Ramazan Ayında Beslenme

Oruç sürekli yemeye ve birşeyler atıştırmaya alışan bedenlerin terbiyesi için çok güzel bir eğitimdir. Özellikle de fazla yeme ve hatalı beslenmeye bağlı kilo alımı ve kolesterol yüksekliği, şeker hastalğı başlangıcı gibi durumlarda dikkat etmek isteyen fakat bunu bir türlü başaramayan kişiler için mecburi bir düzen ve dikkat sağlar. Hemen hemen hepimiz biraz az yemek veya diyet yapmak istediğimizde “bir defadan bir şey olmaz “ mantığı güderiz ama ilahi bir emir bizim bu direncimizi artırarak elimizn tersiyle itmemize destek olur.

Oruç tutarken gün boyu hiç bir şey yemeyen bedenimiz kıtlık psikolojisine girerek elindekini idareli kullanmaya başlar. Hatta metabolizmamız bir miktar yavaşlar. Bu dönemlerde etrafımızda oruç tuttuğu halde zayıflaması gerekirken kilo alan kişilerle ve onların yakınmalarıyla doludur. Oruç kurallarına uyularak tutulur ve hatalardan mümkün olduğunca sakınılırsa beden için son derece sağlıklı bir eğitim ve terbiye sürecidir.

Özellikle bizim toplumumuzda gün boyu oruç tutulup iftarda kuş sütünün eksik olduğu açık büfe yemekler çok yaygındır. Gün boyu düşen kan şekeri miktarımız aşırı yüklemeye uğrar. Hızlı depolanma ve kan yağlarının yükselmesi kaçınılmaz sonuç olur. Hatta mide ağrıları , hazımsızlık , yemek sonunda uyuklamalar en sık görülen sikayetlerdir. Hele hele de uykuyu bölmemek için sahura kalkmadan yatmak hem şekerin daha da yükselmesine hem de vücudun ihtiyacı olan besinleri yetersiz alınarak su kaybı gibi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Bu arada zemzem suyunun böbrekten daha çok terle atıldığını bu nedenle umre ziyareti yapanların susuzluk hissetmemeleri için sahurda bol bol zemzem suyu içmelerini, iftarda ise tam aksine gün boyu susuz kalan böbrekleri rahatlatmak için normal sudan bol bol içmelerini tavsiye ediyoruz. Bunun yanında oruç tutan emzikli anneler de iftar ve sahur arasında bol bol zemzem içmeleri iyi olur. Sahurda yenen birkaç tane hurma da gün boyu tokluk hissi vermesi açısında iyi olur.

 

O halde:

· Sahura mutlaka kalkın · Sahurda hafif gıdalar yemeye çalışın· Yemeğin hemen arkasında uyumayın (20 dk kadar hareketli olun)· Gündüz 1 saat uyuyabilirsiniz· İftarda orucunuzu meyveyle açın(Kuru kayısı, incir hurma veya taze meyve vs)· Bir kap yemek yiyin sonra 5-10 dk ara verin sofradan kalkın· Yemeğe dönüp yavaş yavaş yemeye özen göstererek devam edin · Yemektan yaklaşık yarım veya bir saat sonra mutlaka egzersiz yapın · Egzersizin ardından meyve yemeyi unutmayın · Yatana kadar ve sahura kalkar kalkmaz bolsu için· Ramazanda kilo vermek zordur merak etmeyin endişelenmeyin kilo almasanız yine yeter

ÖRNEK

Sahur: Kalkınca bir porsiyon meyve (örn bir taze incir)

Bir haşlanmış yumurta

İki kibrit kutusu beyaz peynir

5-6 adet zeytin

Domates salatalık biber vs

4 ince dilim kepekli ekmek veya 6-7 yemek kaşığı pilav veya makarna

iftar : 2-3 hurma veya k. kayısı,incir veya taze meyve

Bir kase çorba

"5--10 dk mola"

6-7 yemek kaşığı sebze yemeği

3-4 köfte kadar et, tavuk veya balık

Bir su bardağı yoğurt veya cacık veya ayran

3 ince dilim ekmek veya pilav, makarna veya 3 adet biber dolma

 

2 saat sonra arada-----2 porsiyon meyve


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz