Söz Yangınları 2TECRÜBELİ KADINLARIMIZIN SÖZ YANGINLARI-2

GELİNCİKLERİMİZE

Otobüste bir teyzem, bir kadına evlilikle ilgili nasihatta (!) bulunuyordu bende hemen kulak kesildim, teyzem diyor ki “Kızım yürekli kadınların başları, yüreksiz erkeklerin omzuna ağırlık olurmuş.”sonra teyzem durmuyor devam ediyor, " Bu yüzden gerçek dostum aynalardır. Ben güldüğümde o da gülüyor, ben ağladığımda o da ağlıyor”.

Ardından gelincik kızımızda bu teyzemin sözlerine son vuruşunu yapıyor “ahhh teyzem ahhh o yürekli erkek de beni bulmadı, çok da güzel sözlermiş, beni anlatan sözler bunlar ”dedi. Ve gelincik kızımız ekledi “hemen facebook ada yazmalıyım ve tweet te atmalıyım”.

Dayanamadım sordum. "Af buyurun, kulak misafiri oldum. Acaba teyzenin söylediği sözleri internette paylaşırsanız, kocanız görmeyecek mi?"… derken sormaz olaydım.

“Görmesi için yapıyorum, kendisi işte, adam olsaydı bunları yazdırtmasaydı .“dedi. "Peki ya boşanırsanız." dedim, durakladı. "Öyle yapar mı ki?" dedi, " çok şükür ki anlaşamazsak boşanırız düşüncesi yokmuş" dedim.

Hemen teyze araya girdi, “kendini ezdirme kızım, sen onun kölesi değilsin, tapulu malı değilsin istediğini yaparsın özgürsün. ” Bana döndü " Senin koca da senin gibi safı bulmuş, iyi bir köle bulmuş dedi." Önce bir tebessüm ettim ve ekledim "Kocamın cennet yuvasıyım ben."

Teyze “bak bak ballı sözlere bak” dedi. Kıza döndü "balın fazlası zarardır" diye telkinlerde bulundu. Teyzenin sözleri artık bir yuvayı yıkmaya getirecek düşüncelerle doluydu.Hem teyzeyi kırmadan, hem de gelincik kızımıza yardımcı olacak bir sözler söylemeliydim. Önce gelinciğe sordum:

Ben: Çalışıyor musunuz?

Gelincik: Öğretmendim, kocam benim erkeklerin olduğu ortamda çalışmamı istemedi, paraya da ihtiyacımız yoktu, ben senin ihtiyaçlarını karşılarım demişti. Bende onu sevdiğim için kabul ettim.

Ben: Peki karşılıyor mu?

Gelincik: Hakkını yiyemem karşılıyor.

Ben: Bak kocan yürekli adammış.

Gelincik: Ama hep yorgun geliyor konuşmak istiyorum hemen uyuyor. O yüzden kapıyı bile açmıyorum kendi açıp giriyor artık.

Teyzem: İyi yapıyorsun, alıştırmayacaksın, azıcık kıymetini bilecek.

Ben: Teyze, sizce de mi kapıyı açmamakla kocası, karısının kıymetini mi bilecek? Karısını başının üstüne mi koyacak?

Teyzem: Bak sen kocana bunları yapıyorsun herhalde ama sonra sözüme geleceksin. Allahtan senin gibi kızlar pek yok. Bu kadar yüksek tahsil yapmışsın ama kocana köle oluyorsun.

Ben: Kocamın memnuniyeti, gönlünün hoşnut olması için her şeyi yaparım, yabancıya yapmıyorum kocama yapıyorum bunda utanılacak, gurur yapılacak, küçümsenecek hiçbir şey yok. Kocam, yuvamın huzuru her şeyden önemlidir, derim teyzem.

Teyzem: İyi iyi sen böyle devam et.Benim gibi öğüt verecek birini Allah karşına çıkarmış, şükretmen gerekirken..neyse ben seni uyardım, sonra ahh o teyzem bunları demişti demezsin inşallah.

Bu sürede otobüsteki herkes bizim bu konuşmalarımızı duyuyordu. Hemen arka koltuğumuz da oturan bir amca, gelincik kızımıza şunları söyledi :

“Bak kızım erkek eve girmeden ilk önce, sevdiği kadınının tebessüm eden yüzünü görmek ister. Bazı erkekler sevgisini belli etmezler hemen. Bunu sen başaracaksın. Benim rahmetli hanımım her sabah benden önce kalkar kahvaltımı hazırlardı sonra beni dua ile kapıdan uğurlardı ben uzaklaşıncaya kadar camdan ayrılmazdı.Ben de her sabah onu rabbime emanet edip , bir de ayetel kürsümü okur giderdim.Sonra evime gelir kapıda ilk onun tebessümünü görürdüm alıştırmıştı beni, iyi de yapmıştı, o öldü ama onun o tebessümü gözümün önünden hiç gitmez.

Hatta bir gün geceleyin uyurken ,'hanım canım mercimek çorbası çekiyor, biliyor musun' demiştim.Sonra o da sabahleyin erkenden kalkıp bana mercimek çorbası pişirmiş, sabahleyin masaya bir kase mercimek çorbasını önüme koyduğunda, kalktım alnından öpmüştüm hanımımın.Gönlümü hoşnut eylemişti.Yapmayabilirdi, yapmasaydı da kızmazdım. Her gün dua ediyorum kızım, Allahım cennetinde beni onun kocası, onu da bana kadınım eyle diye. Kocanın üzerinde böyle bir iz bırakmak istemez misin diye bir sual ekledi. Otobüsteki herkes pürdikkatle dinledi.

Gelincik kızımızın gözleri doldu, yufka yürekliydi, sadece çevrede yanlış yönlendirenleri vardı.

Gelincik : "Biliyor musunuz ben şimdi annemin yanına gidiyorum, anneme anlatmıştım annem benim tarafımdaydı, ablam ağabeylerim hepsi benim tarafımdaydı boşan istersen demişlerdi biz sana bakarız , bir de eklediler niye mesleğini bıraktın , işte değdi mi" diye gelincik kızımıza bir sürü olumsuz kelamlar etmişler. Kocama da "illa gideceğim annemin yanına" demiştim ve boşanmak istediğimi de belirtmiştim o da susmuştu . Otobüse bindirirken "gitmene rızam yok biliyor musun" demişti.

"O zaman indiğimizde yuvana geri dönüş bileteni de alalım" dedim "ya beni boşarsa" dedi "ben onu çok seviyorum ben naptım" demeye başladı. Telefon numaramı istedi verdim. Dönüş biletini aldık ve kocasının yanına geri gönderdim, gönderirken bir soru sormasını istedim "boşanmak istediğini duyduğunda niçin sana cevap vermediğini de öğrenir misin" dedim 3 gün sonra beni aradı.

"Eve gittiğimde beni kapıda görünce önce ikimizde sustuk, dediğiniz gibi ilk adımı ben atayım dedim, tebessüm ettim sonra kocam tebessümünü etti ve hemen ona sarıldım , onu özlediğimi ve özrümü belli ettim, akşam beni yemeğe götürdü, eve döndüğümde sorunuzu sordum cevaben şunu söyledi :Birincisi ben sana ölünceye kadar seninle evli kalacağıma söz verdim,ben bir kere sevmişim seni, karım demişim sana. Ve bir de şunu ekledi, " Allah boşanmayı kadınların eline iyi ki vermemiş yoksa çözümü hemen boşanmada bulurdunuz." İkimizde tebessüm ettik, iyi ki rabbim bize bırakmamış çünkü biz kadınlar çok çabuk sinirlenebiliyoruz ve hemen “boş ol” diyebiliriz.

Kocasının çok artı yönü olduğunu o otobüste bizimle karşılaşınca fark etti, oysa başkaları başka şekilde yönlendirseydi, bir yuva daha kapanacaktı.

Eğer siz kendinizi yürekli görüyorsanız yanı başınıza bakın, uzakta aramaya gerek yok, onu kocaman yürekli yapabilmek elinizde.

Sevmek güzelken, severken sevdirebilmek güzelken, niçin ahlarla vahlarla acabalarla ömür tüketilir.Varsın ilk adımı kocam atmasın ben atayım, yuvamın huzuru erim her şeyden herkesten daha önemli diyerek başlayamaz mıyız? Kocam yangın olsa bile ben su olurum diyemez miyiz?

Hataları affedin. Yeniden varlığın varlığım olsun deyip, yeniden kalbinizi birbirinize yazabilirsiniz. Yeter ki isteyin. Yeniden başlamak zor değil. Adım atın.

Not: Size tavsiyem evinizdeki sorunlarınızı, kendi evinde huzuru mutluluğu yakalayamamış insanlara anlatmayınız. Kendilerine veremedikleri akılla size bir gaz verir o gaz ile geri dönüşü olmayan bir yola girebilirsiniz. Başkasına yar olur, eller bahtiyar olur unutmayın.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

43 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz