.Tebessüm etmek sadakadır hadisini hep hatırla…


17- Konuşmayı sevdiğin bir erkekle / kadınla evlen. Yaşın ilerledikçe sohbet her şeyden fazla önem kazanacaktır.Sohbet baldan tatlıdır.


18- Biraz yalnız kalmaya özen göster.Yalnız kalmak boğucu dünya işlerinden sıyrılıp yaşamın amacını düşündürür.


19- Daha fazla kitap oku, daha az TV seyret.TV izlemek beynimizi uyuşturuyor. Kitap okumak için daha fazla zaman planlamalıyız.


20- Güzel, şerefli bir hayat yaşa. Yaşlanıp geri baktığında ikinci bir defa tadını çıkarırsın.Ahirette işine yarayacak amellerin yoksa (okul, hastane cami, köprü, hayırlı evlat, yetiştirdiğin öğrenci, yazılan kitap, ilim) , fani dünyada bıraktığın eserlere de kıymet verme.


21- Yuvanda sıcak bir ortam oluşturmak için elinden geleni yap.Sevgi, insan hamurunun mayasıdır. Mayasız un, hamur olmazsa, sevgisiz insan, insanlıktan çıkar. Bütün suç işleyen acımasızlar sevgisiz ortamda büyümüşlerdir.


22- Sevdiklerinle tartışırken, o anı önemse, geçmişi kurcalama.Dün gitti, ondan ders al sadece. Yarın daha gelmedi, endişelenme. An’ın kıymetini bil.


23- Bilgilerini paylaş. Bu aynı zamanda ölümsüz olmanın bir başka yoludur.Efendimiz SAV buyurdu ki: “Bir saat ilim öğrenmek veya öğretmek, sabaha kadar ibadetten daha sevaptır.” [Deylemi]


24- Dua et. Büyük güç verir. Düşün. Daha da büyük güç verir.Eğer acizliğimizi itiraf edip samimi gözyaşımızla Allah’a el açsak; Peygamberimiz SAV diyor ki:

 

“Eğer siz Allah'tan hakkıyla korksaydınız, kendisiyle birlikte cehaletin yeri olmayan ilmi elbette ki tahsil ederdiniz. Şayet, siz Allah'ı layıkıyla bilmiş olsaydınız, anlasaydınız, dualarınızla dağlar yerinden oynardı.”

(Suyuti, Cami’u’s-Sağir 5:319, Hadis No:7448)


25- İşini iyi yap.Yüce Allah şöyle buyrulmuştur: “Yaptığınızı (işinizi) güzel yapın; Allah (işini) güzel yapanları sever.” (Bakara, 2/195)

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) de: “Allahu Teâlâ, bir iş yaptığınız zaman onu sağlam ve güzel yapmanızı sever.” (Beyhakî, Şüabü’l-İman, 4/334) buyurmuştur.
26- Yılda bir defa, daha önce gitmediğin bir yere git.Eskiler “Tebdil-i mekanda (ortam değişikliği) ferahlık vardır” derler.


27- Eğer çok paran olursa, başkalarına yardım et. Paranın en zevkli tarafını kaçırma.Mutlu olmanın tek yolu başkalarını mutlu etmektir.


28- Bazen istediğin bir şeyin olmaması senin için bir şanstır."Bazen hoşunuza gitmeyen bir şey, hakkınızda hayırlı olabilir ve hoşunuza giden bir şey de hakkınızda şer olabilir. Allah bilir siz bilmezsiniz." (Bakara suresi, 216. ayet)


29- En iyi ilişki, birbirinize olan sevginiz, birbirinize ihtiyacınızdan fazla olduğu zaman olacaktır.Sevgi fedakarlık, emek ister. Sık sık hediyeleşin, sürprizler yapın ki sevginiz artsın.


30- Başarının gerçek olup olmadığını anlamak için karşılığında neler verdiğine bak.


İnşallah bu yazıdaki tavsiyelere uymaya çalışır ve daha mutlu ve huzurlu oluruz.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz