Mükemmellik Hissi Hasta EdiyorAmerikalı ünlülerin doktoru olarak bilinen, dünyanın en iyi dört dermatoloğundan biri seçilen Dr. Howard Murad, aynı zamanda kadınları en iyi anlayan 50 erkekten de biri. Soyisminin Murad olduğuna bakıp da sakın Türk sanmayın. Zira kendisi, Irak asıllı bir Amerikalı.

"Çoğu kadın ayna karşısına geçtiğinde, kendisiyle ilgili bir pürüz mutlaka bulur. "Ay sivilcelerim, yok lekelerim, gözümün rengi şöyle olsaydı, burnum biraz daha küçük olsaydı..." gibi kendinden memnun olmayan davranışlar gösterir. Dr. Howard Murad, birçok kadının bu tarz endişelerle kendisine geldiğini söylüyor. Ama ona göre, bunun tek bir sebebi var. Evet duyduğumuzda bizi şaşırtan, sizi de şaşırtacağını düşündüğümüz bir cevap: STRES.

Öyle ki ülkemizde hangi doktora gitseniz, ayağınız incinse bile "strestendir" cevabını alırken, ABD'de otorite kabul edilen bir isimden bu cevabı duymak bizi gerçekten şaşırttı. Vücutta her şeyin birbirine bağlı olduğu için, en küçük bir stres bile bütün vücudun dengesini etkiliyor. Murad, giderek hassaslaşan cildin alerjik yapısının attığını, bununla beraber diğer problemlerin de daha kolay oluşmasına zemin hazırladığını düşünüyor.

Hayat şartları kadınların yükünü attrıdı

İngiltere'nin muteber gazetelerinden The Observer tarafından kadınları en iyi anlayan 50 erkekten biri seçilmek zor. E ne de olsa kadınlar, öyle anlaması kolay varlıklar değil.

50 binin üzerinde hastaya baktığını ve bunların çoğunun kadın olduğunu söyleyen Dr. Howard Murad'ın eşi, annesi, 2 kızı ve 2 de kız torunu var. Bu sebeple her yaştan kadını gözlemleyebildiğini söyleyen Murad, "Hayat şartları, kadınların üstüne daha çok yük bindirdi. Eski ev kadınıyla bugünküleri kıyasladığımızda farkı görüebiliriz." diyor.

Eskiden annelerin "Çocuğum git dışarıda oyna, akşama kadar gelme" dediğini ama şimdiki kadınların "Benim çocuğum sınıfta en iyi olmalı. Piyano çalmalı, tenis oynamalı, bütün kursa gitmeli." düşüncesine sahip olduğunu anlatıyor. Bu düşünceyle kadınlar kendilerini büyük bir stres içinde buluyor. Bunun yanı sıra Murad'a göre, toplumun beklentisi doğrultusunda artan stres, kadınları mükemmel olmaya zorluyor. Ama mükemmelleşemedikleri zaman kendilerine güvenleri azalıyor ve verimsiz oluyorlar.

En güzel kadın, kendisiyle barışık olandır

Dış güzelliğin bir kadın için ikinci planda olması gerektiğine inanan Dr. Howard Murad, kadınların zihninde bir takıntı haline dönüşen güzel olma fikriyle ilgili de ilginç tespitler yapıyor: "Bir kadının görüntüsünden önce kendisiyle ilgili ne düşündüğü daha önemli. Kadınlar mutlu olabilmek için başka biri gibi olmaya çalışmayı bırakmalı. Kendisi kimse, neyse, nasılsa o şekilde mutlu olmayı öğrenmeli. Başka bir kadının uzun ya da güzel olmasına bakıp, 'Ben neden böyle değilim?' gibi düşüncelere kapılmak normal değil. En güzel kadın, kendisiyle barışık olandır."

Bu noktada Howard Murad'a göre kadınların gerçek sorunları görüntülerinde değil, zihinlerinde. Bunu hayatımızda birden fazla stres olmasına bağlayan Murad, sorumluluklar arttıkça insanın, işlerinin ayrımını yapamadığını anlatıyor. Bunlar da insanı uykusuzlukla beraber, obeziteye ve izole olmaya maruz bırakıyor . "Bütün bunlara belki de en iyi çare dokunmaktır. Yani direkt temas halinde olmaktır." diyen Murad, ne yazık ki artık insanların arkadaşlarıyla Facebook'tan temas halinde olduğunu eleştirmeden edemiyor.

Strese bağlı artan durumlardan biri de şüphesiz yaşlanmadır. Anlatıldığı gibi birbiriyle bağlantılı olan insan vücudu, en küçük arıza, hiç görünmeyen hastalıklara sebep olduğu gibi, yaşlanmayı da kolay kılıyor. Dr. Howard Murad, stres ve erken yaşlanmayı önleyecek bir çözüm reçetesi sunuyor: 'Hayır' diyebilmeyi öğrenme, dışarıdan gelen güneşe ve zararlı ışınlara karşı korunma ve iyi beslenme.

Mevsimi yaklaşan nar, Dr. Murad'ın beslenmedeki favorisi. Narın koruyucu etkisini birçok üründe kullandığını söyleyen Murad, bu bitki gibi goji berry, karpuz, durian, yumurta, fındık, fıstık, yeşil mercimek, keten tohumu ve cevizin de hem güneşe karşı koruyan, hücreleri yenileyen hem de cildi nemlendirmeye yardımcı olan bitkiler olduğunu anlatıyor. Ürünlerinde kullanacağı yeni favorisinin ise ülkemizde bolca bulunan hem cildi güneşe karşı koruyan hem de A vitamini sayesinde gözleri güçlendiren kayısı olduğunu açıklıyor. Bu anlamda bu meyvelerin bolca tüketilmesini öneriyor.

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz